Cebule kwiatowe – nie zapominajmy o nich jesienią

Jesień to czas przez niektórych kochany a przez innych nienawidzony i na ten temat już pisałyśmy na blogu. Jest to jednak pora roku jak każda inna i posiadacze ogrodów nie uciekną przed pracami, które trzeba wykonać. Wśród jesiennych prac ogrodowych są jednak takie, które pomimo deszczowej pogody i marznących dłoni, da się lubić, a mowa tu o sadzeniu cebulek kwiatowych. Są one zwiastunem wiosny, ale by się nimi cieszyć trzeba zaplanować to już jesienią.

Macie już cebule swoich ulubionych kwiatów, których z niecierpliwością będziecie wyczekiwać wiosną? Jeśli nie, służymy pomocą :)

W jakie cebule należy się zaopatrzyć?

Do sadzenia wybieramy tylko cebule duże, zdrowe, nieuszkodzone i jędrne. Te na których widać plamy, nacieki lub są miękkie należy wyrzucić. Nie mogą mieć też wyrośniętych liści i korzeni. Im większe i zdrowsze cebule posadzimy, tym ładniejsze będą kwiaty. Przed posadzeniem warto je namoczyć na pół godziny w roztworze środka grzybobójczego, który kupujemy w sklepie ogrodniczym (np. Kap-tan, Topsin). Jest to tzw. zaprawianie cebul. Bez tego prostego zabiegu część cebul może zostać zniszczona przez choroby grzybowe i nasza praca pójdzie na marne. Ważne jest również to, aby wybrać odpowiedniego dystrybutora cebulek. My co roku zaopatrujemy się w firmie Benex i jeszcze ani razu nas nie zawiodła :)

green-design-blog_cebule-kwiatowe-3

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należą do grupy roślin, które aby zakwitnąć potrzebują, żeby ich cebule przemarzły czyli uległy stratyfikacji. Dlatego też rośliny te sadzimy, w zależności od gatunku, na przełomie września i października. Są jednak wyjątki. Już z końcem sierpnia sadzimy cebule zimowitów i krokusów jesiennych. Sierpień to również dobry czas na sadzenie narcyzów, korony cesarskiej czy szachownicy. Zdążą się one dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.

Co jeśli  minie już październik, a my mamy jeszcze nie posadzone cebulki? Spokojnie! Cebulki możemy posadzić  również w późniejszym terminie, nawet w listopadzie, jeśli tylko ziemia nie jest jeszcze zamarznięta.

Poniżej przedstawiam listę gatunków, które należy sadzić w terminie jesiennym.

Od sierpnia do października

 • wielkokwiatowe przebiśniegi (Galanthus),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-7

 • hiacynty (Hyacinthus),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-8

 • lilię bulwkowatą (Lilium bulbiferum),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-9

 • szafirki (Muscari),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-10

 • karłowe narcyzy (Narcissus),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-11

 • ornitogallum (Ornithogallum),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-12

 • puszkinię (Puschkinia).

green-design-blog_cebule-kwiatowe-13

Od sierpnia do listopada

 • czosnek modry, złocisty i karatawski (Allium cyaneum, moly, karataviense),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-14

 • cebulica syberyjska (Scilla sibirica).

green-design-blog_cebule-kwiatowe-15

Wrzesień-październik

 • tulipan (Tulipa).

green-design-blog_cebule-kwiatowe-16

Od października

 • niektóre mieczyki (Gladiolus communis i palustris – oba także w kwietniu),

green-design-blog_cebule-kwiatowe-18

 • lilię wspaniałą i tygrysią (Lilium speciosum i tigrinum).

green-design-blog_cebule-kwiatowe-19

Jak wybrać odpowiednie cebule?

green-design-blog_cebule-kwiatowe-2

Jak sadzimy cebule?green-design-blog_cebule-kwiatowe-1

Rośliny cebulowe powinny być  sadzone grupami, najlepiej w towarzystwie innych gatunków roślin ozdobnych (np. bylin i traw). Rośliny o drobnych cebulkach, takie jak na przykład przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, czy cebulice, można sadzić również w sąsiedztwie drzew i krzewów liściastych (np. obsadzając je dookoła). Wyższe gatunki, takie jak na przykład korony cesarskie i lilie można jednak sadzić pojedynczo, a nie grupowo.

Miejsce, w którym planujemy nasadzenia roślin cebulowych należy najpierw dokładnie odchwaścić, a potem przygotować podłoże. Jeżeli ziemia  jest gliniasta, to warto dodać do niej piasek i kompost, a potem przekopać. Jeśli natomiast ziemia jest piaszczysta to trzeba ją przemieszać z kompostem (w proporcjach 1:1) lub zwięzłą ziemią i kompostem (w proporcjach 2:1:2). Warto tez zbadać pH gleby – dla roślin cebulowych najlepsze jest pH obojętne (6,8-7,2).green-design-blog_cebule-kwiatowe-4

Ważne jest na jakiej głębokości posadzimy poszczególne cebulki. Jest to uwarunkowane głównie wielkością cebul. Przyjęte jest, że cebule sadzimy na głębokości odpowiadającej 2- 3-krotnej wysokości poszczególnej cebuli. Na glebach piaszczystych cebulki możemy zasadzić trochę głębiej, na glebach ciężkich trochę płycej.

green-design-blog_cebule-kwiatowe-20

Niezależnie od sposobu sadzenia (do bruzdy powstającej za szpadlem, rowków lub do pojedynczych dołków) cebulki kwiatowe trzeba sadzić starannie i najważniejsze – zawsze piętką do dołu. Sadząc kilka cebul jednego gatunku lub różnych gatunków wymagających tej samej głębokości, najlepiej sadzić je w jednym dołku. W tym celu z powierzchni pola przeznaczonego pod sadzenie zdejmuje się górną warstwę gleby na pożądaną głębokość. Następnie lekko spulchnia się dno zagonu i delikatnie wciska cebule w ziemię. Całość przysypuje się ostrożnie wcześniej zdjętą ziemią. Jeśli na dnie dołka układamy dodatkowo warstwę odsączającą grubości około 3 cm ze żwiru lub gruboziarnistego piasku, która zabezpieczy cebule przed gniciem. Na koniec wyrównujemy powierzchnię, dosyć mocno ją oklepując.

green-design-blog_cebule-kwiatowe-21

Przy sadzeniu cebul możemy wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone koszyczki. Mogą być plastikowe lub druciane. Zabezpieczają one cebule przed myszami polnymi i nornicami, którym bardzo smakują soczyste cebulki i zimą chętnie się nimi żywią. Ponadto koszyczki ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi, trudniej je wtedy uszkodzić szpadlem lub łopatką. Nie ma też obawy, że któraś cebulka się zawieruszy i na pewno nie pomieszają się nam poszczególne odmiany. Koszyk z drobnooczkowej siatki drucianej można też wykonać własnoręcznie lub po prostu wyłożyć siatką dno i boki dołka.

Nie tylko na rabacie- cebulowe w trawniku

green-design-blog_cebule-kwiatowe-6

Sadząc cebule na trawniku najpierw wyznaczamy miejsce sadzenia i usuwamy część murawy, następnie ziemię pod nią spulchniamy na głębokość dwukrotnie większą niż głębokość na jakiej będziemy sadzić cebule. W wykopanym dołku sadzimy cebule. Po sadzeniu powierzchnie zasypanego dołka przykrywamy odłożonym na bok kawałkiem darni, delikatnie go udeptując. Sadzenie większych cebul znacznie ułatwia sadzarka. Przy jej pomocy wycinamy w darni otwór, wkładamy do niego cebulkę, zakrywamy czopem z wyciętej darni i przydeptujemy. Do upiększenia trawnika nadają się tylko te gatunki, które kwitną bardzo wcześnie na wiosnę, ich liście zdążą zżółknąć jeszcze przed pierwszym koszeniem trawy- np. krokusy.

Byle do wiosny!

I nie pozostaje nam nic innego jak czekać na wiosnę i wypatrywać naszych cebulowych nasadzeń, na prawdę warto poświęcić trochę czasu jesienią, by nasz ogród wiosną wyglądał tak….

green-design-blog_cebule-kwiatowe-22 green-design-blog_cebule-kwiatowe-23 green-design-blog_cebule-kwiatowe-24 green-design-blog_cebule-kwiatowe-25 green-design-blog_cebule-kwiatowe-26 green-design-blog_cebule-kwiatowe-27 green-design-blog_cebule-kwiatowe-28 green-design-blog_cebule-kwiatowe-29

28 września 2018|ABC ogrodnika, Kalendarz, Katalog roślin, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments