Woda w ogrodzie – duże elementy wodne.

Chyba nie ma wśród miłośników ogrodów ani jednej osoby, której nie marzyłaby się woda w ogrodzie w dużej skali. Lato nas co prawda w tym roku nie rozpieszcza i może bardziej by dolewało wody do zbiorników niż skłaniało do poszukiwania ochłody :) Ale jako, że jest to inwestycja na lata, to warto się zorientować w jakiej formie możemy wprowadzić zbiorniki kąpielowe do naszych ogrodów, sami spójrzcie….

No dobra, z tęsknoty za latem trochę mnie poniosło :) ale znalazłam sporo inspiracji, w których doskonale widać jak świetnym dodatkiem do naszych altan w typie garden house jest właśnie basen…

Ale nie muszą być one znowu aż tak duże, bo przecież wiadomo, że na tak zwany domowy użytek nie potrzebujemy olimpijskich metraży :)

Ale po kolei, postaram się Wam przybliżyć na jakie opcje możemy się zdecydować chcąc wprowadzić element kąpielowy do swojego ogrodu.

Woda w dużym formacie – basen, staw a  może jeszcze coś innego ?

Możliwości jak w każdym przypadku jest wiele, wszystko oczywiście zależy od budżetu. Z góry ostrzegam, że posiadanie basenu czy też innego zbiornika wodnego może nie jest już oznaką luksusu, ale nadal jest kosztowne i raczej nie radziłabym w tej kwestii oszczędzać, bo może wyjść zupełnie odwrotnie. Jak to mawiają chytry dwa razy traci.

Zanim o kosztach to zastanówmy się w jakiej formie chcemy tą wodę w ogrodzie ująć?

Basen kąpielowy

Nim zacznie się budowę basenu, należy podjąć wiele decyzji. Przede wszystkim wybrać musimy wiedzieć czego oczekujemy od takiego zbiornika, czy ma być mobilny i czasowy czy też na stałe. Kolejną decyzją jest wybór kształtu, wielkości i materiału niecki, wybrać ewentualne wyposażenie dodatkowe – filtry, drabinki, trampoliny, oświetlenie, zadaszenie.

Prace przy basenie należy podzielić na etapy:

  • Pierwszy – wybudować nieckę i przygotować podejścia do instalacji.
  • Drugi – polegający na podłączeniu instalacji dostarczających, czyszczących i podgrzewających wodę, lepiej zlecić hydraulikowi lub specjaliście od instalacji basenowych.
  • Trzeci – wykończenie całości i zabezpieczenie basenu – pomalowanie ścian lub ułożenie płytek ceramicznych, montaż przykrycia.

Jaki mamy zatem wybór?

  • baseny rozporowe i stelażowe

Mowa tu o tych powszechnie dostępnych w hipermarketach i coraz popularniejszych w polskich ogrodach. Niecka takiego basenu to gruba, kilkuwarstwowa folia PCW. W basenach rozporowych, które są okrągłe albo owalne, konstrukcja utrzymuje się dzięki wodzie rozpierającej boczne ścianki -taki duży worek z płaskim dnem. Są też wersje podparte przez metalowe wsporniki – wówczas mamy do czynienia z basenem stelażowym.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że baseny tego typu są przenośne. Możemy je rozłożyć na dowolnej równej powierzchni a ich montaż zajmuje kilkadziesiąt minut. W każdej chwili można je też rozmontować, zwinąć folię i schować – co wpływa na to, że odpadają nam koszty całorocznej eksploatacji.

Na pewno atrakcyjna jest też ich cena – od kilkuset złotych za najmniejsze do mniej więcej 3 tys. zł za największe, sprzedawane w komplecie z akcesoriami takimi jak pompa, filtr, drabinka, pokrywa i zestaw do czyszczenia. W porównaniu z innymi opcjami jest to kwota stosunkowo niewielka. Wybór też jest spory, tak jak już wspominałam, są dostępne różne kształty oraz wymiary – największe mają ponad 9 m długości lub średnicę 5,5 m i głębokość do 130 cm. Sądząc po wymiarach jednak główny pożytek będą miały z nich jednak dzieci, no i nie wysokie osoby :)

Choć plusów sporo, pamiętać należy o tym, że jest to nadal rozwiązanie prowizoryczne, raczej krótko terminowe w porównaniu z innymi możliwościami. No i powiedzmy sobie szczerze do perfekcji estetycznej też jest w tym przypadku daleko :)

Niektórzy próbują upiększyć czy też nieco utrwalić tą wersję poprzez obudowywanie czy wkopywanie, jednak nie jestem zwolennikiem tej opcji. Dlaczego? Koszt takiej inwestycji jest porównywalny do kosztów stworzenia trwalszej niecki basenowej a i wrażenia estetyczne są nieporównywalne :)

 

  • prefabrykowane niecki basenowe

Tu wybór już jest znacznie większy. Na rynku dostępne są gotowe niecki ze stali ocynkowanej, z aluminium, polipropylenu, żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym, w różnych kształtach, o różnych wymiarach, dla każdego coś się znajdzie. Co więcej, w tym przypadku możemy uzyskać znacznie większą głębokość basenu niż przy basenach rozporowych i stelażowych.

Gotowe niecki basenowe pozwalają nam na wprowadzenie basenu do ogrodu praktycznie z dnia na dzień. Przedtem jednak należy wylać na jego dnie płytę betonową grubości 15–16 cm. Budowę takiego basenu najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej ekipie, gdyż istotne jest tu odpowiednie posadowienie niecki.  W tym przypadku niezbędne jest dobranie odpowiedniego wyposażenia – m.in. filtrów oczyszczających wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – drabinkach czy trampolinie oraz oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele i wypoczynek przy basenie.

  • murowana niecka

Jest to rozwiązanie wymagające największego nakładu pracy, tym samym również najdroższe. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Jest ona pokryta powłoką akrylową, co wzmacnia jej odporność na działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych. Folia ta gwarantuje całkowitą szczelność niecki.

Taki basen ze względów higienicznych wymaga filtrów i pompy, a także używania środków do uzdatniania wody.  Gdy nie jest przewidziane zadaszenie basenu, trzeba brać pod uwagę fakt, iż na zimę musi zostać opróżniony i przykryty.

Staw kąpielowy

Jeżeli przeraża Was nakład pracy związanej z utrzymaniem klasycznego basenu to ta opcja jest strzałem w dziesiątkę! Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro. Staw kąpielowy to super alternatywa dla tradycyjnego basenu. Jego użytkowanie kosztuje znacznie miej, a jakość wody nie ustępuje chlorowanej i można osiągnąć ją nieszkodliwymi dla zdrowia metodami. Staw kąpielowy jest systemem składającym się z trzech zasadniczych części:

  • zbiornika kąpielowego,
  • filtra bagiennego (w którym woda oczyszczana jest przez rośliny i minerały)
  • filtrów mechanicznych.

Działanie tego układu polega na wykorzystaniu naturalnych procesów samooczyszczania wody istniejących w przyrodzie – konkurencji roślin o substancje pokarmowe, eliminującej związki azotu i fosforu, zjawisk sorpcyjnych na zastosowanych minerałach.

Najważniejszym elementem stawu kąpielowego jest strefa bagienna, która działa jak pewnego rodzaju oczyszczalnia ścieków. Bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie wypełnienia filtra bagiennego i dobór roślin a odpowiednio dobrane frakcje gruntu muszą zapewnić prawidłową hydraulikę przepływu i chronić rozwinięty w wodzie zooplankton.

Właściwą częścią kąpielową jest niecka stawu, jej konstrukcja zależy przede wszystkim od wymagań użytkowników. Warto zaplanować głębokie strefy pozwalające na pływanie czy skoki do wody. Należy też pamiętać o łagodnych zejściach i płyciznach, które zapewnią bezpieczną zabawę w wodzie dzieciom. Nieckę wykłada się hydroizolacyjną folią, matą bentonitową, czy 30 cm warstwą gliny, a wykańcza według uznania  np. kamieniem. Materiał izolacyjny musi być nieprzepuszczalny, najczęściej stosuje się folię o wysokiej trwałości – PE, PVC, EPDM.

Ze względu na specyfikę procesów zachodzących w zbiorniku aby uzyskać efekt stawu kąpielowego warto zasięgnąć rady specjalistów. Jest to dosyć „głęboki” temat, ale bardzo mnie zainteresował, postaram się Wam go przedstawić w osobnym wpisie. Póki co na zachętę pokażę Wam jak pięknie wyglądają takie zbiorniki.

Wbrew pozorom taki zbiornik świetnie wygląda nie tylko w ogrodach naturalnych, można go również wkomponować w nowoczesne przestrzenie.

Relaks w jacuzzi

Na koniec chciałabym wspomnieć o nieco mniejszym ale równie atrakcyjnym elemencie. Pamiętacie nasz projekt altany ogrodowej z jacuzzi? On właśnie idealnie obrazuje jak w ciekawy sposób możemy stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni mini ogrodowe SPA. Co prawda nie popływamy, jest to rozwiązanie dla ogrodowych leniuszków, ale jakie fajne…:)

Tu oczywiście rynek zasypuje nas całą masą ofert – podobnie jak w przypadku basenu- możemy nabyć dmuchany element na kształt składanych basenów, możemy zakupić wannę do obudowania lub wpuszczenia w teren, bądź też gotową obitą, przystosowaną do warunków zewnętrznych.

Mają swój klimat nie tylko latem….

Koszty i formalności

Przydomowy basen w świetle Prawa budowlanego jest obiektem budowlanym. Formalności, jakie musimy załatwić przed przystąpieniem do jego budowy, zależą od planowanej powierzchni. Jeśli planowana powierzchnia nie przekracza 50 m2, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak zupełnego braku formalności. Należy pamiętać aby przed rozpoczęciem robót budowlanych zgłosić zamiar budowy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania organie administracji.

Zgłoszenie robót budowlanych

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót oraz podać termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć :

-oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

– szkice lub rysunki.

Prace można rozpocząć dopiero 30 dni od momentu zgłoszenia, jeśli w tym czasie starosta nie wniesienie sprzeciwu. Jeżeli nie zacznie się ich w ciągu dwóch lat od podanego w zgłoszeniu terminu, straci ono ważność i trzeba będzie zacząć wszystko od nowa.

Pozwolenie na budowę

Amatorzy basenów o powierzchni większej niż 50 m2 muszą się postarać o pozwolenie na budowę. Składając wniosek o jego wydanie należy złożyć:

– cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi

– oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Pozwolenie jest ważne przez trzy lata. Jeśli w tym czasie nie rozpoczniemy prac trzeba będzie rozpocząć procedurę od nowa.

Ile to kosztuje?

Podstawowe pytanie każdego inwestora … I podstawowa odpowiedź – koszt budowy każdego basenu czy zbiornika wodnego jest wyceniany indywidualnie. Bezcelowe jest szacowanie budowy 1 m2 zbiornika, bo nie znajdzie to przełożenia na rzeczywistość. Dlaczego? Koszt  uzależniony jest od wielu czynników  : wielkości niecki, rodzaju, wyposażenia, sposobu ewentualnego podgrzewania i czyszczenia wody i wielu innych elementów, na które zdecyduje się inwestor. Projekt i wykonanie basenu można zlecić firmie, wtedy poznamy konkretną wycenę całości inwestycji.

Mam nadzieję , że uruchomiłam Waszą wyobraźnię i właśnie macie przed oczami  obrazy delikatnie sfalowanej tafli wody w słoneczny poranek i ciepłych wieczorów spędzanych z przyjaciółmi na brzegu swojego basenu. Chętnie sprawimy, że Wasze marzenia nabiorą kształtów – zapraszamy po projekt! :)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments