Okrywanie roślin na zimę – jak i kiedy?

Zima zbliża się nieuchronnie, w Białymstoku mamy już śnieżny przedsmak zimowego chłodku. Pisałam już Wam jak ogrzać się zimą, teraz przyszedł czas na to aby jednak zająć się ogrzewaniem, a właściwie zabezpieczaniem przed przemarznięciem, roślin w naszych ogrodach. Mróz, jak to pokazała niejedna zima, może poczynić spore spustoszenie w ogrodzie. Okrywanie roślin na zimę to temat, który niejednokrotnie przeraża właścicieli ogrodów. Bo nie wiadomo kiedy okryć , co okryć, kiedy zdjąć okrycie – ogólnie jest to postrzegane jako bardzo skomplikowany element pielęgnacji ogrodu. Dzisiejszym i kolejnym wpisem o tym jakie rośliny należy zabezpieczać postaram się obalić ten mit.

green-design-blog_czekolada-1

Wyciągnęliście już z otchłani szafy swoje zimowe wdzianka? Ciepłe płaszcze, czapy, szaliki gotowe? To znak, że przyszła pora aby zabezpieczyć  ogród przed nieuchronnie nadciągającą zimą. Dlaczego jest to ważny zabieg ? Najgroźniejsze dla roślin są nie tyle mroźne co  bezśnieżne zimy. Gruba warstwa śniegu zazwyczaj wystarcza, żeby ochronić rośliny przed niekorzystnym wpływem ujemnej temperatury. Często możemy to zaobserwować w swoich ogrodach po pędach, które przemarzają tylko do linii śniegu, a te, które są nim przysypane, trwają do wiosny w dobrej kondycji. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile śniegu będzie zimą i jak długo pokrywa śnieżna będzie chronić rośliny, więc musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś  podpowiem Wam czym okrywać rośliny na zimę i kiedy najlepiej to zrobić, by rośliny dobrze poradziły sobie z zimnym wiatrem i niskimi temperaturami. Pokażę Wam również , że zimowe okrycia roślin mogą wyglądać estetycznie i stanowić element ozdobny!

okrywanie roślin

 

Okrywanie roślin na zimę – materiały

Rodzaj okrycia trzeba dostosować do rodzaju roślin i ich potrzeb, o tym opowiem niebawem w osobnym poście. Dziś skupię się na tym w jakie materiały należy się zaopatrzyć przed zimą, aby skutecznie otulić nasz ogród. Oto kilka najpopularniejszych materiałów :

  • Liście

okrywanie roślin

Jeżeli w naszym ogrodzie rośnie sporo drzew to suche liście to najtańszy naturalny materiał izolacyjny, którym można zabezpieczyć rabaty bylinowe i okryć podstawy wrażliwych na mróz drzew, krzewów i pnączy. Z liśćmi należy jednak uważać, ponieważ tworzą  one zimą warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, zatem nie powinno się nimi okrywać roślin zimozielonych gdyż mogą zwyczajnie gnić pod ich warstwą. Z tego samego powodu nie należy ich pozostawiać na trawniku. Niestety liście jako materiał okrywowy mają jeszcze dość niebezpieczną wadę – mogą być źródłem chorób (szczególnie pochodzące z drzew owocowych, więc lepiej ich nie stosować). Zdarza się też, że pod ich osłoną zimują gryzonie. Ponadto liście jak to liście – przy silnym wietrze łatwo odfruwają i niekiedy nasza praca związana z grabieniem i kopczykowaniem idzie po prostu na marne.

  • Słoma

okrywanie roślin

okrywanie roślin

Ma pewną przewagę nad liśćmi – przepuszcza powietrze, nie zbija się i nie „ucieka”. Chochoły już od dawna są stosowane do zabezpieczania drzewek, róż i innych krzewów. Obecnie możemy nabyć znacznie wygodniejsze w użyciu są słomiane maty. Słoma zabezpiecza rośliny nawet przed dużym mrozem. Niestety, podobnie jak w liściach, niekiedy gnieżdżą się w niej gryzonie.

  • Stroisz

green-design-blog_okrywanie-6

okrywanie roślin

okrywanie roślin

źródło: http://www.ogrodowisko.pl/

Czyli gałązki drzew iglastych. Jest to dosyć przyjemny materiał do okrywania – przepuszcza powietrze, można nimi okrywać wszystkie rośliny – także zimozielone. Nie przenosi chorób , nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie (bo kłuje :) ). No i przy okazji jest również bardzo estetyczny, zarówno zastosowany jako okrycie rabat – tworzy piękny zielony dywan, daje również ciekawy efekt przy zabezpieczeniu wyższych roślin.

  • Siatka cieniująca

okrywanie roślin

Służy do osłaniania gatunków zimozielonych przed niebezpiecznym dla nich w mroźne dni słońcem i wiatrem. Zapobiega wysuszeniu roślin, którego efektem jest brzydkie brązowienie liści u progu wiosny. Zwykle ma zielony kolor, więc tworzy estetyczną i prawie niewidoczną osłonę. Okrywanie

  • Włóknina

okrywanie roślin

źródło: http://www.ogrodowisko.pl/

okrywanie roślin

źródło: http://www.ogrodowisko.pl/

Cienka (podobnie jak siatka cieniująca) osłania rośliny przed mroźnym wiatrem i słońcem. Wygodne w stosowaniu zimowe kaptury ochronne. Można je zrobić samemu bądź też kupić w wersji ozdobnej. Warto je przygotować sobie nieco wcześniej, żeby potem nie przegapić właściwego momentu na okrycie roślin. Okrywanie

  • Zrębki, kora, trociny

okrywanie roślin

okrywanie roślin

Są stosowane do zabezpieczania głównie rabat bylinowych, usypuje się też z nich również kopczyki chroniące korzenie drzew i krzewów. Do kopczykowania można użyć także ziemi.

  • Folia bąbelkowa, styropian, tkanina jutowa

Są wykorzystywane do ocieplania wolnostojących donic z roślinami na tarasie. Folia i styropian służą głównie do zabezpieczenia samej donicy, tkaniną jutową natomiast możemy w efektowny i ozdobny sposób zabezpieczyć zarówno donicę jak i znajdującą się w niej roślinę.

okrywanie roślin

źródło: http://www.videx.pl/oslony-na-zime.html

okrywanie roślin

źródło: http://www.videx.pl/oslony-na-zime.html

okrywanie roślin

źródło: http://www.videx.pl/oslony-na-zime.html

 

Jak widzicie możliwości jest wiele, a przy odrobinie kreatywności zimowe okrycie roślin może stanowić dodatkowo element estetyczny w naszym ogrodzie, wystarczy kolorowy materiał czy też po prostu kolorowa wstążka i zwykłe okrycie zamiast straszyć będzie upiększało nasz ogród.

okrywanie roślin

źródło: http://www.ogrodowisko.pl/

okrywanie roślin

źródło: http://www.ogrodowisko.pl/

Okrywanie na zimę – kiedy okrywać?

Oczywiście trudno przewidzieć pogodę, niekiedy ciężko wierzyć długoterminowym prognozom, dlatego wrażliwe rośliny trzeba okryć jesienią. Nie należy tego jednak robić zbyt wcześnie, lepiej poczekać, aż nastanie lekki mróz (ok. -5 st.C przy gruncie) i wierzchnia warstwa gleby zamarznie. Jeśli rośliny zostaną przykryte zbyt wcześnie, gdy na dworze jest dodatnia temperatura, nie zdążą się zahartować i będą bardziej wrażliwe na mróz. Mogą się też zaparzać i gnić. Poza tym zbyt wcześnie rozłożone okrycie , tak jak już wspominałam, wabi gryzonie budujące sobie w nim zimowe kryjówki.

green-design-blog_okrywanie-20 green-design-blog_okrywanie-12

Po jesiennych porządkach w ogrodzie warto zacząć planować zimowe zabezpieczanie ogrodu i przygotować materiały do okrywania roślin. Co dalej? Musimy być czujni i bacznie obserwować prognozy pogody, bo sami wiemy jak to z tą zimą bywa, lubi zaskoczyć. A w następnym poście podpowiem Wam jakie rośliny wymagają zabezpieczenia przed mrozem , koniecznie sprawdźcie czy rosną w Waszych ogrodach!

 

13 listopada 2017|ABC ogrodnika, DIY ;), Kalendarz, Pielęgnacje, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments