Miasto Goniądz czyli nasz kolejny projektowy przystanek

Jak już mogliście dowiedzieć się z naszego facebookowego profilu, w styczniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy współpracę z miastem Goniądz. Na samym początku dostaliśmy do wycenienia kilka przestrzeni, które miały zostać objęte projektem. Po wysłanych wycenach, były jeszcze oczywiście negocjacje (czyli jeden z moich ulubionych etapów przed współpracą ;) ) i finalnie podpisałam pierwszą umowę na projekt terenu przy Ośrodku Zdrowia w Goniądzu, który znajduje się na rogu ulicy Mickiewicza i Konstytucji 3-ego Maja. W związku z tym, że ten projekt miał zakładać miejsca z ławkami, to zaproponowałam dodatkowo projekt nowoczesnej ławki miejskiej, którą można było by wstawić w tę przestrzeń. I na te 2 projekty dostałam zielone światło :)

Miasto Goniądz

Na samym początku opowiem Wam jednak trochę o samym Goniądzu. Uważam po prostu, że to miasto naprawdę warto odwiedzić, ponieważ jego położenie jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Z resztą sami zobaczcie :)

Projekt nowoczesnej ławki _Green Design_02www.edupedia.pl/words/index/show/568017_slownik_nazw_geograficznych-biebrzanski_park_narodowy.html

Jak już wiecie z mojego wpisu o Legionowie, ja po prostu uwielbiam wodę pod każdą postacią, więc jak widzę taki krajobraz, to cóż…no po prostu nic tylko siedzieć i czerpać z tego ile można :)

A wracając do samego miasta, to Goniądz jest niewielkim terenem liczącym około 2000 mieszkańców położonym obok Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Atrakcje Goniądza

  • przede wszystkim lokalizacja i otaczająca przyroda. Będąc w samym mieście warto przystanąć na chwilę przy punkcie widokowym, gdzie możemy podziwiać dolinę Biebrzy. Ja w ubiegłym roku byłam tam w marcu, po roztopach i zobaczycie jak wyglądały rozlewiska :)

 http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/254:Dolina_Biebrzy/98774:Goniadz_rozlewiska_Biebrzy.html
  • corocznie organizowany jest tutaj festiwal Rock Na Bagnie, który gromadzi rzeszę wielbicieli rockowej muzyki. Ja za takimi klimatami nie przepadam, ale sama lokalizacja festiwalu jest fenomenalna, ponieważ scena zlokalizowana jest na plaży przy rzece. I kto wie, może ten teren też będziemy projektować, bo takie zapytanie również otrzymaliśmy ;)

https://www.facebook.com/RockNaBagnieofficial/

  • jako ciekawostkę mogę powiedzieć Wam, że Goniądz został dwukrotnie wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj ;)

Odrobina historii

Jak możemy dowiedzieć się ze strony oficjalnego serwisu Miasta i Gminy Goniądz, pierwszą wzmiankę o Goniądzu jako stolicy powiatu odnotowano juz 14.08.1358. A prawa miejskie Goniądz nabył w 1547 roku, co możemy zobaczyć również na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu. Obok tej informacji znajduje się również herb Goniądza, który był dla mnie inspiracją do stworzenia projektu miejskiej ławki.

Projekt nowoczesnej ławki _Green Designhttp://ptaszoluby.blogspot.com/2016_07_01_archive.html

Podczas tworzenia tego projektu byłam bardzo ciekawa skąd inspiracja na powstanie tego herbu i zobaczcie co znalazłam na tej stronie :

„Dawniej gdy w miejscu naszego miasteczka rosła wielka nieprzebyta puszcza, żyły w niej w dużej ilości jelenie, niedźwiedzie i inna dzika zwierzyna. Była ona miejscem wielu królewskich i książęcych polowań. Na jedno z takich polowań król Jagiełło wracając z Litwy zabrał swoją żoną Jadwigę. Polował w okolicach dzisiejszego miasteczka czyniąc zapasy na jedną z bitew (może pod Grunwaldem). Po wytropieniu okazałego jelenia królewski orszak ruszył za nim w pogoń. Na czele pościgu jechał król za nim królowa i kilku rycerzy. Nagle z zarośli tuż przed konia królowej wyskoczył niedźwiedź. Wystraszony koń ,odbił w bok i pogalopował w leśne ostępy, a niedźwiedź za nim. Na ratunek Jadwidze pospieszyli ludzie z niedalekiej osady biorący udział w polowaniu. Po ubiciu zwierza para królewska z dworem ucztowała w osadzie do białego rana. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Jadwiga, osadę zamieszkaną przez ludzi, którzy ją uratowali nazwała Goniądzem. Po otrzymaniu praw miejskich pamiętając o tym wydarzeniu w herbie miasta umieszczono niedźwiedzia.”

Ile w tym prawdy to nie wiadomo ;) W każdy razie niedźwiedź w herbie jest i mam nadzieję, że niedługo będzie również na zrealizowanym projekcie mojej goniądzkiej ławki, którą pokażę Wam w moim kolejnym wpisie ;)

A może Wy macie jeszcze jakieś ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w okolicach Goniądza?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments