Monstera dziurawa – sekrety uprawy doniczkowej

Monstera

Monstera dziurawa, czyli Monstera deliciosa od kilku lat podbija serca miłośników zieleni w domu. Zapytalibyście: dlaczego? A no na to pytanie jest co najmniej kilka odpowiedzi. Charakterystyczną cechą tej rośliny są duże, efektowne, bardzo łatwo rozpoznawalne liście. Młode są zazwyczaj małe i całobrzegie, natomiast starsze dużo większe, klapowane lub głęboko pierzastowrębne. Starsze liście często posiadają eliptyczne dziury, od których pochodzi  nazwa rośliny.

Występowanie

Monstera to rodzaj do którego należy około 25 gatunków, często epifitycznych lub wspinających się na drzewa pnączy. W naturze występuje w klimacie tropikalnym Ameryki i Karaibów. Rosnąc przy drzewach może osiągać wysokość ponad 20 m.

Uprawa

Monstera jest rośliną wyjątkowo łatwą w uprawie, dlatego z powodzeniem jest stosowana w biurach i wnętrzach prywatnych. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, najlepsze dla niej będzie miejsce o lekko rozproszonym oświetleniu. Toleruje temperatury od 13 do 24 stopni Celsjusza. Sadząc ją należy pamiętać o tym, że potrafi osiągać bardzo duże rozmiary, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca. Roślina ta rosnąc zapewne będzie potrzebować podpory, która pozwoli utrzymać wzniesiony pokrój. Można do tego celu zastosować podpory z patyków bambusowych lub mosstoki, czyli plastikowe rury owinięte włóknem kokosowym.

Ekspozycja

Monstery można eksponować jako solitery, czyli pojedyncze dekoracyjne elementy, ale mogą być też składnikiem bardziej złożonych kompozycji kwiatowych. Zawsze powtarzam swoim klientom, że stawiając dwa takie same kwiaty obok siebie uzyskujemy wzmocniony efekt dekoracyjny. Oczywiście pierwsze od czego należy zacząć, to kontekst, czyli miejsce, w którym chcemy ustawić nasze rośliny. Jeśli macie większe okazy warto postawić je w wyższej donicy lub  zastosować kwietnik, który podniesie roślinę wyżej i pozwoli pokazać jej piękno… na wysokości wzroku.

Mniej znane gatunki monstery

Mówiąc o monsterach nie mogę nie wspomnieć o jej odmianach, które również stają się popularne, szczególnie u kolekcjonerów roślin.

  • M. deliciosa ‚Variegata’

  • M. adansonii 

  • Rhaphidophora tetrasperma

A oto praktyczne zastosowanie monstery minimy w formie przesłony dzielącej przestrzeń na oddzielne wnętrza. Podpatrzyłam je w restauracji Wiedeński Taras w Bochni. Cudownie wygląda, prawda?

Liście monstery

Motyw liścia monstery stal się na tyle popularny, że według mnie powinien zostać mianowany herbem wczesnych lat dwutysięcznych :) Cięte liście możecie kupić w każdej kwiaciarni, kosztują w zależności od wielkości od 4 do 15 zł. Są niesamowicie trwałe, dlatego sama stosuje je jako dekorację w łazience bez okna, gdzie niestety żaden kwiat doniczkowy nie dałby rady. Zobaczcie sami, mała dawka zieleni znacząco ożywia takie stonowane wnętrza.

ŹRÓDŁA:
A-Z ENCYKLOPEDIA ROŚLINY OGRODOWE BOTANICA, KONEMAN, 2005
WIKIPEDIA
ZDJĘCIA: PIXABAYUNSPLASH, PINTEREST
8 września 2020|ABC ogrodnika, Bez kategorii, Katalog roślin, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments