Obrzeża – pomysły i inspiracje na połączenie trawnika z otoczeniem

Dzisiaj mam dla Was odrobinę inspiracji, w których pokażę Wam kilka pomysłów na obrzeża, które możecie zastosować w swoich ogrodach.

Jak zapewne zauważyliście, wielkimi krokami zbliża się wiosna, czyli czas, w którym większość osób zapragnie zmian w swoich zielonych przestrzeniach. Ludzie zaczynają się zastanawiać jak poprawić wygląd pozimowych rabat z roślinami. Niestety zazwyczaj kończy się to wymianą roślin na ‚bardziej atrakcyjne’, a tak naprawdę na dłuższą metę nie rozwiązuje to naszego problemu. Zamiast szukać roślinnych zamienników, powinniśmy zwrócić uwagę na obwódki rabat, czyli na ‚obramowania’ naszych roślinnych kompozycji. Zastanawiacie się zapewne: dlaczego jest to tak istotne? Myślę, że możemy porównać to z obrazami malowanymi przez artystów, jeżeli nawet najpiękniejsze dzieło znajdzie się w mało atrakcyjnej ramie, to niestety całość traci swoje walory estetyczne. Tak samo jest z roślinami. Jeżeli piękny układ roślin zaburzony jest mało atrakcyjnymi rollborderami czy też zielonymi, falistymi, plastikowymi obrzeżami to odbiór naszego roślinnego obrazu nie jest do końca taki jak byśmy tego chcieli.

Drewniane i plastikowe obrzeża

Niestety ja nie potrafię zrozumieć dlaczego wybieramy te materiały? Przecież już po pierwszym sezonie drewniane rollbordery zaczynają gnić i  ulegać rozkładowi, a plastikowe, zielone obrzeża są powyginane i postrzępione od kosiarki lub podkaszarki.  Sama cena takich rollborderów w stosunku do jakości moim zdaniem jest nie do zaakceptowania: musimy zapłacić za nie od 6zł do 10zł za mb. A żeby rollbordery nie drażniły swoim wyglądem to tak naprawdę powinniśmy wymieniać je co 2-3 sezony, więc montowanie ich w naszych ogrodach jest średnio opłacalne.

 

drewniane i plastikowe rollbordery

 

Ekobordy

Jeżeli mamy ograniczone fundusze na nasze wiosenne, ogrodowe porządki, to moim zdaniem powinniśmy się skupić na rozwiązaniu, które zostanie nam na lata. Taką alternatywą dla drewnianych rollborderów czy falistych krawężników mogą być ekobordy.

 

ekobord

Wydaje mi się, że jest to rozwiązanie idealne, ponieważ nie dość, że ekobordy dyskretne odgraniczają rabaty kwiatowe od trawników, to do tego są jeszcze niewiele droższe od tych wyżej wymienionych. Metr bieżący przy własnym montażu wynosi około 10 zł, a co najważniejsze jak wspomniałam już wcześniej, jest to rozwiązanie, które pozostaje nam na długie lata, ponieważ przy odpowiednim osadzeniu ani kosiarka ani podkaszarka nie będzie strzępiła tego materiału.

Poniżej możecie zobaczyć jak prezentuje się ekobord pomiędzy trawnikiem a grysem granitowym wysypanym na macie antychwastowej.

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_12

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_15

Obrzeże kamienne

Jeżeli macie natomiast trochę więcej funduszy, to polecamy Wam zastosowanie kostek kamiennych. Takie rozwiązanie przy odpowiednim wykonaniu jest dożywotnie.

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_13

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_16

Obrzeża betonowe

Alternatywą do obrzeży kamiennych, są obrzeża z kostek betonowych, które są tańszym rozwiązaniem. Niestety trzeba mieć na uwadze, że takie kostki mogą się kruszyć i po pewnym czasie nie będą wyglądać zbyt efektownie.


GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_05

 

Obrzeża metalowe

Są również inne możliwości wykonania obrzeży, np na zachodzie bardzo modne są metalowe oporniki takie jak możecie zobaczyć poniżej.

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_11

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_10

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_03

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_07

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_09

Mi osobiście te metalowe oporniki bardzo się podobają i mam nadzieję, że niedługo w naszych okolicach zagoszczą takie rozwiązania :)

Obrzeże jako ścieżka

Możecie też zastosować bardziej fantazyjne rozwiązania, takie jak chociażby te poniżej.

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_01

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_02

Musicie też pamiętać, że nie zawsze musimy odgradzać trawnik ze ścieżką. Te dwie przestrzenie mogą się wzajemnie przenikać.

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_04

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_08

I na koniec mała rada :) Jeżeli macie w swoim ogrodzie murki, to taka opaska z kostki bardzo ułatwi koszenie kosiarką bezpośrednio przy samym murku :)

GreenDesign_com_pl_obrzeża trawnikowe_06[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
aga9876
aga9876
4 lat temu

Szkoda, że wstawiliście zdjęcia bez źródeł. Skąd wziąć obrzeże z pierwszego zdjęcia (po prawej) w artykule?

Ania
Ania
8 lat temu

Widzę tu tylko 2 typy obrzeży plastikowych, a jest ich coraz więcej dostępnych na rynku, wystarczy zajrzeć chociażby do serwisu allegro. Teraz, oprócz tych obrzeży jedno metrowych, można kupić mniej pracochłonne obrzeża 10m w jednym odcinku, które szturmem zdobywają sympatyków wśród ogrodników ;-) A i tych obrzeży o długości 1m jest coraz więcej typów. Jednym słowem – dla każdego coś dobrego.