Flowerbox czyli alternatywa dla bukietu

Flowerbox, co to takiego?

Flowerbox całkiem niedawno pojawił się w polskich kwiaciarniach i pracowniach florystycznych, ale wygląda na to, że klienci go pokochali i zadomowił na kwiaciarnianych półkach na dłużej. Flowerbox, co to takiego? Jak niezbyt trudno się domyślić, flowerbox oznacza… uwaga: pudełko kwiatowe ;)

Flowerbox może mieć różne kształty, wzory i kolory. Najprostszą i chyba najbardziej rozpoznawalną formą są kompozycje z jednego gatunku kwiatów, na przykład róż.

Ciekawe są kompozycje wielogatunkowe, składające się z różnych gatunków kwiatów dobranych pod względem kolorystyki, struktury i tekstury poszczególnych kwiatów.

Pracownia Florystyczna Jolanta Jarmoc

Jak to jest zrobione?

W telegraficznym skrócie opowiem Wam jak wygląda wykonanie takiego boxu. W pudełku – zazwyczaj kartonowym, florysta umieszcza gąbkę florystyczną nasączaną wodą, a w niej układa kompozycję kwiatową. Dzięki temu mamy pewność, że kwiaty mają stały dostęp do wody, przez co są bardziej trwałe. Oczywiście trwałość poszczególnych kwiatów jest zróżnicowana, jeśli chcecie dowiedzieć się o tym więcej, zapraszam do mojego poprzedniego wpisu.

Bukiet vs. flowerbox

Czy kwiaty we flowerboxie mają większą trwałość, niż takie ułożone w bukiecie? Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna, ale myślę, że trwałość obu rodzajów kompozycji jest podobna. Wszystko zależy od tego, czy odpowiednio dbamy o otrzymane kwiaty oraz od sposobu, w jaki zostały wcześniej przechowywane i kondycjonowane.

Box ma jedną ważną przewagę nad bukietem. Kwiaty mają stały dostęp do wody, przez co nie musimy martwić się o naczynie, w którym będziemy przechowywać kwiaty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na przykład na podróż, czy po prostu upalny dzień. Doskonale sprawdza się jeśli musisz odebrać kwiaty wcześniej i nie masz możliwości wstawienia ich do wody przed wręczeniem.

Jak cieszyć się flowerboxem jak najdłużej?

Postaw flowerbox w widocznym miejscu, ale unikaj bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Nie ustawiaj kwiatów przy źródłach ciepła. Kwiaty nie lubią towarzystwa owoców, które wydzielają etylen – hormon powodujący starzenie roślin. Podlewaj codziennie odrobiną wody, łatwiej jest to zrobić np. przy użyciu lejka, wtedy sączymy wodę bezpośrednio do gąbki.

Flowerboxy występują w wielu wielkościach, kształtach i kolorach. W zależności od pojemności można wykonać w nich większe i mniejsze kompozycje kwiatowe. Pudełko kwiatowe nie może być zbyt duże, należy pamiętać, że w środku znajduje się mokra gąbka, która jest dosyć ciężka. Pudełko może być zamykane, dzięki temu jeszcze łatwiejsze w transporcie i tu dodatkowy plus za ograniczenie transpiracji :)

Floryści prześcigają się w formach flowerboxów, z resztą… sami zobaczcie.

Pracownia Florystyczna Jolanta Jarmoc, fot. Maciej Nowakowski Fotografia

Flowerbox może być elegancką formą zapakowania prezentu. W towarzystwie kwiatów oryginalnie prezentują się perfumy, biżuteria, czy butelka dobrego wina.

 

A na koniec ciekawostka – transparentne flowerboxy. Ciekawa jestem, które Wam szczególnie przypadły do gustu. Pozdrawiam kwieciście :)

zdjęcia: Pinterest

12 października 2018|Lifestyle, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments