Okrywanie roślin na zimę – jakie rośliny trzeba zabezpieczyć?

Wiele roślin uprawianych w naszych ogrodach pochodzi z miejsc, w których panuje cieplejszy klimat.  Dobierając rośliny do ogrodu kierujemy się co prawda strefami klimatycznymi  a rośliny dostępne w sprzedaży to również gatunki przystosowane do naszych warunków klimatycznych (przecież nikt nie będzie sprzedawał egzotycznych palm, skoro wiadomo, że polskiej zimy to one nie przeżyją).  Właściwy dobór to jedno, a kolejną istotną sprawą jest to, że na terenie Polski wyodrębnia się aż cztery strefy mrozoodporności roślin, a ich granice są dosyć umowne. Zatem aby wybrane przez nas rośliny w dobrej kondycji przeżyły zimowe miesiące, należy nie tylko odpowiednio pielęgnować je w czasie sezonu (chociaż to też istotne bo zdrowe, właściwie nawożone i podlewane w sezonie rośliny lepiej przetrwają okres zimy), ale także odpowiednio je przygotować do zimy. Wiele roślin ogrodowych należy osłonić przed mrozem.

W ostatnim wpisie wspominałam Wam o materiałach i terminie okrywania, dziś zajmijmy się najistotniejszym. Mianowicie jakie rośliny w ogrodzie wymagają zabezpieczenia przed mrozem?

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

Szczególnie narażone na uszkodzenia są rośliny zimozielone zarówno liściaste jak i  iglaste. Dzieje się tak dlatego, że rośliny te zimą nie przerywają transpiracji – czyli wyparowują wodę- podczas gdy ich korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. Powstaje deficyt wodny i to właśnie on, a nie mróz, jest często przyczyną zamierania roślin. Żeby rośliny dobrze zniosły okresowy niedostatek wody, powinny zgromadzić w tkankach jak największy jej zapas  -podlewajmy zatem ogród jesienią (chyba że przyroda nas wyręczy i pogoda będzie deszczowa), tak aby gleba była dobrze i głęboko nawilżona.

Okrywanie roślin na zimę – jakie rośliny okrywać?

  • Byliny

Okrywamy je mniej więcej 10-centymetrową warstwą kory, trocin, suchymi liśćmi albo bardziej estetycznym stroiszem. Gdy mrozy są silne (poniżej -10 st. C) i długo trzymają. A zwłaszcza gdy roślin nie chroni dodatkowa warstwa śniegu, trzeba zwiększyć grubość pokrywy ochronnej , tak aby w sumie jej grubość wynosiła 15-20 cm.

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

Jakie rośliny powinniśmy zabezpieczać w ten sposób? Lista jest dość długa, pewnie nie wymienię tu wszystkich. Z tych popularniejszych w ogrodach warto wymienić: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, niektóre złocienie jesienne, zawilce japońskie, część roślin cebulowych i bulwiastych: hiacynty, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki i trytomy oraz wszystkie byliny, które zostały posadzone jesienią i nie zdążyły się zakorzenić w nowym miejscu. Wrażliwym na mróz trawom ozdobnym – miskantom i trawom pampasowym – należy związać suche liście i kwiatostany, a następnie okryć je słomą, stroiszem albo włókniną. Zimozielone krzewinki – lawendę, santolinę, tymianek, ubiorek wiecznie zielony – najlepiej okryć stroiszem.

  • Zimozielone drzewa i krzewy

Szczególnej ochrony wymagają kalmie, kiścienie, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy oraz wrzosy i wrzośce, gdyż mają mają płytki system korzeniowy. Aby zabezpieczyć go przed przemarznięciem, glebę wokół roślin należy okryć korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne roślin warto przykryć stroiszem albo siatką cieniującą. Zwłaszcza na czas silniejszych i długotrwałych mrozów, a także wtedy, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne. Dobrym sposobem jest też osłonięcie tych roślin parawanami z włókniny rozpiętej na wbitych w ziemię palikach bambusowych.

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

Podobnie można chronić cyprysiki i wrażliwe na mróz odmiany żywotników. Szczególnie starannie należy okryć zimozielone drzewa i krzewy formowane ( bukszpany, cyprysiki, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki i żywotniki) gdyż przez regularnie przycinane są mniej odporne na zmiany temperatury i suszę i nasza misterna praca przy formowaniu może pójść na marne.

  • Drzewa i krzewy zrzucające liście

Z tej grupy w naszym ogrodzie musimy zwrócić uwagę na hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe i szczodrzeńce oraz młode katalpy, magnolie i tulipanowce. Należy osłonić je chochołami  a ich podstawy obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Budleje Dawida i hortensje bukietowe wystarczy obsypać tylko u nasady. Rośliny te przycina się każdej wiosny nisko przy ziemi, więc nawet jeśli ich pędy przemarzną, nie będzie to miało większego znaczenia.

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

  • Róże

Róże chroni się poprzez obsypywanie ich podstawy 20-40-centymetrowym kopczykiem ziemi. Oprócz tego warto osłaniać ich pędy: róże pnące najlepiej , nie zdejmując pędów z podpór, okryć je matami słomianymi lub włókniną. Róże pienne można otulić matą słomianą. Jednak w ostrym klimacie lepiej przechylić pień róży tak, aby jej korona leżała na ziemi.  Należy przymocować ją rozwidloną gałązką lub dwoma związanymi palikami do podłoża i obsypać ziemią.

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

  • Pnącza

W ogrodzie okrycia wymagają młode akebie, glicynie i miliny oraz powojniki, które kwitną na pędach starszych niż jednoroczne. Warto okryć matami słomianymi umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza lub gałązkami stroiszu. Wokół nasady roślin trzeba usypać kopczyki ziemi.

jakie rośliny okrywać _okrywanie roślin

Teraz z listą sprawdźcie dokładnie swoje rabatki i już dziś przygotujcie się, że niebawem trzeba będzie okryć rośliny. Jeżeli któryś z gatunków, które macie w ogrodzie nie znalazł się na liście, a macie co do niego wątpliwości – pytajcie! Zawsze chętnie służymy pomocą.

15 listopada 2017|ABC ogrodnika, Kalendarz, Pielęgnacje, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments