Lilak pospolity – piękne, pachnące kwiaty w odcieniach fioletu

Lilak pospolity

Pod tajemniczą nazwą lilak pospolity ( z  łaciny: Syringa vulgaris) kryje się znany krzew lub małe drzewo nazywany potocznie „bzem”. Nazwa ta jest na tyle rozpowszechniona, że mało kto słyszał o lilaku. Może jedynie niektórym z Was kojarzy się z kolorem lila, czyli z jasnym fioletem (mężczyzn raczej wykluczam z tej grupy ;).

Green-Design-Blog_lilaki_photo0

Green-Design-Blog_lilaki_photo13

Uprawa

Lilaki preferują świeże, próchniczne i przepuszczalne gleby, stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Krzewy te czują się najlepiej w klimacie o mroźnych zimach, ponieważ wymagają przynajmniej krótkiego okresu mrozu dla wykształcenia kwiatostanów. Cięcie lilaków należy przeprowadzać od razu po przekwitnięciu. Odmiany zazwyczaj są szczepione. Kilkuletnie dobrze ukorzenione rośliny mogą dawać odrosty, z których można uzyskiwać nowe rośliny.

Green-Design-Blog_lilaki_photo12

Green-Design-Blog_lilaki_photo18

Lilaki cenione są ze względu na charakterystyczne wzniesione lub przewisające wiechy małych kwiatów o silnym zapachu. Kwiatostany ukazują się w maju i występują w kolorach od białego przez jasny fiolet, róż do ciemnego fioletu.  Większość znanych współcześnie odmian lilaka pospolitego została wyhodowana w XIX wieku i na początku XX wieku we Francji.

Green-Design-Blog_lilaki_photo7

Green-Design-Blog_lilaki_photo19Green-Design-Blog_lilaki_photo17

Green-Design-Blog_lilaki_photo14Green-Design-Blog_lilaki_photo21

Green-Design-Blog_lilaki_photo20

Green-Design-Blog_lilaki_photo11

Green-Design-Blog_lilaki_photo15

Green-Design-Blog_lilaki_photo16

Nie sposób przejść obojętnie obok krzewu kwitnącego lilaka, szczególnie wieczorem, kiedy jego zapach  jest szczególnie wyczuwalny. Na posesji moich rodziców od strony ulicy rosły dwa krzaki lilaka: biały i fioletowy. Zawsze miały pościnane kwiaty przez przechodniów od strony chodnika. Zawsze :) Co tu się dziwić, skoro kwiaty te są doprawdy przecudnej urody.

Green-Design-Blog_lilaki_photo24

Lilak w wazonie

Kwiatostany lilaka po ścięciu, jak zapewne zauważyliście, nie należą do najtrwalszych. Lilak jest bardzo kapryśny. Jeśli chcecie jak najdłużej cieszyć się nim pamiętajcie by:

  • przed wstawieniem do wody łodygę oczyścić jak najbardziej z liści (zostawić 2,3 do dekoracji)
  • łodygę podciąć ostrym nożem (ewentualnie sekatorem) pod jak największym kątem
  • zapewnić dużą ilość wody (do połowy łodygi)
  • wodę należy zmieniać co 2 dni i jednocześnie umyć wazon
  • jeżeli lilak będzie w słabym stanie możecie spróbować reanimacji, czyli zaparzamy końcówki łodyg gorącą wodą i po 30 sekundach wstawiamy do zimnej wody

 

Green-Design-Blog_lilaki_photo22

Green-Design-Blog_lilaki_photo25

Lilak w kuchni

Kwiaty lilaka możemy śmiało wykorzystać w kuchni. Można nimi aromatyzować cukier lub zrobić aromatyczny napar. Jest doskonałą ozdobą, jak i składnikiem wielu ciast, deserów i lodów. Popatrzcie tylko jak apetycznie wyglądają wypieki z dodatkiem lilaka. Ślinka cieknie!

Green-Design-Blog_lilaki_photo1Green-Design-Blog_lilaki_photo2

Green-Design-Blog_lilaki_photo3

Green-Design-Blog_lilaki_photo4

Green-Design-Blog_lilaki_photo6

Green-Design-Blog_lilaki_photo5

Źródło:
Encyklopedia Botanica, Konemann, 1997
Zdjęcia:
Pinterest
20 kwietnia 2020|Bez kategorii, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments