Hamak nie tylko w ogrodzie- czyli hamakowe inspiracje

W końcu nadeszło długo wyczekiwane lato, pogoda chyba też wie,  ze sezon wakacyjny w pełni. Chętniej zatem odpoczywamy na świeżym powietrzu. Czy w swoich zasobach letnich akcesoriów znajdziecie hamak? Jeśli nie, mam nadzieję, że po tym wpisie to się zmieni :) Tak, tak….wiem jakie teraz pojawią się argumenty … „nie mam ogrodu, gdzie powieszę hamak? ” zamiennie z  „nie mam gdzie zawiesić hamaka w ogrodzie”. Nic bardziej mylnego! Z brakiem ogrodu można sobie poradzić w bardzo prosty sposób – w terenie np. w parku czy lesie drzew nie brakuje :) ale o tym nieco później. Większość ludzi przyzwyczajona jest do hamaków wyłącznie na zewnątrz, konkretnie wiszący między dwoma drzewami, jednak jest to pewnego rodzaju stereotyp, gdyż obecnie hamaki są montowane  również w budynku. Jest to powszechne w Ameryce Łacińskiej zastosowanie hamaka jako zwykłe  łóżko. Co do braku możliwości umocowania hamaka w ogrodzie istnieje również wiele rozwiązań, nie zawsze muszą to być dwa drzewa. Na początek jednak kilka faktów i ciekawostek dotyczących hamaków.

Green_design_hamak 1

Kilka faktów o hamakach

Wykorzystując hamak nie tylko upiększymy ogród, ale zapewnimy sobie relaksujący odpoczynek. Miarowe i delikatne kołysanie hamaka sprawia, ze szybko się odprężamy, a  tym samym szybciej zasypiamy. Naukowo zostało udowodnione, że bujanie podczas snu pomaga zsynchronizować aktywność mózgu i ułatwić przejście w głęboką fazę snu zwaną fazą REM. Podczas niej występują najczęściej marzenia senne oraz całkowite rozluźnienie mięśni. W związku z tym, że śpiąc przechodzimy przez fazę REM bardziej się wysypiamy, a nasz odpoczynek staje się bardziej efektywny.

Green_design_hamak 2

Czy wiedzieliście, że hamak może działać również leczniczo? Terapeuci odkryli , że w pozycji stojącej lub siedzącej na nasz kręgosłup działają siły grawitacyjne, które przyczyniają się do wytwarzania ucisków na nerwy. Podczas odpoczynku w hamaku ciało jest ułożone w pozycji V. Pozycja ta sprawia, że w dolnej części kręgosłupa dyski rozciągają się. To z kolei wytwarza efekt „bezgrawitacyjny”, który daje odczucie lekkości. Hamak dopasowuje się do nas niezależnie od wagi, wielkości czy wieku, każdemu będzie wygodnie w hamaku. Leżąc w hamaku nasz kręgosłup odpoczywa, jest odciążony i nic nie uciska na nasze nerwy. Tak dobre dopasowanie się hamaka do naszego ciała powoduje pełne odprężenie organizmu i zastrzyk energii na resztę dnia.

Green_design_hamak 3

Może stwierdzicie, że to górnolotne stwierdzenie, ale okazuje się , że hamaki zapobiegają chorobom. W samym hamaku jako przedmiocie nie ma nic specjalnego co  zapobiega chorobom. Jednak dużym plusem jest fakt, iż większość bakterii, czy też pasożytów  znajduje się w glebie, to też hamak który wisi w powietrzu zapobiega bezpośredniemu kontaktu  pasożytów z naszym organizmem co ma miejsce podczas wypoczynku np. na kocu. Myśleliście o tym w ten sposób? Fakt, w sumie oczywisty, ale mnie osobiście zaskoczył:)

Green_design_hamak 4

Hamakowe ciekawostki

Hamak został wynaleziony prawdopodobnie na Karaibach. Stamtąd do Europy przywiózł go Krzysztof Kolumb. Nowy wynalazek służył początkowo przede wszystkim marynarzom – był bezpieczniejszy niż tradycyjne koje i lepiej sprawdzał się podczas kołysania na morzu. W 1597 roku wszystkie okręty Królewskiej Marynarki Wojennej zostały wyposażone w hamaki dla załogi.

Green_design_hamak 5

Hamak, znany od setek lat mieszkańcom Ameryki Południowej, szybko zyskał również uznanie podróżników przemierzających tropikalne regiony Afryki, Azji i Ameryki. Był lekki, łatwy w transporcie i chronił przed jadowitymi wężami i owadami – łatwo było go również wyposażyć w moskitierę.

Green_design_hamak 6

Z czasem hamaki zyskiwały coraz większą popularność wśród zwykłych mieszkańców Starego Kontynentu, szczególnie w krajach śródziemnomorskich.

Green_design_hamak 7

Hamaki są tak popularną formą wypoczynku na świeżym powietrzu, że każdy kraj ma swój tradycyjny sposób ich wytwarzania i ozdabiania:

  • Hamaki ekwadorskie charakteryzują się intensywnością barw i niespotykanym wzornictwem.
Green_design_hamak 8
  • Hamaki meksykańskie są wytwarzane z drobno plecionej siatki i łatwo dostosowują się do kształtu ciała
  Green_design_hamak 11
  • Hamaki brazylijskie posiadają charakterystyczne frędzle.
Green_design_hamak 12

 

Gdy śpimy w hamaku ,śpimy w rybnej siatce… Tak to nie jest pomyłka, słowo Hamak  pochodzi od hiszpańskiego słowa „Hamaca”, dawniej   oznaczając w Haiti siatkę rybną.

Hamaki występują w wielu rozmiarach. Tradycyjny obraz hamaka to korzystająca z niego jedna osoba. Jednak występują również hamaki  zarówno dla par jak i dla całych rodzin.

Green_design_hamak 13

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hamaku?

  • Hamaki powinny posiadać specjalne certyfikaty bezpieczeństwa, szczególnie te przeznaczone dla dzieci.
  • Warto dołączyć do zestawu specjalne poduszki i materace, które uchronią nas przed odciskami splotów w hamakach siatkowych.
  • Jeśli kupiony przez nas stelaż  drewniany, warto zwrócić uwagę, czy drewno zostało właściwie zaimpregnowane.
  • Hamaki z drążkami po obu stronach są wygodniejsze i łatwiej się na nich bujać, ale są także mniej stabilne.

Co wybrać?

Hamaki możemy podzielić na:

– klasyczne, czyli zawieszane na samych linach przytwierdzonych do punktów podparcia. Taka konstrukcja nie należy do najłatwiejszych do wspięcia, lecz gdy znajdziemy się w środku, będzie trzymała nas szczelnie i bezpiecznie. W takich hamakach kluczowa jest rozciągliwość materiału, który musi dopasować się do naszej pozycji i kształtu ciała. Klasyczny model łatwiej zwinąć i przechowywać, może posłużyć nam jako turystyczne miejsce wypoczynku.

Green_design_hamak 17

– z poprzeczką, która przewleczona jest przez boki hamaka. W ten sposób jego powierzchnia jest napięta i można się na nią łatwo wdrapać. Niestety, jak już wspominałam wcześniej, oznacza to też mniejszą stabilność i tendencję do wywracania na drugą stronę.

Green_design_hamak 14

-inne,  o specjalnych zastosowaniach. Jeśli nie zamierzamy się wylegiwać, zainteresujmy się hamakiem w formie fotela, w którym można swobodnie przyjąć pozycję siedzącą. Jeśli nie chcemy podczas wycieczki do lasu spać na wilgotnej ziemi, weźmy pod uwagę błyskawicznie rozkładany hamak campingowy przydatny w warunkach ekstremalnych , zazwyczaj wykonany z odpornych i łatwych do czyszczenia sztucznych materiałów. Jak macie ochotę zagłębić się bardziej w te ekstremalne hamakowe rozwiązania to polecam Wam artykuł Marty, gdzie możecie znaleźć informacje o International Highline Metting :) A wracając już do tematu, to jeżeli mamy przyjemność cieszyć się przydomowym zbiornikiem wodnym, skorzystajmy z montowanego na stałe rozległego modelu basenowego. Jest bardzo wytrzymały i pozwala na spędzenie w nim całego dnia.

Green_design_hamak 15

 

Hamak w ogrodzie

W idealnym ogrodzie nie może zabraknąć kącika do relaksu z książką w ręku w otoczeniu przepięknej zieleni. Takie miejsce można łatwo utworzyć. Obecnie na rynku jest ogromny wybór mebli ogrodowych – sofy, kanapy, leżaki dzięki którym możemy stworzyć swoje indywidualne zacisze do relaksu. My jednak proponujemy inne rozwiązanie. Wyobraźcie sobie odpoczynek po całym dniu pracy w miękkim kołyszącym się hamaku…

Green_design_hamak 22

Jak już wcześniej wspominałam , jeśli nie dysponujemy drzewami, nie musimy zarzucać marzeń o hamaku. Dostępne są solidne i łatwe w instalacji stojaki, które pozwolą nam też ustawić hamak w dowolnym miejscu w ogrodzie.

Green_design_hamak 18

Green_design_hamak 19

Green_design hamak 20

Hamak w plenerze

Green_design_hamak 16

Ten wątek niebawem opiszemy nieco szerzej, gdyż Nasz Zespół zbiera doświadczenia w tym temacie. Uchylę rąbka tajemnicy, że przy odpowiednich akcesoriach do zamocowania hamaka możemy go ze sobą zabrać wszędzie.

Hamak w mieszkaniu

Niestety lato nie trwa wiecznie, ale hamakiem możemy się cieszyć również we wnętrzach.

Green_design_hamak 23

Hamak to nie tylko wymarzony mebel ogrodowy – kto nie chciałby mieć go w pokoju? Na szczęście zmieści się niemal w każdym wnętrzu, a jego montaż nie jest trudny. Oto instrukcja montowania hamaka w trzech prostych krokach.

  1. Wybór miejsca. Odległość między dwoma punktami zawieszenia musi wynosić mniej więcej tyle, ile 80% długości samego hamaka – jeśli jest większa, można jednak wyregulować napięcie materiału przy pomocy linki. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, żeby wokół było wystarczająco miejsca na bujanie.
  2. Umocowanie haków, na których ma zawisnąć hamak, zależy od materiału, z którego wykonana jest ściana. Najlepiej sprawdzi się beton lub gips. Przed podjęciem decyzji, jakiego rodzaju zamocowań użyć, warto jednak skonsultować się ze specjalistą.
  3. Zawieszenie hamaka – materiał powinien układać się tak, żeby przypominać kształtem banan. I gotowe! Teraz można się położyć w nowym hamaku z ulubioną książką i cieszyć się przyjemnym kołysaniem.

Green_design_hamak 24

Wiele rodzajów hamaków to wiszące dzieła sztuki, które nie tylko upiększą Twój ogród ale wypełnią luksusem każdą przestrzeń, w której się znajdą.

Green_design_hamak 25

Green_design_hamak 26

Green_design_hamak 27

Wybierzcie hamak stworzony specjalnie dla Was – jeśli lubicie tradycję, możecie zdecydować się na prosty hamak sznurkowy lub materiałowy. Etno-entuzjaści mogą przebierać w hamakach meksykańskich, ekwadorskich, kolumbijskich, ozdobionych wzorami i frędzlami. Lubiący nowinki architektoniczne mogą zdecydować się na wiszące fotele lub namioty.

Hamak to idealny wypoczynek dla każdego!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Leniwa_Renata
Leniwa_Renata
4 lat temu

Idealne na przerwę od nauki. U mnie niestety odpada bo mieszkam w bloku.