Kwiaty sezonowe uprawiane na kwiat cięty

Bardzo często słyszę od Was, że chcielibyście poczytać coś więcej o roślinach. Na bieżąco staramy się opisywać Wam najciekawsze gatunki wieloletnie, które polecamy. A teraz przyszedł czas na kwiaty sezonowe. W naszych projektach nie znajdziecie co prawda roślin jednorocznych, ponieważ projektujemy ogrody, które wymagają jak najmniej interwencji :) Jednak jeżeli lubicie świeże kwiaty w wazonie, to my zachęcamy Was do wysiewu roślin jednorocznych. Naprawdę warto spróbować :)

Dzisiejszy wpis przygotowała Wam Kasia, która na co dzień pracuje w Pracowni Florystycznej Pani Jolanty Jarmoc . Kasia z zawodu jest architektem krajobrazu, a z ogromnej pasji i zamiłowania – florystką. Na naszym blogu będziecie mogli zobaczyć wpisy Kasi, które będą połączeniem obu tych zawodów. Czyli przygotujcie się na mnóstwo inspiracji, dekoracji i kompozycji kwiatowych, które bez problemów będziecie mogli wykonać sami w swoim domowym zaciszu! Powitajcie zatem Kasię! :D I przygotujcie nasionka do wysiewu kwiatów sezonowych :)

Rośliny jednoroczne to takie, które przechodzącą cały cykl rozwojowy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego. Kiełkują z nasion, wzrastają, kwitną i wydają własne nasiona, podczas gdy ich części nadziemne i korzenie zamierają.

Kwiaty sezonowe cieszą się niezmienną popularnością w ogrodach od lat. Są szeroko dostępne, dekoracyjne, a przy tym ich cena nie jest wysoka. Są ozdobne przez jeden sezon, więc kiedy nam się znudzą możemy w przyszłym roku zastosować nasadzenia w innym wzorze i kolorze :) Dziś chciałabym przedstawić Wam kwiaty letnie szczególnie bliskie memu sercu, czyli uprawiane na kwiat cięty. Kto z nas nie marzy o pięknym mieszkaniu, w którym zawsze stoją świeże i pachnące kwiaty? Zapoznaj się z nimi, posiej / posadź i latem możesz otwierać swoją przydomową kwiaciarnię.

Goździk brodaty Dianthus barbatus

O zaletach tego gatunku nie trzeba nikogo przekonywać, powszechną wiedzą jest to, że goździki są długodystansowcami, jeżeli chodzi o trwałość kwiatów. Goździk brodaty to kwiat dwuletni, wymaga słonecznych stanowisk i gliniasto-piaszczystych gleb o stałej wilgotności. Nasiona wysiewa się do inspektu od maja do czerwca, siewki pikuje się i wysadza do gruntu pod koniec lipca lub początek sierpnia. Powiem Wam jednak w tajemnicy, że swoje nasiona posiałam w maju wprost do gruntu i jesienią aż do przymrozków cieszyłam się pięknymi kwiatami. Goździki brodate mają przebogatą ilość kolorów, od bieli do ciemnego różu.

Ciekawą odmianą goździka brodatego jest jego hybryda ‚Green Trick’, która wyróżnia się na tle pozostałych zielonymi kulistymi kwiatostanami, które wyglądają jak kępki mchu.

Czarnuszka damasceńska Nigella damascena

Czarnuszka damasceńska jest rośliną jednoroczną dorastającą do 50 cm wysokości. Ma delikatne liście przypominające koper. Kwitnie na niebiesko, biało lub różowo od czerwca do września. Ta niebieska jest szczególnie lubiana przez florystów, ponieważ niewiele jest kwiatów w kolorze błękitnym o tak delikatnej urodzie. Czarnuszka po przekwitnięciu wytwarza dekoracyjne torebki nasienne, które można zasuszyć. Lubi stanowisko słoneczne, podłoże dla czarnuszki musi być żyzne, ale przepuszczalne. Nasiona wysiewa się jesienią lub wiosną wprost do gruntu. Najlepiej od razu w miejsce docelowe, ponieważ roślina ta nie lubi przesadzania.

Cynia wytworna Zinnia elegans

Cynia kojarzy się przede wszystkim z wiejskimi ogródkami. Doskonale komponuje się w dekoracjach w klimacie rustykalnym. Kiedy na nią patrzę mam wrażenie, że to jeden z najbardziej optymistycznych kwiatów. Spójrzcie tylko na te kolory – od razu wywołują uśmiech :) Cynie wymagają słonecznych stanowisk, żyznych i przepuszczalnych gleb. Rozmnaża się je przez nasiona wysiewane w maju wprost do gruntu lub z wcześniej przygotowanej rozsady, co przedłuża okres ich kwitnienia.

Kosmos podwójnie pierzasty Cosmos bipinnatus

Kosmos to gatunek, który posiada bardzo wiele nazw zwyczajowych. Możecie go znać jako: onętek, ponętka, warszawianka, królowa lata. Ta piękna roślina o delikatnym pokroju osiąga wysokość do 120 cm (oczywiście w zależności od odmiany). Lubi stanowisko słoneczne, ale nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie na mało żyznych glebach. Kosmosy rozmnaża się przez wysiew nasion do gruntu wiosną lub jesienią. Podczas kwitnienia może wymagać podparcia. Bardzo ładnie prezentuje się posiany wzdłuż drewnianego płotu.

Dalia zmienna Dahlia hybrida

Dalia nazywana czasami georginią to królowa letnich rabat, święcąca od kilku lat tryumfy we florystyce ślubnej. Ta bylina o bulwiastych korzeniach (w naszych warunkach traktowana jako kwiat sezonowy) lubi miejsce słoneczne lub nieco ocienione, ciepłe, osłonięte przed wiatrem. Gleba dla dalii powinna być żyzna, przepuszczalna, ale stale dostatecznie wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Karpy sadzimy płytko pod powierzchnią gruntu w połowie maja, wykopujemy po pierwszym jesiennym przymrozku i przez zimę przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu (np. piwnicy). Właśnie teraz jest czas sadzenia dalii, więc jeszcze choć trochę się wahacie, czy chcecie mieć je w ogrodzie spójrzcie na poniższe zdjęcia.

Dalie mają niezliczoną ilość odmian. Wyróżniamy kilka grup, np:

– dalie pomponowe

– dalie kaktusowe

– dalie anemonowe

– dalie dekoracyjne

Kwiaty, wyhodowane we własnym ogrodzie na kwiat cięty są mniej trwałe, niż te kupione w kwiaciarni. Profesjonalni ogrodnicy mają swoje sposoby na przedłużenie ich żywotności przez odpowiednie nawożenie i pielęgnację, która dla nas jest tajemnicą. Lecz, gdy zadbamy o nie odpowiednio, potrafią naprawdę długo cieszyć oko. A o tym jak to zrobić, dowiecie się w kolejnym wpisie.

 

27 kwietnia 2018|ABC ogrodnika, DIY ;), Katalog roślin|2 komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
5 lat temu

Witam, proszę o wskazówkę co to za soczyście zielone rośliny w bukietach z różowymi goździkami na powyższych zdjęciach? Szukam właśnie nazw takich roślin bo chciałabym mieć bukiet ślubny z polnych kwiatów w kolorach fuksji + soczystej zieleni. Czy te rośliny dostępne są w Polsce?