Choinka – jaką wybrać aby cieszyła nas jak najdłużej?

Zawsze jestem zdumiona kreatywnością, jaką niektórzy ludzie używają w swoich domach w czasie Bożego Narodzenia. Zwłaszcza jeśli chodzi o drzewka bożonarodzeniowe. Nie da się ukryć, że choinka to najpopularniejsza i najważniejsza ozdoba świąteczna, dlatego też jest to główny element wystroju każdego domu w tym pięknym, magicznym czasie. Oprócz wydźwięku symbolicznego, pod tym właśnie drzewkiem bożonarodzeniowym znajdziemy liczne prezenty, które przynosi św. Mikołaj. Ważne jest natomiast aby cieszyć się nią jak najdłużej i w tym wpisie postanowiliśmy podpowiedzieć Wam jakie drzewko wybrać, a także na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem, aby nasza choinka wyglądała zdrowo i świeżo przez cały okres świąteczny.

Choinka- jaką wybrać?

Wybór drzewka bożonarodzeniowego co roku, niektórych z nas, przyprawia o zawrót głowy. Często zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Drzewko cięte czy w doniczce?

Zazwyczaj na święta kupujemy choinkę ciętą, która wnosi do domu wspaniały zapach lasu. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie przy pięknej i pachnącej choince, warto pamiętać o kilku zasadach związanych z zakupem. Kupując drzewko bożonarodzeniowe cięte, musimy zwrócić uwagę chociażby na to w jaki sposób sprzedawca przechowuje choinki. Drzewka powinny być przechowywane na zewnątrz w zacienionym i osłonionym przed wiatrem miejscu. Silne wiary mogą przyczynić się do szybszego wysuszenia rośliny. Świeżo ścięte drzewko powinno mieć jasny kolor pnia. Wszelkie przebarwienia pnia mogą świadczyć, że choinka dni swojej świeżości ma już za sobą.

Osobiście polecam zakup drzewka bożonarodzeniowego w donicy. Prawidłowa pielęgnacja w czasie okresu świątecznego jak i po, może nam zapewnić nowe drzewko w naszym ogrodzie. Podczas zakupu drzewka warto przyjrzeć się bryle korzeniowej. Aby ocenić jej stan można poprosić sprzedawcę o wyjęcie rośliny z doniczki. Gdy gleba jest zwarta i przerośnięta drobnymi korzeniami możemy być pewni, że drzewko jest w dobrej kondycji. Jeżeli zaś ziemia rozsypuje się, a nawet odpada od korzeni grubych i słabo rozgałęzionych albo przyciętych, może to oznaczać późny wykop drzewka i świadczyć o jego krótkiej żywotności.

Podczas wyboru drzewka bożonarodzeniowego kierujemy się kilkoma wyznacznikami. Przede wszystkim ogólnym wyglądem, trwałością, odcieniem igieł, intensywnością zapachu jak i ceną. Spróbuje przedstawić kilka drzewek, na które szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Świerk pospolity (Picea abies)

Najbardziej popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity (Picea abies) o swoistym intensywnym zapachu i trwałości 2 – 3 tyg.

Swierk Pospolity Choinka Green Design Blog

Inne najczęściej wybierane odmiany drzewek bożonarodzeniowych to:

Świerk serbski (Picea omorika)

• trwałość 2-3 tyg., igły zielone, pod spodem srebrne, zapach delikatny:

Swierk Serbski Choinka Green Design Blog

 

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

• trwałość 2-4 tyg., igły szerokie, błyszczące, dość miękkie, zielone, pod spodem z dwoma jasnymi pasami, początkowo mocny żywiczny zapach:

Jodla Kaukaska Choinka Green Design Blog

 

Jodła koreańska (abies koreana)

•  trwałość 2-3 tyg., krótkie błyszczące ciemnozielone igły z dwoma jasnymi pasami pod spodem, delikatny zapach:

Jodla Koreanska Choinka Green Design Blog

 

Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)

• trwałość -2-3 tyg., długie delikatne igły o cytrusowym zapachu, drzewko ma żywiczny zapach:

Daglezja Zielona Choinka Green Design Blog

Sosna czarna (Pinus nigra)

•  trwałość 2-4 tyg., długie ostre igły, delikatny zapach:

Sosna Czarna Choinka Green Design Blog

 

 

17 grudnia 2021|DIY ;), Lifestyle, Pielęgnacje, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments