Lilak pospolity
Pod tajemniczą nazwą lilak pospolity ( z łaciny: Syringa vulgaris) kryje się znany krzew lub małe drzewo nazywany potocznie „bzem”. Nazwa ta jest na tyle rozpowszechniona, że mało kto słyszał o lilaku. Może jedynie niektórym z Was kojarzy się z kolorem lila, czyli z jasnym fioletem (mężczyzn raczej wykluczam z tej grupy ;).
Uprawa
Lilaki preferują świeże, próchniczne i przepuszczalne gleby, stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Krzewy te czują się najlepiej w klimacie o mroźnych zimach, ponieważ wymagają przynajmniej krótkiego okresu mrozu dla wykształcenia kwiatostanów. Cięcie lilaków należy przeprowadzać od razu po przekwitnięciu. Odmiany zazwyczaj są szczepione. Kilkuletnie dobrze ukorzenione rośliny mogą dawać odrosty, z których można uzyskiwać nowe rośliny.
Lilaki cenione są ze względu na charakterystyczne wzniesione lub przewisające wiechy małych kwiatów o silnym zapachu. Kwiatostany ukazują się w maju i występują w kolorach od białego przez jasny fiolet, róż do ciemnego fioletu. Większość znanych współcześnie odmian lilaka pospolitego została wyhodowana w XIX wieku i na początku XX wieku we Francji.
Nie sposób przejść obojętnie obok krzewu kwitnącego lilaka, szczególnie wieczorem, kiedy jego zapach jest szczególnie wyczuwalny. Na posesji moich rodziców od strony ulicy rosły dwa krzaki lilaka: biały i fioletowy. Zawsze miały pościnane kwiaty przez przechodniów od strony chodnika. Zawsze :) Co tu się dziwić, skoro kwiaty te są doprawdy przecudnej urody.
Lilak w wazonie
Kwiatostany lilaka po ścięciu, jak zapewne zauważyliście, nie należą do najtrwalszych. Lilak jest bardzo kapryśny. Jeśli chcecie jak najdłużej cieszyć się nim pamiętajcie by:
- przed wstawieniem do wody łodygę oczyścić jak najbardziej z liści (zostawić 2,3 do dekoracji)
- łodygę podciąć ostrym nożem (ewentualnie sekatorem) pod jak największym kątem
- zapewnić dużą ilość wody (do połowy łodygi)
- wodę należy zmieniać co 2 dni i jednocześnie umyć wazon
- jeżeli lilak będzie w słabym stanie możecie spróbować reanimacji, czyli zaparzamy końcówki łodyg gorącą wodą i po 30 sekundach wstawiamy do zimnej wody
Lilak w kuchni
Kwiaty lilaka możemy śmiało wykorzystać w kuchni. Można nimi aromatyzować cukier lub zrobić aromatyczny napar. Jest doskonałą ozdobą, jak i składnikiem wielu ciast, deserów i lodów. Popatrzcie tylko jak apetycznie wyglądają wypieki z dodatkiem lilaka. Ślinka cieknie!
Źródło: Encyklopedia Botanica, Konemann, 1997 Zdjęcia: Pinterest