Lipiec – kalendarz prac ogrodniczych

Rozpoczyna się pierwszy miesiąc wakacji i zarazem pełnia lata :) Zakwita już większość roślin, w tym m.in: lawenda, róże, hortensje, ostróżki, tawułki, tawuły, rozchodniki oraz powojniki – ogrody stają się coraz bardziej kolorowe!

Green-Design-Blog_lipiec_photo3

Green-Design-Blog_lipiec_photo4

Aby barwne kwiaty cieszyły nasze oczy przez dłuższy czas należałoby pamiętać o systematycznym usuwaniu ich przekwitłych kwiatostanów, niektóre gatunki roślin pobudza to do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. Dzisiejszym postem podpowiadamy jakie jeszcze prace ogrodnicze warto wykonać w tym miesiącu. Spójrzcie poniżej, chyba zgodzicie się, że dla takich widoków warto poświęcić trochę czasu na ogrodowe pielęgnacje ;-)

Green-Design-Blog_lipiec_photo5

Green-Design-Blog_lipiec_photo6

Green-Design-Blog_lipiec_photo7

Ogród:

– W okresie letnim przy utrzymujących się wysokich temperaturach powietrza rośliny regularnie i obficie podlewamy, tak aby woda mogła dotrzeć do strefy korzeniowej.
– Pielimy rabaty, aby wschodzące chwasty nie zagłuszały rozwoju roślin ozdobnych, które musiałyby konkurować o wodę i składniki pokarmowe. Odchwaszczanie warto też wykonywać ze względów estetycznych, by ogród pozostawał ładny.
– Przycinamy zioła, które dzięki cięciu lepiej się rozkrzewią. Ścięte gałązki naszych ziół możemy wykorzystać. Pomysły na przechowywanie ziół podsuwa Martyna w jednym z ostatnich postów z serii domowego zielnika, dostępnego tutaj.
– W lipcu przeprowadzamy ostatnie  nawożenie roślin.
– Profilaktycznie wykonujemy oprysk zwalczający niechciane szkodniki i grzyby.

Green-Design-Blog_lipiec_photo14

Green-Design-Blog_lipiec_photo16Byliny:

– Byliny, które już przekwitły ścinamy, aby zakwitły powtórnie (dotyczy to m.in: szałwii omszonej, ostróżki)
– Możemy dzielić i przesadzać byliny, które zakończyły już kwitnienie (np.: żagwin, macierzanka, barwinek, zawciąg, kosaciec bródkowy).
– Z początkiem miesiąca ostrożnie wykopujemy cebule szafirków, narcyzów, hiacyntów, tulipanów, czosnków ozdobnych. Cebule umieszczamy w przewiewnym, zacienionym i chłodnym pomieszczeniu, aby je przesuszyć. Kiedy przeschną oczyszczamy je z ziemi, resztek korzeni, a te które mają oznaki uszkodzenia, choroby wyrzucamy. Tak przygotowane pozostawiamy dalej w przewiewnym pomieszczeniu, aż do momentu wysadzania.

Green-Design-Blog_lipiec_photo2

Green-Design-Blog_lipiec_photo17

Drzewa i krzewy:

– Wykonujemy przycięcie żywopłotów liściastych, aby mogły lepiej się zagęścić. Na wykonanie tego zabiegu wybierzmy dzień pochmurny, ponieważ cięcie wykonywane przy pełnym słońcu może sparzyć młode świeżo przycięte przyrosty.
– Krzewom róż usuwamy przekwitłe kwiatostany. Przycięcie róż, które powtarzają kwitnienie sprawi, że szybciej pojawią się na ich pędach nowe kwiaty.

Green-Design-Blog_lipiec_photo15

Green-Design-Blog_lipiec_photo12

Green-Design-Blog_lipiec_photo11

Trawnik:

– Regularnie kosimy trawnik i pamiętamy o jego niezbędnym nawadnianiu, wówczas będzie cieszył pełnią soczystej zieleni.

Green-Design-Blog_lipiec_photo1

28 czerwca 2016|ABC ogrodnika, Kalendarz, Pielęgnacje, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments