Zamiokulkas – mistrz przetrwania

 Pochodzenie

Zamiokulkas zamiolistny – to dość egzotycznie brzmiące imię i nazwisko zarezerwowane jest dla bardzo cenionej rośliny doniczkowej ozdobnej z liści. Pochodzi z suchych rejonów Afryki Wschodniej, a jego uprawa rozpowszechniła się na przełomie XIX i XX wieku.

Zamiokulkas

Zamiokulkas jest wieczniezieloną byliną, która tworzy grube, podziemne kłącza. Ma pierzasto złożone, ciemnozielone, grube liście osadzone na mięsistych i rozdętych u nasady ogonkach liściowych. Bardzo łatwo jest go rozpoznać, mało który kwiat, poza sukulentami ma tak grube i pięknie błyszczące liście o intensywnie zielonej barwie. 

Wymagania

I tu mam dla Was dobrą wiadomość: wymagania zamiokulkasa są naprawdę niewielkie, dlatego polecam tą roślinę wszystkim początkującym domowym ogrodnikom. Zamiokulkas lubi miejsca jasne, półcieniste, ale wierzcie mi poradzi sobie nawet tam gdzie dostęp światła jest ograniczony. Optymalna temperatura w okresie wzrostu to 20-25 stopni Celsjusza, w okresie spoczynku temperatura może być niższa, oby nie spadła poniżej 15 stopni.

Podłoże, w którym rośnie zamiokulkas powinno być delikatnie wilgotne. Ale umówmy się – ten typ nie znosi nadmiaru wody i jest główna przyczyna niepowodzeń w uprawie tej rośliny. W nadmiarze wody mogą zgnić mięsiste korzenie i kłącza. Niestraszne mu za to czasowe przesuszenie. Swoim klientom zalecam podlewanie co ok. 2-3 tygodnie w zależności od warunków panujących w mieszkaniu. Liście zamiokulkasa można czasami zraszać, warto je też przecierać z kurzu, by nie stracił swojego blasku ;) W okresie wzrostu roślin warto je nawieźć słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego raz w miesiącu.

Rozmnażanie

Najłatwiej jest rozmnożyć zamiokulkasa przez podział, ale można też zrobić to przez wykonanie sadzonek liściowych. Wyhodowanie rośliny z liścia to długotrwały proces, ale polecam każdemu taką przygodę :)

Ekspozycja

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o tym, jak najlepiej wyeksponować piękno tej rośliny. Jeśli posiadacie duży, rozrośnięty okaz nie ustawiajcie go w niskiej donicy na podłodze. W taki sposób trudno docenić jego urodę. By podkreślić jego urok warto zadbać o wyższą donicę lub ustawić ją na kwietniku w taki sposób, by kwiat był w zasięgu Waszego wzroku.

Jeśli zaś macie małego zamiokulkasa – koniecznie dodajcie mu towarzystwo! Kompozycja z dwóch, trzech sztuk w jednakowych doniczkach lub nasadzenie ich w jednej podłużnej – to naprawdę fajny pomysł. Jeśli szukacie inspiracji do kwiatowych kompozycji koniecznie zajrzyjcie do wpisu Jak wyeksponować rośliny?

Źródło: Ćwiczenia z roślin ozdobnych, Cz. 3 Rośliny doniczkowe, Jadwiga Waźbińska, Urszula Puczel, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie

Zdjęcia: Pinterest

8 marca 2021|Katalog roślin, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments