Jemioła – tradycje, wierzenia, przesądy i inne ciekawostki

Większości z nas jemioła kojarzy się ze „skradaniem buziaka”, kiedy to gałązka zawieszona jest pod sufitem. Mówi się jednak, że to obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu, zaraz po choince. Wieszana pod sufitem ma zapewnić pomyślność, a także odpędzić złe moce. Najczęściej też jest spotykana w okresie bożonoradzeniowym, ale czy wiecie dlaczego właśnie wtedy? Postaram się Wam dzisiaj przyblizyć wierzenia i przesądy, które związane są z jemiołą :)

Czym jest jemioła?

Jemioła to roślina pasożytnicza, która porasta drzewa liściaste i pobiera od nich wodę oraz sole mineralne. Ma możliwość fotosyntezy, co sprawia, że po ścięciu nie ciemnieje. Jej liście są zielone, niekiedy zielonożółte, a zimą obsypana jest białymi owocami. Jemioła wykazuje także właściwości lecznicze, które również opisałam na końcu wpisu :)

Jemioła dawniej

Uznawana była za roślinę świętą. Przypisywano jej różne magiczne właściwości oraz wierzono, że chroni dom przed złymi mocami. Uważano także, że jemioła zapobiega nieszczęściom, a ponadto sprowadza powodzenie i bogactwo. Wieszano ją w określonych miejscach – nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem.

Zwyczaje

Obecnie jemioła wieszana jest w domu na święta Bożego Narodzenia, aby przynieść domownikom szczęście. Dalej istnieje zwyczaj całowania się pod jemiołą zawieszoną u powały (pod stropem). Należy przy tym pamiętać, aby gałązka była bogato pokryta owocami. Po świętach nie wyrzucamy jemioły – zasuszamy ją i przechowujemy do kolejnych świąt Bożego Narodzenia, co gwarantuje nam magiczną moc ziela przez cały rok :)

Przesądy

Wszyscy wiemy, że pocałunek pod jemiołą przynosi szczęscie, ale unikając pocałunku możemy spodziewać się… pecha. Jemioła powieszona nad stołem czuwa nad wigilijnymi gośćmi, pzynosi szczęście i dostatek. Jemioła nad drzwiami chroni dom przez złymi mocami, nie pozwoli wejść nieproszonym gościom. Natomiast jemioła nad kominkiem ocali dom od pożaru oraz piorunów.

Właściwości lecznicze

Oprócz wszystkich wierzeń i przesądów, które są związane z jemiołą, należy także wspomnień o jej właściwościach leczniczych. Najczęściej pomaga przy schorzeniach wieku starczego, tj. demencja, szumy oraz przytępienie słuchu. Działa także jako lek na obniżenie ciśnienia krwi, pomaga przy zawrotach głowy, które spowodowane są postępująca miażdżycą. Pomaga przy drętwieniu rąk i nóg, uderzeniach gorącą, poprawia dotlenieje mięśnia sercowego, a także poprawia pamięć i wzrok. Znajdujące się w zielu jemioły lektyn i wiskotoksyny wykazują działanie cytoksyczne, czyli niszą komórki nowotworowe. Jednak pamiętajcie – owoce jemioły są silnie trujące!

Dekoracje z wykorzystaniem jemioły

Gałązki jemioły są popularnym dodatkiem do świątecznych dekoracji. Oczywiście, najczęściej spotykaną formą są „samotne” gałązki wieszane nad drzwiami czy pod sufitem. Jemiołę jednak można wykorzystać także do bożonarodzieniowych stroików oraz wieńców. Jej gałązki nadają się do wielu roślinnych dekoracji, ponieważ bardzo długo zachowują swoją trwałość, więc śmiało możecie wstawić je w niewielkie wazony i postawić na wigilijnym stole.

Wiedzieliście o wszystkich przesądach i zwyczajach związanych z jemiołą? Dekorujecie na święta dom gałązkami? A może wręcz przeciwnie, unikacie jej jak ognia?

23 grudnia 2020|Bez kategorii, Inspiracje, Lifestyle, Przemyślenia|1 komentarz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
electricity bills
electricity bills
3 lat temu

Fantastyczna i uzdrawiająca roślina. Polska tradycja ją uznaje za jedną z najpiękniejszych roślin do różnych obrządków!