Kalendarz prac ogrodniczych – styczeń

 Kalendarz prac ogrodniczych na cały rok – zaplanuj już dziś!

W ciągu roku czeka nas wiele prac w ogrodzie dlatego kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Kalendarz prac ogrodniczych może nam to bardzo ułatwić. Znając kolejność wykonywanych zadań będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Mając harmonogram, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, aby praca była bezpieczna i przyjemna. Dlatego postanowiłem przygotować kalendarz prac ogrodniczych na cały rok. Na początku każdego miesiąca będę pisał jakie prace trzeba wykonać w naszych ogrodach.

STYCZEŃ

Green Design Blog

Wszystkim wydaje się, że okres zimowy to dla ogrodnika czas odpoczynku i nabieranie sił na sezon. Nic bardziej mylnego. Również w styczniu mamy co robić w naszych ogrodach, gdy nasze drzewa i krzewy znajdują się w stanie zimowego spoczynku, a byliny muszą przetrwać zimę w glebie. To my musimy pamiętać o tych najbardziej wrażliwych roślinach – jeszcze przed opadami śniegu, powinniśmy osłonić je przed mrozem. Później warto regularnie sprawdzać stan otulin, przy obfitych opadach śniegu trzeba pamiętać o strząsaniu nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Duża ilość zalegającego śniegu może spowodować, odkształcanie  krzewów, szczególnie form kolumnowych, a także łamanie się gałęzi. Dlatego przed obfitymi opadami śniegu najlepiej jest obwiązać krzewy sznurkiem, tak aby śnieg nie mógł zalegać na gałązkach. Podczas odśnieżania ścieżek w ogrodzie pamiętajmy, aby nie przesypywać śniegu na trawnik. Ubity śnieg wolniej topnieje i może powodować gnicie trawy.

Ponadto zimą trzeba unikać chodzenia po trawniku, gdyż osłabione źdźbła łamią się pod wpływem naszego ciężaru. Ważnym zabiegiem, który musimy wykonać na początku stycznia jest bielenie drzew owocowych. Należy wykonać je nie później niż na początku stycznia. W przypadku spłukania części wapna przez deszcz, zabieg należy wykonać ponownie, dbając aby pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca. Zadaniem bielenia jest utrzymanie drzew owocowych w dobrym stanie i zapobieganie uszkodzeniom kory wynikających z nagłych zmian temperatury.

Green Design Blog

Styczeń to również dobry moment na planowanie zmian na rabatach bylinowych,  powiększenie ogródka warzywnego lub żywopłotu. Nie zapominajmy także o przechowywanych bulwach mieczyków i dalii. Należy usuwać te, na których pojawiają się objawy chorób.

Pamiętajmy o oczkach wodnych w naszych ogrodach. Jeśli jesienią nie użyliśmy kawałka styropianu lub wiązki słomy należy wykonać przerębel, by umożliwić wymianę gazową pomiędzy wodą a powietrzem.

Green Design Blog
Źródła zdjęć: www.pinterest.com

12 stycznia 2015|ABC ogrodnika, Kalendarz, Pielęgnacje|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments