Choinka – co robić by cieszyła jak najdłużej

Witajcie!

Ostatnio pisałem o wyborze choinki. A dziś ciąg dalszy postu o drzewku bożonarodzeniowym. Tym razem podpowiem Wam jak dbać o drzewko bożonarodzeniowe byśmy mogli cieszyć się nim jak najdłużej.

Jeśli już dokonaliśmy zakupu drzewka, powinniśmy stopniowo przyzwyczajać je do temperatury, w której będzie stało na święta Bożego Narodzenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na choinkę z korzeniami to należy ją kupić mniej więcej 10 dni przed Bożym Narodzeniem, aby stopniowo przygotowywać ją do domowych warunków a po okresie świątecznym przygotować do zasadzenia na działce czy w ogrodzie.

Przez pierwszy tydzień przechowujemy drzewko w garażu lub w piwnicy w temperaturze około 5 st.C, potem 2-3 dni w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st.C a na końcu przenosimy ją do mieszkania. Pamiętajmy, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie stało drzewko bożonarodzeniowe nie była wyższa niż 20 stopni, najlepiej ustawić je z dala od kaloryfera. Kolejne ograniczenie dotyczy długości przebywania takiej choinki w mieszkaniu. Jeżeli planujemy wysadzenie drzewka do gruntu to nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż kilka dni. W przypadku zakupu drzewka ciętego, podobnie postępujemy jak z drzewkiem w doniczce. Musimy stopniowo drzewko zahartowywać i przyzwyczajać do temperatury pokojowej. Pień choinki mocujemy w stojaku, do którego można wlać wodę lub wstawiamy drzewko do pojemnika z wilgotnym piaskiem. Choinki z dostępem do wody utrzymają swoją świeżość nawet 3 tygodnie, a te bez wody o wiele krócej. Ważne jest aby regularnie podczas okresu świątecznego dostarczać wodę.

 
choinka_6 Green Design Blog
 
choinka_1 Green Design Blog
 

choinka_2 Green Design Blog
 

choinka_3 Green Design Blog
 

choinka_5 Green Design Blog
 

choinka_4 Green Design Blog
 

Niestety nic nie trwa wiecznie i przychodzi czas na to, aby zdjąć wszystkie ozdoby świąteczne z naszego drzewka bożonarodzeniowego, a samo drzewko wynieść z domu. Po świętach drzewka cięte można rozdrobnić i dodać do kompostownika lub użyć jako opału. Jeśli nie znajdziemy innego zastosowania, pozostaje jeszcze śmietnik.

Jednak, ktoś, kto kupił drzewko w donicy (tak jak polecałem w poprzednim poście) będzie mógł cieszyć się nim o wiele dłużej. Drzewko w donicy należy powoli przyzwyczajać do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, poprzez stopniowe przenoszenie drzewka do chłodniejszych pomieszczeń. Jeśli już zdecydujemy wystawić drzewko do naszego ogrodu, to w zależności od temperatury, powinniśmy zabezpieczyć system korzeniowy poprzez okrycie donicy agrowłókniną lub matą słomianą. Wczesną wiosną możemy nasze drzewko bożonarodzeniowe wysadzić do wcześniej wybranego przez nas miejsca. Czy zielone igły nie będą nas zachwycać też wiosną ? :)

 

Świerk w ogrodzie Green Design Blog

 

Źródła zdjęć: www.pinterest.com

26 grudnia 2014|Pielęgnacje, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments