20 października – Dzień Krajobrazu

Dzień Krajobrazu

Wiedzieliście? Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dziś po raz pierwszy będzie obchodzony Dzień Krajobrazu. Zatem mamy dziś swoje małe święto :)

green_design_dzien-krajobrazu-1Święto ustanowiono, by promować zagadnienia związane z ochroną i planowaniem krajobrazu. Data 20 października jest nie przypadkowa, ponieważ tego dnia 16 lat temu podpisano we Florencji Europejską Konwencję Krajobrazową, której celem jest ochrona i zrównoważone kształtowanie krajobrazu.

green_design_dzien-krajobrazu-2

GDOŚ podkreśla, że krajobraz jest zasobem, z którego można czerpać korzyści estetyczne, ale również materialne. „Wysoka jakość krajobrazu sprzyja tworzeniu więzi społecznych, a mieszkańcy silniej utożsamiają się z otoczeniem harmonijnym i racjonalnie ukształtowanym. Środowisko życia człowieka inspiruje i wpływa na jego działalność, tworząc nierozerwalny związek z otoczeniem.” I my się pod tym stwierdzeniem pospisujemy każdym piśmienniczym narzędziem, które mamy w naszym biurze!

green_design_dzien-krajobrazu-3

 

Parafrazując klasyka – Krajobraz jaki jest każdy widzi

green_design_dzien-krajobrazu-4

Człowiek jest nierozerwalnie związany z przestrzenią, w której egzystuje i którą zamieszkuje. Otoczenie wpływa na nasze samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, tworzenie się i utrzymywanie więzi społecznych, inspiruje i motywuje nas do działania. To sprawia, że każdy chciałby mieszkać w miejscu o pięknym i harmonijnym krajobrazie. Ale pamiętajmy, że my również w znaczący sposób wpływamy na otaczający nas krajobraz. Dlatego też niekiedy wygląda on jak wygląda. Pamiętajmy, że nikt za nas nie zadba o nasze otoczenie. Chciałabym Wam przypomnieć Wam pełen kontrastów wpis Marty o polskich krajobrazach .

W ramach dzisiejszego święta znów zapowiada się szereg działań legislacyjnych zapewniających ochronę krajobrazu, ja osobiście myślę, że ważniejsze jest podnosić świadomość społeczną na temat problematyki krajobrazu i pokazywać jakie są realne korzyści z dbałości o otoczenie. Być może obchodzenie Dnia Krajobrazu okaże się wspaniałą okazją do promowania kwestii związanych z krajobrazem, podnoszenia świadomości w zakresie wpływu podejmowanych decyzji (zarówno przez nas jak i ustawodawców) na otaczającą nas przestrzeń. Trzymamy za to kciuki , przyłączamy się do obchodów dzisiejszego Święta i życzymy wszystkim, aby krajobraz nas otaczający wyglądał coraz lepiej.

green_design_dzien-krajobrazu-5

O krajobrazie – lokalnie

Wielu z nas jeździ po świecie szukając piękna, nie dostrzegając tego co mamy tak na prawdę pod nosem. Sama tak miałam i pewnie można by powiedzieć, że mam do dziś. Po 24 latach spędzonych na obrzeżach dużego miasta wojewódzkiego jakim jest Poznań, przeprowadzając się do nieco mniejszego ale nadal miasta wojewódzkiego Białegostoku po dzień dzisiejszy zachwycam się nowo odkrytymi perełkami, niekiedy dosłownie kilkanaście kilometrów od domu. Może to wynika z faktu, że nie jestem jeszcze okolicznym krajobrazem przesycona, jak rodowici mieszkańcy, może dlatego, że jednak profesja zobowiązuje i zachwyty wynikają ze zboczenia zawodowego :) Nie wiem, poniżej kilka migawek podlaskich krajobrazów…. sami oceńcie :)

green_design_dzien-krajobrazu-6

green_design_dzien-krajobrazu-7green_design_dzien-krajobrazu-8

W tym Krajobrazie jestem osobiście bezgranicznie zakochana – wystarczyło przejechać 25 km! (Supraśl)

green_design_dzien-krajobrazu-9green_design_dzien-krajobrazu-10

green_design_dzien-krajobrazu-11

fot. Baśniowy Supraśl

W klimacie lokalnego krajobrazu, naszego lokalnego – podlaskiego – polecam magiczne kadry spięte w dokumentalny film „Cząstka Podlasia”.

green_design_dzien-krajobrazu-13

green_design_dzien-krajobrazu-12

Aha, a tak właściwie to w ramach świętowania zachęcam Was, żebyście się rozejrzeli po swojej okolicy w poszukiwaniu piękna – na pewno coś się znajdzie! A może znajdzie się coś co chcielibyście zmienić? Tego może być zapewne więcej, ale samo zauważenie to już dobry początek do zmian. Bo chcieć to móc!

I z tym oto przesłaniem i hasłem przewodnim dzisiejszego Dnia Krajobrazu-„Mój krajobraz. Współtworzę i chronię„- zostawiam Was i życzę pięknego popołudnia! W gratisie dołączam jeszcze filmik który mnie osobiście zachwyca bardziej z każdym kolejnym odtworzeniem, uwierzycie, że to Polska?

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments