Jesień w ogrodzie – okrywanie hortensji

Witam, na początku chciałbym się przedstawić – mam na imię Łukasz i moją funkcją w Green Design jest dbanie o wszystko co zielone. Moją wiedzą i umiejętnościami bardzo chętnie będę się tu z Wami systematycznie dzielił. Zaczynamy od jednej z najważniejszych rzeczy, które należy zrobić przed nastaniem zimy – zabezpieczeniem roślin przed mrozem. Zacznę od zagadnienia jakim jest okrywanie hortensji.

Wielu ogrodników boryka się z problemem dotyczącym hortensji ogrodowych, zadając sobie pytanie: dlaczego nie zakwitły? Powodów może być kilka. Do najczęstszych zaliczamy nieodpowiednie zabezpieczenie hortensji, jego brak, bądź też nieprawidłowe przycinanie pędów.

Które hortensje należy okryć przed zimą oraz jak je dobrze zabezpieczyć aby na wiosnę ponownie zakwitły?

Przede wszystkim, poszczególne gatunki hortensji charakteryzują się różną odpornością na mróz. Okrycia przed zimą bezwzględnie wymaga najpopularniejsza, czyli hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), która jest dość wrażliwa na mróz.

hydrangea_macrophylla_05

To samo dotyczy hortensji omszonej (Hydrangea aspera):

Hydrangea-aspera-zoo-cgn-07074-mutante

oraz hortensji dębolistnej (Hydrangea quercifolia):

Hydrangea quercifolia

Pozostałe gatunki hortensji znacznie lepiej znoszą mrozy i wystarczy zabezpieczyć ich korzenie niewielkim kopczykiem z ziemi.

Należy pamiętać, że hortensja ogrodowa kwitnie tylko na pędach zeszłorocznych, dlatego szczególnie powinno nam zależeć, aby rośliny bezpiecznie przetrwały nawet największe mrozy. Poza tym pąki kwiatowe znajdują się wysoko, na końcach pędów . Całą roślinę szczelnie owijamy agrowłókniną i związujemy sznurkiem u podstawy krzewu. Dodatkowo obsypujemy podstawę krzewu ziemią ogrodową lub korą sosnową. To da nam pewność, że nawet jeśli przemarzną pędy hortensji, system korzeniowy pozostanie bezpieczny.

1

okrycia-zimowe-roślin_1

 

Źródła: http://www.kwiaty.poral.net, http://en.wikipedia.org

28 listopada 2014|Pielęgnacje|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments