Niewielki projekt ogrodu przydomowego w Białymstoku według Green Design

W dzisiejszym poście przybliżę Wam projekt jednego z ogrodów, który wspólnie z Karoliną miałyśmy okazję projektować z początkiem sezonu 2016. Przygotowując ten wpis, przeglądając foldery w poszukiwaniu i wyborze zdjęć, rysunków czy wizualizacji poczułam, że wracam do niego i wspominam go z dużym sentymentem. To projekt ogrodu od którego zaczęła się moja praca jako architekta krajobrazu w Green Design ;-)

Z początkiem wiosny zwrócili się do nas Inwestorzy, którzy chcieli, abyśmy to właśnie my stworzyli projekt przestrzeni ich ogrodu. Działka Pani Małgorzaty i Dariusza położona jest na jednym z białostockich osiedli. Kiedy Inwestorzy zgłosili się do nas, prace wykończeniowe przy ich domu jednorodzinnym dobiegały końca. To właśnie na tym etapie pojawia się bardzo często myśl i chęć uporządkowania przestrzeni wokół domu. Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądała działka, którą ujrzałyśmy na pierwszej wizycie w terenie.

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1b

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1c

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1e

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1f

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1d

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1a

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo1g

Rozmowa z Inwestorami pozwoliła nam na zebranie wytycznych projektowych uwzględniających oczekiwania właścicieli, w oparciu o które powstał projekt koncepcyjny z zaprojektowanym układem przestrzenno funkcjonalnym terenu.

A3-koncepcja Karolina

Charakter ogrodu utrzymany jest w stylu modernistycznym. W części frontowej, w pobliżu rosnących już na działce dwóch sosen, zaprojektowano ozdobne donice z nasadzeniami w połączeniu z drewnianym siedziskiem dzięki czemu przestrzeń nabrała funkcji wypoczynkowej. Roślinność w tym miejscu uzupełniono o nasadzenia sosny bośniackiej (Pinus heldreichii) w odmianach ‘Malinki’ oraz ‘Compact Gem’ oraz różaneczników (Rhododendron). Na prośbę Pani Małgorzaty kompozycję uzupełniają ulubione przez nią pierisy japońskie (Pieris japonica) odmiany ‘Rondo’.

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo3

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo2

Przechodząc dalej, wzdłuż wschodniej granicy działki projekt zakłada formę żywopłotową stworzoną z formowanych w prostopadłościany żywotników zachodnich (Thuja occidentalis) pomiędzy którymi wprowadzono powojnik wspinający się po drewnianym płotku pełniącym równocześnie rolę panelu ogrodzeniowego.

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo5

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo10

Od strony północnej tuż przy salonie znajduje się taras. Projekt uwzględniał dobór formy jego zadaszenia. Produktem, który spełnił wymagania Inwestorów (ochrona przed wiatrem, deszczem i słońcem) okazał się dach składany typu Cabrio z rozsuwaną/zasuwaną tkaniną PVC, która jest odporna na warunki atmosferyczne (chroni przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem). Materiał, jak zapewnia producent, jest lekki i odporny na rozdarcia, a zastosowana automatyka i wbudowany silnik pozwalają na bezprzewodowe sterowanie i co za tym idzie wygodę użytkowania. W projekcie wybraliśmy model dachu tarasowego o nazwie Pergotex, o którym więcej informacji można zaczerpnąć z tej strony.
Inwestorzy powierzyli nam również dobór mebli tarasowych. Wybór padł na meble ogrodowe i tarasowe firmy Oltre. Produkty te cechuje wysoka jakość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Na wizualizacjach możecie zobaczyć:

  • modułowy model Venezia w kolorze Royal szary z poduszkami siedziskowymi, który pozwala użytkownikowi dowolnie komponować układ zestawu,
  • stół Rapallo w kolorze Royal szary z przezroczystą płytą z hartowanego szkła
  • oraz fotele Amanda w kolorze Royal szary.

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo18

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo12-copy

Przy tarasie rozplanowano układ donic zróżnicowanych wysokościowo, w których przewidziano nasadzenia z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) oraz rozplenicy japońskiej (Pennisetum alopecuroides).

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo11

W części północnej ogrodu zaprojektowano nasadzenia współtworzone w głównej mierze przez rośliny iglaste oraz byliny, znalazł się też tutaj kącik wypoczynkowy z ławeczką oraz przestrzeń ziołowo-sadownicza.

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo8

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo7

Wzdłuż zachodniej granicy działki zaaranżowano strzyżoną formę żywopłotu z żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) obok którego zaprojektowano kompozycję roślinną z posadzonych naprzemiennie kosaćców syberyjskich (Iris sybirica), które wraz z końcem kwitnienia ustępują miejsce miskantom chińskim (Miscanthus sienensis).

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo15

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo14

green-design-blog_bagnowka_projekt-ogrodu_photo13
Niedługo powrócimy z kolejnym wpisem o projekcie, nad którym obecnie pracujemy. Śledźcie wpisy ;-)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
7 lat temu

Super !!! Mam nadzieję ,że mój taras i ogród też będzie tak pięknie wyglądał .

Karolina
CEO
Karolina
7 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Wojciech

Panie Wojciechu, innej opcji nie ma! :D Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła przyjechać do Legionowa żeby obejrzeć realizację naszego projektu ;)
I bardzo dziękujemy za miłe słowa ;)