Kwiaty – to chyba one najbardziej kojarzą się z dniem mamy. Razem z nimi przekazujemy naszym kochanym kobietom dużo miłości, okazujemy wdzięczność i szczęście. Pomimo, iż powinniśmy doceniać mamy każdego dnia, to jednak pamiętajmy o ich święcie. Nawet mały upominek sprawi im radość :) A najbardziej trafiają w serducha prezenty wykonany własnoręcznie. W tamtym roku przedstawiłam Wam inspiracje na kolorowe kwiatowe prezenty, które miały umilić mamom relaks. W tym roku pokaże Wam jak stworzyć piękne, kwiatowe obrazy :) Bierzmy się do dzieła!
Kwiaty to klasyczny i przemyślany prezent na Dzień Mamy, jednak nie są one zbyt trwałe. Zastanawialiście się kiedyś, jak sprawić, aby kwiaty cieszyły nasze oczy w każdym zakątku domu? Jest na to jeden paten, a mianowicie – wsadźmy je w obraz! Stworzą wręcz dzieło sztuki, które można podarować nie tylko mamom, w dniu ich święta, ale także innym osobom na różne okazje. Wykonanie takiego upominku nie jest skomplikowane, należy przygotować sobie wszystkie niezbędne rzeczy, zarezerwować odpowiednią ilość czasu, przygotować chęci oraz trochę cierpliwości i… zabierajmy się do pracy :)
Patent nr 1
Jest zdecydowanie prostszy, niż przedstawiony w dalszej części wpisu patent nr 2. Jednak uważam, że oba są równie efektowne, a wybór formy stworzenia kwiatowego obrazu zależ tylko i wyłącznie od Was. Postaram się w jak najbardziej przejrzysty sposób przedstawić najważniejsze założenia każdej metody. Pierwsza z nich zakłada „odciśnięcie” kwiatów na papierze akwarelowym. Świetnie sprawdzą się tutaj kwiaty jaskrawo żółte oraz ciemnofioletowe, ale nie są jedyne. Przy tym sposobie sprawdzi się metoda prób i błędów.
Od czego zacząć
Przede wszystkim od kupienia bukietu kwiatów. I tutaj już zależy od Was, jakie dokładnie kwiaty chcecie umieścić w obrazie. Niestety, niektóre gatunki nie będą nadawały się do odciśnięcia ze względu na strukturę lub rozmiar. Musicie więc testować i próbować, aby uzyskać oczekiwany, idealny efekt :) I przede wszystkim nie zrażajcie się po kilku próbach. Prawdziwe dzieła sztuki nie powstają w 5 minut!
Oprócz kwiatów będziecie musieli przygotować sobie parę materiałów, tj. nożyczki, taśma dwustronna, papier akwarelowy, kawałek ręcznika papierowego lub papieru woskowego, młotek, ramka.
Próba sił
Spróbuj przenieść kilka kwiatów na skrawek papieru akwarelowego, aby sprawdzić, jak każdy kwiat się „przenosi”.
Przycinanie i układanie kwiatów
Kwiaty należy przyciąć u podstawy, na tyle blisko, aby usunąć całą łodygę, zachowując przy tym nienaruszony kwiat. Kiedy mamy już przycięte wszystkie kwiaty w różnych rozmiarach i kształtach, należy ułożyć je twarzą do dołu na papierze akwarelowym. Papier powinien być przycięty do rozmiaru ramki. Kwiaty należy przykryć papierem woskowym lub ręcznikiem papierowym. Następnie użyj młotka uderzając wokół obwodu kwiatu, stosując nacisk na obszarze płatków. Unikajcie jednak przy tym centrum – uderzając w sam środek pyłek będzie przyklejać się do papieru, co już nie będzie wyglądało tak ładnie. Uderzanie należy powtarzać do momentu, aż efekt finalny będzie zadowalający. W każdym momencie możemy dodać akcenty, poprzez wbijanie zielonych liści :)
Oprawianie w ramkę
Jak już skończymy wybijać kwiaty, ostrożnie usuwamy papier woskowy i kwiaty z papieru akwarelowego. Papier należy odłożyć w chłodne oraz suche miejsce, aby obraz mógł całkowicie wyschnąć. Po wyschnięciu umieść odbitkę kwiatów w ramce i gotowe! Śmiało możecie podarować go mamie, najlepiej w towarzystwie żywych kwiatów, których użyłyśmy do wykonania obrazu :) Dodatkowe buziaki gwarantowane!
Patent nr 2
Przechodzimy do drugiej metody. Do niej potrzebna będzie prasa, ale parę super, hiper ciężkich książek również da radę :) Książki jednak sprawdzą się, jeśli kwiatów nie będzie zbyt wiele. Tak jak wspominałam wcześniej, ten patent jest trochę bardziej skomplikowany i wymaga większych nakładów pracy oraz czasu. Wykonanie prasy, prasowanie kwiatów i później ich oprawianie w ramki wymagają parę dłuższych chwil. Ale czyż efekt końcowy nie jest zachwycający? :)
Prasa do kwiatów – jak ją wykonać
Do przygotowanie samodzielnie prasy do kwiatów potrzebujemy:
- 2 kawałki sklejki o wymiarach 14″x22″,
- 4 śruby 1/4″ o długości 3″,
- podkładki 1/4″ w ilości 4 sztuk,
- nakrętki skrzydełkowe 1/4″ również 4 sztuki,
- min. 2 kawałki tektury o wymiarach 12″x20″,
- min. 2 kawałki zwykłego papieru o tych samych wymiarach, co tektura.
Sklejkę należy oszlifować, aby była gładka. Przy pomocy wiertła1/4″ wiercimy dziury w każdym rogu w obu kawałkach (oczywiście w równych odległościach). Najlepszym sposobem jest umieszczenie dwóch kawałków drewna na sobie, a następnie wywiercenie otworów przez oba kawałki drewna na raz. Następnie przycinamy karton i papier do odpowiednich wymiarów. Na sklejkę układamy karton, a na niego papier tworząc „kanapkę”.
Jakie kwiaty nadają się do prasowania?
Do prasowania super nadają się „płaskie” kwiaty. Dobrze wyglądają, a prasowanie nie pomniejsza ich uroku. Kwiaty, które mają dużo płatków lub są sporych wymiarów, jak np. hortensja, która składa się z wielu drobnych kwiatków, prawdopodobnie skończyłby wyglądając na strasznie „wymięty”. Są jednak kwiaty, które nadają się do prasowania idealnie, czyli:
- cynia,
- lawenda,
- zawilec,
- stokrotka,
- mniejsze róże.
Nigdy jednak nie wiadomo, co będzie wyglądało najlepiej po naciśnięciu. Spróbuj wielu kwiatów, aby zobaczyć, co wygląda najładniej!
Prasowanie kwiatów
Kwiaty umieszczamy pomiędzy warstwami kartonu i kartki, a takich warstw w prasie może być więcej niż jedna. Umieszczenie kwiatów na swoim miejscu wymaga czasu i cierpliwości, więc nie poddawajcie się za szybko :) Jak już kwiaty będą ułożone na papierze, przykrywamy je kolejną warstwą papieru, a na to umieszczamy karton. Po ułożeniu kwiatów w wywiercone dziury wkładamy śruby tak, aby gwintowanie i nakrętki skrzydełkowe były na górze. Na wierzch nakładamy podkładki i zabezpieczamy nakrętkami. Zaleca się, aby pozostawić kwiaty w prasie na około 3 tygodnie. Kwiaty już po kilku dniach będą płaskie, jednak później nastąpi proces suszenia, który będzie trwał przez pozostały okres.
Eksponowanie prasowanych kwiatów
Do odpowiedniego wyeksponowania wyprasowanych kwiatów będziecie potrzebować oczywiście kwiatów, ramki, nożyczek, dwustronnej taśmy, zwykłej taśmy, papieru akwarelowego lub każdego innego, który będzie Ci odpowiadał do umieszczenia na nim kwiatów. Wystarczy przyciąć papier do odpowiednich rozmiarów, przyklej go do tylnej części ramki, a następnie umieść kwiaty tak, jak chciałabyś, żeby wyglądały. Zabezpiecz kwiaty za pomocą taśmy dwustronnej (wystarczą małe kawałeczki w kilku miejscach, aby kwiaty były zawsze na swoim miejscu). Złóż ramkę w całość i gotowe! Poniższe zdjęcie przedstawia propozycję, jak to może wyglądać. Wy natomiast możecie stworzyć ze swoich kwiatów prawdziwe dzieła sztuki i z uśmiechem na ustach podarować je mamom w dniu ich święta :)
Patent nr 3
Oprócz prasowania i odbijania kwiatów kolejnym patentem jest umieszczenie ususzonych kwiatów w przezroczystej ramce. Takie ramki można znaleźć m. in. w Ikei, Homli, na Allegro, Aliexpress czy w Leroy Merlin. Do przygotowania takiego obrazu nie potrzebujemy dużo rzeczy – wystarczy ramka, nożyczki i kwiaty, których chcemy użyć. Na pewno należy zacząć od ususzenia i „wyprasowania” kwiatów tak, aby pięknie prezentowały się w ramce. Po tym etapie przechodzimy do rozłożenia ramki i ułożnia odpowiednio kwiatów. W razie potrzeby przycinamy je do odpowiedniej długości. Jeśli kompozycja jest już odpowiednio ułożona, zamykacie ramkę i gotowe :)
Przy tym patencie możecie wykorzystać także zwykłą, standardową ramkę. Różnica jest jedynie taka, że po stworzeniu kompozycji należy przykleić suszki przezroczystym klejem i pominąć plecki ramki. Efekt będzie równie piękny :)
A Wam, który patent przypadł bardziej do gustu – 1 , 2, a może 3?
Update – z czego jeszcze można stworzyć obraz z kwiatów?
Postanowiłam delikatnie zmodyfikować ten post i pokazać, że nie tylko na dzień mamy możemy stworzyć taki obraz. Pod koniec kwietnia wstąpiłam w związek małżeński i z tej cudownej uroczystości został mi przepiękny bukiet. Miałam ogromną rozterkę co z nim zrobić. Nie przepadam za zasuszaniem bukietów, trzeba mieć do tego cierpliwość, a w międzyczasie i tak część kwiatów może się posypać. Wtedy przypomniał sobie, że napisałam ten wpis i postanowiłam stworzyć obraz z kwiatów, które oczywiście się do tego nadają :) Udało się wykorzystać dwie odmiany eukaliptusa, mikołajka płaskolistnego, hortensję stabilizowaną, małe różowe kwiatki oraz czarne suszki. Kwiaty „ugniatały” się przez noc i dzień, później wybrałam te najlepiej zachowane i na tle od ramki stworzyłam coś a la bukiet. Poniżej możecie zobaczyć co mi z tego wyszło :)
super
dziękujemy bardzo! <3