Domki dla owadów pożytecznych

Ostatnimi czasy na naszym blogu mogliście przeczytać mnóstwo zimowych wpisów. My jednak już tęsknimy za wiosną i latem, więc postanowiliśmy wprowadzić trochę wiosenno-letniego powiewu :) Pamiętacie nasz letni cykl wpisów o roślinach miododajnych? Te rośliny są bazą pokarmową dla owadów pożytecznych. W ubiegłym roku przedstawiłam Wam najbardziej skuteczne i popularne – jeżówkę purpurową, budleję Dawida oraz lawendę wąskolistną. Dziś podpowiem Wam co z tą wiedzą robić dalej. Jeżeli w Waszym ogrodzie znajdują się rośliny miododajne, lub planujecie je posadzić, warto wykorzystać ten potencjał i w ich sąsiedztwie zlokalizować domki dla owadów pożytecznych.

green_design_blog-domki-1

Pomóżmy owadom

Przypomnę Wam tylko przykrą statystykę, o której już wspominałam –   w Polsce co roku ginie 15 – 20% pszczół, a zapylają one aż 84% wszystkich roślin, więc nie trudno się domyśleć co by się stało gdyby pszczół na świecie zabrakło.

Domki dla owadów

Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie dynamicznie rozwijające się nowoczesne budownictwo bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Ale czy to oznacza, że w ogrodzie przy nowo wybudowanym domu nie możemy wspierać skrzydlatych zapylaczy? Oczywiście, że nie! Możemy im pomóc w prosty sposób – wystarczy zainstalować w ogrodzie domki dla owadów .

Domki dla owadów

Domki dla owadów – jak to się robi?

Oczywiście jak z wszystkim dziś – domek możemy kupić jako gotowy produkt, możemy kupić gotowy zestaw do złożenia domku dla owadów, możemy też zrobić go sami.

green_design_domki-13

  • domek dla owadów ze sklepu

Wraz z rozwojem edukacji ekologicznej w społeczeństwie domki dla owadów stają się coraz powszechniej dostępne zarówno w centrach ogrodniczych jak i nawet w supermarketach na działach ogrodniczych

Domki dla owadów

źródło : Ogrodowisko.pl

 

To świetna opcja dla początkujących domowych majsterkowiczów. Zestaw zawiera wszystko co potrzebne do zbudowania kompletnego domku. W skład zestawu wchodzi materiał na domek, gwoździe, pinezki i kratka, za którą należy włożyć szyszki – miejsce schronienie dla owadów. Poza tym znajdziemy również bambusowe rurki lęgowe dla pszczół, szyszki oraz klej i młotek. W złożeniu domku pomoże obrazkowa instrukcja na opakowaniu.

http://www.ogrodowisko.pl/

  • Domek dla owadów „DIY”

W internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji oraz instrukcji jak zbudować domek dla owadów, więc przy odrobinie sprytu i kreatywności nie będziemy potrzebować gotowego zestawu do złożenia, a domek powstanie z tego co mamy pod ręką, bądź z tego co da nam natura.

Domki dla owadów

źródło: Greenpeace

Domki dla owadów

źródło: Greenpeace

Domki dla owadów

źródło: Greenpeace

 

Zarówno druga jak i trzecia opcja są świetnym pretekstem na super zabawę z naszym dzieckiem – i to jaką – edukacja i zabawa w jednym  :) Może to tylko moje zapędy, ale uważam, że od najmłodszych lat warto uświadamiać ekologicznie dzieciaki :)

Domki dla owadów – gdzie zainstalować ?

http://www.ogrodowisko.pl/

Najlepsza jest zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu,  na wysokości około 1,5 do 2 metrów. Należy zwrócić uwagę by domek był dobrze widoczny. Aby zapewnić  obecność owadów w domku warto dać im możliwość znalezienia w pobliżu źródła wody oraz piasku i gliny. Oczywiście obecność  ziół, roślin miododajnych, krzewów i drzew w pobliżu domku sprawi, że jego mieszkańcy z łatwością znajdą pożywienie.

Domki dla owadów

Pamiętajcie także, im mniej chemii stosujecie w ogrodzie, tym lepiej dla Was i dla wszystkich zwierząt mieszających i odwiedzających ogród.

Domki dla owadów – jak to działa?

Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania. Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.

green_design_domki-17

Domki dla owadów

W zależności od materiałów, jakich użyjemy do budowy domków, mogą je zasiedlać różni goście. To trochę jak z ludźmi – jeden się wyśpi w hostelu a inny w 5* hotelu :)

I tak jeżeli w naszym domku znajdzie się:

Słoma – daje schronienie złotookowatym

Trzcina i bambus – ich puste łodygi chętnie zasiedlają pożyteczne pszczoły murarki, nożycówki, miesiarki czy wałczatki.

Cegły dziurawki – to siedlisko dla samotnych pszczół (szczeliny nie mogą być szersze niż 10-12 mm, inaczej pszczoły nie będą w stanie zalepić ich gliną, by stworzyć pokoiki dla swojego potomstwa). Podobną funkcję spełnią ciasno ułożone kawałki potłuczonych glinianych skorup (np. doniczek).

Nawiercone gałęzie – dają schronienie wielu pożytecznym zapylaczom takim jak samotne osy i pszczoły

Doniczki odwrócone i wypełnione sianem – zwabią skorki, którymi żywią się biedronki. Biedronki zadbają o to, aby w naszym ogrodzie nie panoszyły się mszyce. Szyszki i suche liście są siedliskiem wielu pożytecznych owadów, np. biedronek

Łodygi krzewów – takich jak jeżyny, róże, bez, są schronieniem dla bzygów i innych błonkoskrzydłych.

Bloki z gliny – w blokach z gliny i słomy mieszkają coraz rzadziej już spotykane pszczoły porobnice. Tradycyjnie zamieszkiwały gliniane ściany wiejskich domów, wraz z wyginięciem tego typu budownictwa coraz trudniej znaleźć im odpowiednie schronienie. Bloki można samodzielnie przygotować w domu, np. wypełnić drewnianą ramę gliną zmieszaną z sieczką słomianą (w proporcji 3:1) i wysuszyć całość na słońcu. W czasie zastygania bloku należy ponakłuwać w nim otwory o średnicy 10-12mm i głębokości ok. 10 cm.

Domki dla owadów Domki dla owadów Domki dla owadów Domki dla owadów

Mam nadzieję , że zainspirowałam Was do wyposażenia swojego ogrodu w pożyteczny domek dla owadów. A długie zimowe wieczory są idealną okazją aby takie cudo stworzyć, samemu bądź w gronie rodzinnym :)

Ja znalazłam inspirację na domek dla owadów w wersji Green Design :)

green_design_domki-10

Jeśli zainteresował Was ten temat polecam zapoznać się również z akcją organizowaną przez Greenpeace – Adoptuj Pszczołę.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mr. Nobody
Mr. Nobody
3 lat temu

Piękne te domki.