Sukulenty – rośliny które zniosą prawie wszystko

Sukulenty są ostatnio bardzo modnymi roślinami. Skąd taka popularność? – zapytalibyście. Po pierwsze: nie sposób odmówić im urody, po drugie: są łatwe w pielęgnacji, a po trzecie: mają naprawdę bardzo wiele zastosowań dekoracyjnych. O kilku z nich mieliście okazję przeczytać w naszym wpisie Dynia i sukulenty.

Sukulenty, co to takiego?

Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Wykształciły one specjalną tkankę, służącą do gromadzenia wody oraz szereg innych adaptacji w budowie i fizjologii. Rośliny te w naturze występują najczęściej na obszarach pustynnych, jednak można je spotykać są we wszystkich strefach klimatycznych. Wielu przedstawicieli sukulentów uprawia się jako rośliny ozdobne, na przykład kaktusy.

Uprawa

Naturalna odporność na suszę stanowi z sukulentów prawdziwych mistrzów przetrwania. Przekonał się o tym niejeden, który pozostawił je bez opieki na kilka tygodnie na okiennym parapecie ;) To, czego sukulenty niezbędnie potrzebują do życia to światło oraz przepuszczalna, ale żyzna gleba.

Prawie wszystkie sukulenty można łatwo rozmnażać przez sadzonki lub odrosty. Zanim się ukorzenią nie należy ich zbytnio podlewać. Najczęściej popełnianym błędem w uprawie tych roślin jest zbyt obfite podlewanie, które może prowadzić do rozwoju patogenicznych grzybów wywołujących gnicie korzeni i podstaw pędów tak, że nawet zastosowanie fungicydów, ani sporządzenie sadzonek ze zdrowych części roślin nie jest możliwe.

Wybrane gatunki zaliczane do sukulentów

Echeveria – eszeweria

Tworzy charakterystyczne niewysokie ozdobne rozety liści na krótkich łodygach. Echeverie mogą mieć różne kolory, w zależności od odmiany od zieleni przez szarość do fioletów. Echeverie dzięki swoim rozmiarom szczególnie nadają się do niewielkich pojemników, mogą być piękną ozdobą np. miejsca pracy.

Crassula – grubosz

Nazywany też „drzewkiem szczęścia” osiąga rozmiary nawet do 1m. Liście grubosza magazynują wodę, są mięsiste, błyszczące, jajowatego kształtu, bywają zielone bądź czerwono obrzeżone. Odmiana ‚Hobbit’ ze względu na nietypowy kształt liści jest czasami nazywana „uszy Shreka”.

Haworthia haworsja

Haworsje osiągają niewielkie rozmiary – w zależności od gatunku dorastają do 8–15 cm wysokości. Rosną bardzo wolno tworząc rozety mięsistych, zielonych liści, u wielu gatunków ostro zakończonych.

Gasteria

Niewielki sukulent charakteryzujący się mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi z licznymi, jaśniejszymi brodawkami, które odzwierciedlają nazwę gatunkową rośliny. Posiada delikatnie zaostrzone kilkunastocentymetrowe liście.

Senecio – starzec

Występuje kilka znanych gatunków Senecio. Jednym z najładniejszych jest Senecio rowleyanus (pieszczotliwie nazywany przeze mnie rowlejanuszem), przypominający sznury zielonych koralików. Więcej o nim możecie dowiedzieć się w tym wpisie.

Ciekawa jest też odmiana Senecio aquarine ‚Mount Everest’ o błękitnoszarych liściach.

Aloe – aloes

Aloes jest to znana roślina o właściwościach leczniczych. Magazynuje wodę w długich, niebieskawych ząbkowanych liściach. Świetnie sprawdzi się na nasłonecznionych miejscach.

Kalanchoe

Ten gatunek kojarzy się z kolorowo kwitnącym popularnym kwiatem doniczkowym. Zobaczcie tylko na inne jego odsłony, obiecuję że będziecie mile zaskoczeni.

Kalanchoe behariensis to roślina o mięsistych, pokrytych szarym nalotem ozdobnych liściach.

K. thyrsiflora ma śmieszne podobne do kapusty liście, które przy odpowiednim nasłonecznieniu wybarwiają się na czerwono.

Kalanchoe tubiflora jest blisko spokrewnione ze znaną żyworódką. Z pokroju roślina wygląda dość niepozornie, ale gdy zwrócicie uwagę na jej ulistnienie z bliska – będziecie zachwyceni. Łatwo rozmnaża się z liści, przy których często wyrastają korzenie.

Kalanchoe tomentosa ma bardzo miłe w dotyku części nadziemne. Być może dlatego można je znaleźć pod nazwą „panda plant” :)

Ciekawa jestem, jakie macie doświadczenia z sukulentami. Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Zdjęcia Pinterest

źródła:

Wiki, encyklopedia Botanica A-Z, Rośliny pokojowe

16 lutego 2019|Katalog roślin, Lifestyle, Praktyczne porady, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments