Paprocie – gatunki do uprawy w domu

Paprocie. Wielu osobom (np. mi) kojarzą się ze szkołą, ewentualnie – urzędem i wyborami. Są one doskonałe do zazieleniania przestrzeni, wprowadzają duże plamy kojącej zieleni do wnętrz. Wnioskując po wcześniej wymienionych – pewnie po to by złagodzić narastający w nich stres ;) No i jak tu nie wierzyć w uzdrawiającą moc roślin?

Uprawa

Paprocie lubią wilgoć w powietrzu. Jeśli do tego dodamy półcieniste stanowisko, możemy być niemal pewni powodzenia w uprawie tych delikatnych roślin. Paprocie nie tolerują, kiedy ziemia przesycha, dlatego podlewając miejmy na uwadze, aby nie doprowadzić do zbytniego przesuszenia gleby. Niektórzy radzą, by doniczki ustawiać na wysypanej keramzytem i zalanej wodą podstawce. Jest to doskonały sposób, by umilić paprotkom życie :) Paprocie z reguły lubią zraszanie i zamgławianie.

Paprocie – wybrane gatunki

Do paproci zaliczamy wiele gatunków, przedstawię Wam dzisiaj najpopularniejsze odmiany uprawiane na domowych parapetach.

Nephropepis  nefrolepis

Dumna dekoracja wielu peerelowskich meblościanek. Jest to najpopularniejszy gatunek paproci uprawiany w domach. Istnieje kilka rodzajów tej rośliny np. nefrolepis wyniosły, z długimi (do 80 cm) liśćmi. Bywają też odmiany z wielokrotnie złożonymi – „pierzastymi” liśćmi.

Blechnum podrzeń

Ma bardziej wzniesiony pokrój, niż nefrolepis i rzadsze bladozielone liście.

Cyrtomium paprotnik

Paproć ta osiąga niewielkie rozmiary, jest bardziej odporna na niedobór wody, ma sztywne ciemnozielone, ostro zakończone liście.

Phlebodium  flebodium

Bardzo modny ostatnimi czasy gatunek, również znoszący niedobory wody. Wyrasta z kłącza, jego liście mają bardzo oryginalny niebieskoszary kolor.

Davallia dawalia

Jest pieszczotliwie nazywana „nogą pająka”. Wszystko to dzięki owłosionym, srebrnobrązowym kłączom, które  często wystają ponad doniczkę.

Pellaea ciemnotka

Malutka, urocza paproć z okrągłymi listkami i brązowo zabawionymi pędami.

Asplenium zanokcica

Najłatwiej można ją przypisać do paproci po obecności zarodników na spodniej stronie liści, bo na pierwszy rzut oka trudno to powiedzieć. Liście zanokcicy wyrastają po wewnętrznej stronie rozety i tworzą jakby gniazdo. Stąd też przydomek rośliny – zanokcica gniazdowa.

Adiantum niekropień

Z angielskiego nazywana ‚maidenhair fern’, czyli paproć miłorzębowa. I faktycznie jak się jej dobrze przyjrzeć to można w niej dostrzec jakieś młorzębowate cechy :) Niesamowicie delikatna paproć, wymaga dużej wilgotności i troski.

Pteris straminea orliczka

Bardzo ciekawy gatunek o wzniesionym pokroju. Ma niezwykły jasnozielony, bardzo soczysty kolor liści. Dorasta do 80 cm.

Platycerium bifurcatum łosie rogi

Kolejna epifityczna ciekawostka. Można ją uprawiać na drewnianych podstawkach, ciekawie zastępuje myśliwskie trofea na ścianie :)

Zdjęcia: Pinterest, Pixabay

1 marca 2019|Katalog roślin, Lifestyle|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments