Borówki (Vaccinium corymbosum) – słodkie wsparcie dla naszego zdrowia

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka, „przywędrowała” do nas z Ameryki Północnej – jak sama nazwa wskazuje. Zdążyła się rozprzestrzenić na wielu kontynentach i nie bez powodu zyskała bardzo dużą popularność. Jej słodki, delikatny smak pasuje do wielu potraw, a właściwości zdrowotne jeszcze bardziej zachęcają do częstego sięgania po te ciemne owoce. Świeże borówki możemy spotkać od połowy lipca do września, gdyż w tym czasie jest na nie główny sezon.

Właściwości odżywcze borówki

Podobnie jak wszystkie owoce jagodowe, borówki dostarczają nam niewielu kalorii oraz mają niski indeks glikemiczny. Są to więc owoce idealne dla diabetyków oraz osób z insulinoopornością, gdyż nie powodują nagłego wzrostu glukozy we krwi. W 100 g borówek, czyli w około dwóch garściach, znajdziemy 57 kcal, ok. 12 g węglowodanów oraz znikome ilości tłuszczu i białka. Warto więc sięgać po te owoce, gdy chcemy pozbyć się kilku kilogramów.

Borówki a choroby cywilizacyjne

Borówki amerykańskie, podobnie jak winogrona, zawierają resweratrol. Możemy go skojarzyć z potencjalnie prozdrowotnym działaniem czerwonego wina, gdyż to za sprawą tego flawonoidu przypisuje się mu właściwości kardioprotekcyjne. Ze względów zdrowotnych, dużo lepszym wyjściem będzie sięgnięcie po garść borówek zamiast po kieliszka wina. Resweratrol ma działanie hamujące procesy miażdżycowe oraz obniżające ciśnienie krwi. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Borówki, również za sprawą resweratrolu, wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Wykorzystanie borówek w kuchni

Nie ma wątpliwości, iż borówki same w sobie stanowią pyszną przekąskę. Warto je jednak wykorzystać jako dodatek do przeróżnych potraw i deserów. Stanowią one idealne uzupełnienie owsianek, koktajli, placuszków czy ciast. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów, które mogą stanowić inspirację, jak wykorzystać borówki w kuchni.

Placki z borówkami

Składniki:

  • pełna szklanka borówek – 200 g
  • niecała szklanka mąki – 160 g
  • 2 średnie jajka
  • nieco ponad pół szklanki jogurtu lub maślanki – 170 g
  • łyżka cukru (warto wymienić na ksylitol lub inny zdrowy słodzik)
  • płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 4 łyżeczki oleju rzepakowego do smażenia placków

Wykonanie:

  1. Jajka oraz jogurt powinny być wcześniej wyjęte z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
  2. Borówki umyj pod zimną, bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Do placków użyjesz nie więcej niż 1,5 szklanki borówek. Resztą owoców udekorujesz gotowe placki już podane na talerzu.
  3. Oddziel białka od żółtek. Białka umieść w czystej i suchej szklanej lub metalowej misce, zaś żółtka umieść w szklance. Białka ubij na sztywno. Gdy białka zrobią się białe i puszyste (już po minucie ubijania) możesz dodać łyżkę cukru. Białka z cukrem ubijaj dalej, aż zrobią się idealnie białe i puszyste.
  4. Do szklanki z żółtkami dodaj jogurt naturalny w temperaturze pokojowej. No koniec wsyp płaską łyżeczkę sody i całość wymieszaj łyżką.
  5. Mus jogurtowy z żółtkami przełóż od razu do większej miski i wsyp mąkę. Całość dobrze wymieszaj przy pomocy miksera.
  6. Do miski z ciastem dodaj ubite białko. Po każdej łyżce ostrożnie i krótko mieszaj ciasto.
  7. Nagrzej dobrze patelnię i wyłóż łyżeczkę oleju. Zmniejsz moc palnika do średniej i wyłóż łyżką 1/4 ciasta. Ciasto rozprowadź równo na grubość 1 cm. Od razu dodaj też borówki. Placka smaż do 1,5 minuty.
  8. Gdy już placek z borówkami jest od spodu rumiany, przewróć go ostrożnie na drugą stronę.

Dietetyczne serniczki z borówką amerykańską

Składniki:

  • opakowanie mrożonych borówek amerykańskich (ok. 400 g)
  • opakowanie serka naturalnego ( może być typu light)
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego (warto wymienić na ksylitol lub inny zdrowy słodzik)
  • ziarenka z jednej laski wanilii
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 200 ml wody

Wykonanie:

  1. Wsyp mrożone borówki amerykańskich ok. 2/3 opakowania do wysokiego naczynia, zmiksuj, dodaj cukier, ziarenka z wanilii, serek i wszystko razem zmiksuj.
  2. W ok. 2 łyżkach gorącej wody rozpuść żelatynę i wymieszaj z masą. Wylej do naczyń w których będą podawane serniczki. Wstaw do lodówki na ok. godzinę.
  3. Z reszty borówek ugotuj gorący kisiel. Zagotuj wodę i dodaj pozostałą część borówek. W niewielkiej ilości wody rozpuść mąkę ziemniaczaną – dosłodź jeśli trzeba.
  4. Do gotującej się wody z borówkami wlej rozpuszczoną mąkę ziemniaczaną. Delikatnie mieszaj. Po zagotowaniu odstaw i polej na wierzch serniczków.

 

Piśmiennictwo:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bor%C3%B3wka_wysoka
  • Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T. i wsp.: Prozdrowotne właściwości resweratrolu, Żywn Nauka Technol Jakość, 2011, 5, 5 – 15
  • Swora-Cwynar E., Dymkowska-Malesa M., Grzymisławski M. i wsp: Wpływ wybranych składników żywności na profilaktykę chorób nowotworowych, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, 2018, 67, 391-396
  • Przepis na placki z borówkami: https://aniagotuje.pl/przepis/placki-z-borowkami
  • Przepis na serniczki: https://www.mojegotowanie.pl/przepis/dietetyczne-serniczki-z-borowka-amerykanska-owocowe-wspomnienie-lata
28 lipca 2020|Lifestyle, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments