Rośliny atrakcyjne zimą – czyli piękny ogród cały rok

Nasze ogrody użytkujemy od wczesnej wiosny, kiedy to zmęczeni zimą wyczekujemy każdego pączka, zielonego listka czy najdrobniejszego kwiatuszka. Później w okresie letnim ogród zazwyczaj jest dla nas miejscem odpoczynku, czy też biesiadowania pod chmurką w otoczeniu pięknych letnich kwiatów. I ostatecznie sezon ogrodowy kończymy jesiennymi porządkami na rabatach, grabieniem liści i zabezpieczaniem ogrodu przed zimą. I tak kolejny rok w ogrodzie zatacza pętlę. Zaraz, zaraz! Wiosna, lato, jesień…. a co z zimą? Zima w ogrodzie też może być piękna, oglądamy ją oczywiście zazwyczaj zza okna, ale jednak. Rośliny atrakcyjne zimą też powinny znaleźć się w naszych ogrodach i dzisiaj zdradzę Wam parę naszych ulubionych gatunków i odmian :)

rośliny atrakcyjne zimą

Rośliny atrakcyjne zimą

O tym jak nasz ogród będzie wyglądał zimą należy pomyśleć już na etapie projektu – istotny jest tu właściwy dobór roślin. Warto zwrócić uwagę aby w składzie gatunkowym znalazły się rośliny zarówno liściaste jak i iglaste czy też zimozielone, aby zimą nie okazało się, że liściaki zrzuciły liście i nasz ogród jest „przezroczysty”. Między iglakami a liściakami należy też zachować odpowiednie proporcje, mam na myśli głównie to aby nie „wytujować” sobie całego ogrodu – są naprawdę różne inne, równie skuteczne możliwości osłonięcia granic naszej posesji. Tyle ogółem.

green-design-blog_ogrod-zima-19 green-design-blog_ogrod-zima-25 green-design-blog_ogrod-zima-24

Do rzeczy! Zimą nasze ogrody zazwyczaj stają się mało atrakcyjne. Większość drzew i krzewów, pozbawionych liści, nie zdobi już naszego ogrodu, pozostają jedynie zielone akcenty iglaków. Jeśli jednak na etapie doboru roślin do naszego ogrodu, weźmiemy pod uwagę to, by zdobiły one ogród także podczas zimowych miesięcy, nie musimy być skazani na taki widok za oknem. Co możemy zrobić? Wśród wielu gatunków ozdobnych mamy do wyboru spore grupy roślin, których pędy nawet po opadnięciu liści są interesujące, kolorowe owoce pozostają na pędach. Niebanalną ozdobę zimowego ogrodu mogą stanowić również zaschnięte kwiatostany traw czy niektórych bylin. Jakie zatem mamy możliwości?

Rośliny o atrakcyjnych pędach

Do roślin o ozdobnych pędach należą przede wszystkim derenie o kolorowych pędach. Przy wyborze nasadzeń do ogrodu warto zwrócić uwagę na :

  • dereń biały (Cornus alba) o pędach intensywnie czerwonych (odmiany ‘Sibirica’ czy ‘Elegantissima’)
  • dereń rozłogowy (Cornus sericea) o wyróżniających się żółtych pędach (odmiany ‘Flaviramea’ czy ‘Silver and Gold’).


rośliny atrakcyjne zimą
rośliny atrakcyjne zimą

Ciekawą rośliną jest żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) – odmiana ‘Firefly’.  Pędy żarnowca są intensywnie zielone, mocno rozgałęzione, tworzą rozłożystą, bardzo dekoracyjną kępę w zimowej scenerii.

rośliny atrakcyjne zimą
Oryginalną i ciekawą ozdobą zimowego ogrodu może być także klon strzępiastokory (Acer griseum). Pomarańczowobrązowa kora pokrywająca pień, gałęzie i pędy, łuszczy się mocno w bardzo charakterystyczny sposób, na pewno zwróci uwagę każdego, kto będzie podziwiał nasz ogród zimą.

rośliny atrakcyjne zimą

Jeżeli chodzi o walory ozdobne pnia czy też kory moim zdaniem w zimowym ogrodzie pięknie komponuje się nasza najzwyklejsza brzoza brodawkowata (Betula pendula).

green-design-blog_ogrod-zima-7

Dla uzyskania ciekawszego efektu warto zestawić ze sobą kilka gatunków w kępie bądź w nie dużej odległości od siebie.

rośliny atrakcyjne zimą green-design-blog_ogrod-zima-1

 

Rośliny atrakcyjnie owocujące

Oprócz roślin kwitnących zimą, atrakcyjnie wyglądają też te, których owoce utrzymują się aż do wiosny.

Tu możemy wybierać w krzewach:

  • ognik szkarłatny,

rośliny atrakcyjne zimą

  • odmiany irgi

rośliny atrakcyjne zimą

  • ostrokrzew

green-design-blog_ogrod-zima-12

  • odmiany berberysa

green-design-blog_ogrod-zima-13

Lub też drzewach:

  • jarząb,

rośliny atrakcyjne zimą rośliny atrakcyjne zimą

  • jabłoń ozdobna

rośliny atrakcyjne zimą

Poza tym kolor w ogrodzie zapewniają rośliny zimozielone oraz z ozdobnymi szyszkami, jak na przykład jodła koreańska.

rośliny atrakcyjne zimą

 

Rośliny o kwiatostanach atrakcyjnych zimą

W swoim wpisie Hania przedstawiła Wam jesienno- zimowe piękno traw ozdobnych.

rośliny atrakcyjne zimąDo grupy traw można jeszcze dorzucić kilka bylin, których zaschnięte kwiatostany opruszone  śniegiem lub oszronione wyglądają naprawdę pięknie. Mam na myśli jeżówkę purpurową, mikołajka czy też rozchodnika okazałego.

rośliny atrakcyjne zimą rośliny atrakcyjne zimą

Zimowy pięknem zaschniętych kwiatostanów możemy cieszyć się również, gdy w naszym ogrodzie posadzimy hortensję, czy to bukietową czy ogrodową.

rośliny atrakcyjne zimąrośliny atrakcyjne zimą

 

Rośliny kwitnące zimą

Najwięcej roślin kwitnących zimą znajdziemy wśród drzew i krzewów ozdobnych, których kwiaty są przystosowane do znoszenia trudnych, zimowych warunków.

Jednym z najciekawszych krzewów kwitnących zimą jest oczar (Hamamelis), występuje on w kilku gatunkach, rozwijających pająkowate kwiaty w żółtym, pomarańczowym lub czerwonym kolorze. Kwiaty wyglądają bardzo efektownie –  pojawiają się na nagich pędach krzewu w różnych terminach, w zależności od warunków pogodowych oraz cech gatunkowych. Najwcześniej zakwita oczar wirginijski, którego żółte kwiaty rozwijają się od listopada do stycznia. Nieco później swoje żółte lub pomarańczowe kwiaty rozwija oczar pośredni (od grudnia do marca) oraz kwitnący na czerwono i żółto oczar japoński (kwitnie w styczniu i lutym). Kwitnący w ogrodzie oczar robi naprawdę wrażenie, bo kto by pomyślał, że w grudniu czy styczniu może nam coś zakwitnąć nawet w śnieżną zimę.

rośliny atrakcyjne zimą

Poza oczarami na uwagę zasługuje również kalina wonna ( Viburnum farreri), której białe lub lekko różowe kwiaty pojawiają się na pędach czasem już w styczniu i lutym. Kwiaty są małe, ale zebrane w dekoracyjne kwiatostany, ponadto dużą zaletą jest piękny, mocny zapach.

rośliny atrakcyjne zimą

Niezwykle ozdobnym krzewem kwitnącym zimą (w styczniu i lutym) jest także jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum), którego liczne, żółte kwiaty, przypominają wyglądem kwiaty forsycji. Dzięki niemu możemy wprowadzić wcześniej wiosnę do naszego ogrodu .

green-design-blog_ogrod-zima-28

Warto wspomnieć też o wrzoścach. Ta niska krzewinka z rodziny wrzosowatych (nie mylić z wrzosem!) zaczyna kwitnąć w lutym, a nawet pod koniec stycznia. Do wyboru mamy sporą paletę kolorów kwiatów w odcieniach białych, różowych, purpurowych.

rośliny atrakcyjne zimą

Z bylin możemy wyróżnić ciemiernik (Helleborus). Niektóre odmiany ciemierników mogą zakwitać pojawiać się już w grudniu. Spod śniegu wystają kwiaty białe, kremowe, zielone, żółte, różowe, czerwone, fioletowe – jest to niesamowity widok :)

rośliny atrakcyjne zimą

Z ostatnich zimowych a pierwszych wiosennych akcentów w ogrodzie są oczywiście rośliny cebulowe. Ten temat poruszaliśmy już na blogu wielokrotnie, choćby ostatnio przy okazji jesiennych prac w ogrodzie wspominałam Wam o sadzeniu roślin cebulowych. Co prawda są one bardziej kojarzone z wiosna niż zimą, ale przecież sami wiemy, że nie raz piękne kwiatuszki wybijają się spod śniegu – nie bez powodu mamy na przykład przebiśniegi :)

rośliny atrakcyjne zimą

Dodatkowym walorem posiadania roślin atrakcyjnych zimą, zwłaszcza atrakcyjnie owocujących, jest fakt, że zapraszamy do ogrodu nowych mieszkańców czy gości:)

green-design-blog_ogrod-zima-32 green-design-blog_ogrod-zima-33

To tyle w kwestii roślinnej ozdoby naszych ogrodów, niebawem opowiem Wam jeszcze o innych elementach którymi możemy dekorować nasz ogród i otoczenie domu, będzie trochę świątecznie, trochę naturalnie – bez dmuchanych bałwanów i  świecących Mikołajów :)

green-design-blog_ogrod-zima-34

Oczywiście omówione w poście gatunki i odmiany to nie wszystko co możemy znaleźć na naszym rynku szkółkarskim jeżeli chodzi o rośliny atrakcyjne zimą. Jeżeli chcielibyśmy wymieniać wszystkie to ten post szybko by się nie skończył :) Jeśli macie jakieś ulubione gatunki, które pięknie prezentują się zimą, a nie wspomniałam o nich we wpisie podawajcie nazwy w komentarzach, a my na bieżąco będziemy uzupełniać listę :) Chętnie też zobaczymy zdjęcia Waszych ogrodów zimą. Pruszący za oknem śnieżek sprzyja, zatem pędźcie po aparat i dzielcie się z nami widokami z ogrodu! Czekamy!

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
2 lat temu

Super artykuł! Już nie mogę się doczekać jak zasadzę niektóre z tych roślinek :)

Karolina
CEO
Karolina
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Ania

Pani Aniu bardzo dziękuje :) proszę pochwalić się jakie roślinki Pani wybrała :)

Ogrodolandia
Ogrodolandia
3 lat temu

Fantastyczny wpis! Rośliny o atrakcyjnej korze doskonale przyozdabiają ogród w okresie zimowym, dlatego warto je mieć w swoich przydomowych przestrzeniach :)

Karolina
CEO
Karolina
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Ogrodolandia

Dziękujemy bardzo :*