Ogród przy szeregówce według projektu Green Design

Już nie raz wspominałam Wam, że uwielbiam projektować małe przestrzenie :) A zwłaszcza tereny przy szeregówkach, balkony czy ogrody na dachu ;) A dlaczego tak mam? Bo uważam, że całą intencją projektowania krajobrazu jest stworzenie środowiska, które każdy z nas może nie tylko zobaczyć, ale również doświadczyć. Jak wiadomo o wiele prościej jest zaprojektować przestrzeń, której granice są odległe a możliwości nieograniczone, a niżeli małe parometrowe obszary. Jak zapewne zauważyliście, działki w miejskich terenach są zazwyczaj niewielkie, dlatego też bardzo często można spotkać się ze zdaniem, że przylegające do nich tereny nie nadają się na przydomowy ogród (zwłaszcza ogród przy szeregówce). Nasuwa się zatem pytanie: czy faktycznie aranżację takich obszarów z góry należy skazać na niepowodzenie? Ja uważam, że nawet na niewielkim terenie można stworzyć miejsce pełne wizualnej intrygi, które napawa spokojem, a przebywanie w nim przynosi satysfakcję i jest jednocześnie kojące dla zmysłów :)

Jak zatem możemy wykorzystać mały ogród przy szeregówce do wykreowania naszego wymarzonego miejsca?

Jest to pytanie, które zadałam sobie przy projektowaniu działki, która ma niespełna 22m2 i jest ulokowana przy jednej z białostockich szeregówek.
Przed rozpoczęciu prac projektowych na wstępie musiałam wybrać główny punkt determinujący wygląd całej kompozycji, który będzie budował nasz ogród przy szeregówce. Uznałam, że najistotniejszy będzie tutaj fragment terenu o charakterze wypoczynkowym, gdzie w ciszy i spokoju będzie można usiąść wygodnie, wypić kawę, herbatę lub też kieliszek wina.

Ogród przy szeregówce według Green Design

Zaprojektowałam więc taras na którym znajdują się z dwa ratanowe fotele oraz drewniany stolik dopasowany do ozdobnych ścianek. Od domu do tego miejsca prowadzi ścieżka z płyt o nieregularnej długości, która została osadzona w trawniku. Dzięki temu zabiegowi nie zabieramy zielonej przestrzeni na dróżki i przejścia tylko swobodnie wkomponowujemy je w krajobraz.

Ogród przy szeregówce według Green Design

Ogród przy szeregówce według Green Design

Ogród przy szeregówce według Green Design

Całość urozmaiciłam również poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów wykończeniowych takich jak: drewno na tarasie, metal na obwódkach czy ozdobne kamienie ulokowane w rabatach. Istotnym komponentem ogrodu jest też fioletowa ścianka, która znacząco ożywia projektowany teren. Na jej górnej części oraz przy ścieżce zaproponowałam także oświetlenie pozwalające korzystać z ogrodu również nocą. Dodatkowo w wersji nocnej można ustawić na stoliku lampion lub świeczki stanowiące dodatkowe źródło światła.

Ogród przy szeregówce według Green Design - Propozycja oświetlenia
Przy komponowaniu nasadzeń zastosowałam rośliny nie wymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych dzięki czemu ogród jest łatwy w utrzymaniu. Można znaleźć tutaj między innymi sosny górskie ‘Pumilio’ (Pinus mugo ‚Pumilio’), sosny czarne ‘Hornibrookiana’ (Pinus nigra ‚Hornibrookiana’), hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla), rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides), lawendy wąskolistne (Lavandula angustifolia), zawciągi nadmorskie ‘Alba’ ( Armeria maritima ‘Alba’), astry ‘Blaubux’ (Aster ‘Blaubux’), hakonechloe smukłe ( Hakonechloa macra) oraz paprocie- narecznice samcze ‘Crispa’ (Dryopteris filix-mas ‘Crispa’).

Mam nadzieję, że podoba się Wam zaaranżowanie tej małej przestrzeni, gdzie przedstawiłam mój pomysł na ogród przy szeregówce ;) Niebawem pokażemy Wam jeszcze więcej naszych projektów, więc zostańcie z nami :)

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Nowik
Joanna Nowik
6 lat temu

aranżacja ogrodu ładna ale czy ktoś pomyślał jak dbać o trawę w tych „szczelinach” pomiędzy „płytami” w trawniku? Trawa nigdy nie będzie wyglądała dobrze przy pominięciu takich zabiegów jak wertykulacja czy aeracja. pz

Green Design
Green Design
6 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Joanna Nowik

Pani Joanno bardzo dziękujemy za komentarz i zwrócenie uwagi na
pielęgnację :) Bardzo ważne jest to, że świadomość rośnie :) Oczywiście
przy projektowaniu myślimy o każdych aspektach, również o tym jak
pielęgnować trawnik. Przy tak małym areale wertykulację należy
przeprowadzić bez użycia narzędzi spalinowych. Jest to ogród przy
szeregówce i przede wszystkim cięzko byłoby przenosić areator czy
wertykulator przez całe mieszkanie. Zabiegi te należy wykonać przy
użyciu prostych metod, takich jak chociażby wertykulator nożny. Jeżeli
natomiast komuś trudniej byłoby manewrować miedzy płytami tym sprzętem,
to zawsze nakłuwanie darni można zrobic zwykłymi grabiami :) Pozdrawiam
serdecznie, Karolina