Karnawał niejedno ma imię – jak bawią się ludzie w różnych krajach

Okazuje się, że karnawał niejedno ma imię. W Polsce kojarzyć się może głównie z salami pełnymi ludzi, którzy robią krótkie maratony od stolika do parkietu. Idea sama w sobie nie jest naszym wymysłem, bo główną zasadą karnawału było zawsze dobrze zjeść, jeszcze lepiej wypić i świetnie się bawić. A dlaczego właśnie tak? A to dlatego, bo karnawał jaki znamy w naszym kraju, nawiązuje bardzo mocno do tradycji chrześcijańskich. Dokładniej rzecz ujmując, jest to ostatni “dzwonek” na dobrą zabawę przed Wielkim Postem.

Rio de Janeiro – Jak Sambą Odbić Miasto

Carne vale czyli z łaciny pożegnanie mięsa, obchodzone jest również w innych krajach. Jak można się spodziewać, “co kraj to obyczaj”. Chyba najbardziej znanym i nagłośnionym medialnie jest ten w Rio de Janeiro. Jest on największym świętem ludowym w Brazylii, zarazem największym karnawałem na świecie. Na to wydarzenie wiele osób z całego świata bierze urlopy. Corocznie przybywa około 100.000 turystów.  Wszystko po to, aby przez pięć dni i pięć nocy bawić się na ulicach Rio. Bawić się jest gdzie, bo uczestnicy karnawału tuż przed jego rozpoczęciem, dostają symboliczne klucze do miasta. Można więc powiedzieć, że dosłownie je przejmują, ponieważ łączna liczba uczestników karnawału sięga nawet 2.000.000 osób. Skalę przedsięwzięcia pokazać może również fakt, że “zamieszanych” w imprezę jest ok. 200 szkół samby, a samych ulicznych zespołów jest 300.

Green Design Blog Karnawał

Green Design Blog Karnawał

Green Design Blog Karnawał

Pływające Miasto – Karnawał Niejedną Ma Twarz

Ale czy trzeba lecieć aż do Ameryki Południowej żeby zobaczyć kolorowy i ciekawy karnawał? Okazuje się, że nie. Znacznie bliżej, bo nad Morzem Adriatyckim, czyli mniej więcej 1 310 km od Warszawy leży Wenecja. Tam corocznie odbywa się najpopularniejszy karnawał w Europie. Uroczysty pochód wzdłuż Zatoki Świętego Marka, wyrusza spod Arsenału, a kończy się przy najwyższej budowli Wenecji. Tam następuje oficjalne otwarcie karnawału. W przeciwieństwie do brazylijskiego karnawału, tu prym wiodą efektowne suknie. W sumie klimat nieco inny, to i ubrać się cieplej trzeba. Kolejnym co wyróżnia ten karnawał, są maski. Niegdyś zacierały społeczne granice. Wszyscy stawali się sobie równi. Pomagało to również wcielić w życie karnawałową filozofię “świata na opak”. I tym sposobem kobieta uprawiająca najstarszy zawód świata, mogła zostać prawdziwą damą, a mężczyzna kobietą. Jak wspominałem wcześniej “co kraj to obyczaj”. Dziś pełnią one rolę jedynie ozdobną. Nie zmienia to faktu, że oferowana przez maskę anonimowość przyciąga wiele osób szukających wrażeń.

Green Design Blog Karnawał

Green Design Blog Karnawał

Green Design Blog Karnawał

Nowy Orlean – Jeden Z Najstarszych Karnawałów Na Świecie

Corocznie do największego miasto stanu Luizjana, przybywa aż 750 tys. ludzi. Wszystko po to, aby bawić się na jednym z najbardziej urozmaiconych kulturowo karnawałów. Znakiem rozpoznawczym Mardi Gras- jak nazywany jest Nowoorleański karnawał, są paciorki. Różnokolorowe koraliki występują zwykle w kolorach symbolizujących wiarę, sprawiedliwość i władzę. Czyli w zielonym, fioletowym oraz złotym. Ciekawostką jest fakt, że podczas karnawału, Nowy Orlean staje się jedynym miastem w USA, gdzie bezkarnie można publicznie spożywać alkohol. Mardi Gras jak wiele innych karnawałów kończy się połamaniem zębów. W sumie nie jest to program obowiązkowy i można tego uniknąć poprzez uważne jedzenie królewskiego ciasta, który jest podawany na sam koniec. King cake może bowiem zawierać w środku plastikową figurkę, której znalezienie jest równoznaczne z zobowiązaniem zorganizowania przyjęcia.

Green Design Blog Karnawał

Green Design Blog Karnawał

Green Design Blog Karnawał

Znajdź Swój Karnawał

Oczywiście karnawałów jest cała masa. Na Teneryfie odbywa się karnawał, który bardzo przypomina ten w Rio. Przez wielu nawet jest stawiany na drugim miejscu karnawałowego podium, a ustępuje jedynie Brazylijskiemu.

Green Design Blog Karnawał

U naszych zachodnich sąsiadów odbywa się karnawał w którym politycy grają główne role. Nie osobiście, ale z papier-mâché. Ogromne karykatury snują się ulicami Kolonii. Sezon karnawałowy zaczyna się 11 listopada o 11.11.

Green Design Blog Karnawał

Jeśli lubicie kwiaty, to Francja będzie idealnym krajem na karnawałową zabawę. W Nicei odbywają się parady kwiatowe, podczas których z platform rzucanych jest nawet 100.000 tysięcy kwiatów. A to wszystko sypie się na głowy karnawałowego tłumu.

Green Design Blog Karnawał

Wielka Brytania ma karnawał gdzie blisko milion ludzi ogląda popisy pięćdziesięciu tysięcy artystów. W Notting Hill są dwa dni parady. Niedziela jest przeznaczona dla dzieci, a dzień kolejny dla dorosłych. Uczestnicy parady posilić się mogą na stoiskach rozmieszczonych wzdłuż trasy parady. Ciekawostką jest, że serwowane jest tam karaibskie potrawy.

Green Design Blog Karnawał

Jest nawet coś dla osób zimnolubnych. W Kanadyjskim Quebec City, odbywa się największy na świecie zimowy festiwal podczas którego standardem są kąpiele śnieżne.  Z racji, że to karnawał sportów zimowych, to i program jest nieco inny. Wyścigi psich zaprzęgów, wyścigi kanoe, konkursy rzeźbienia w śniegu.

Green Design Blog Karnawał

A czy Wam udało się bawić na którymś z opisanych karnawałów? Może znacie miejsca godne polecenia przy planowaniu karnawałowej zabawy? Piszcie w komentarzach.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments