Piwonie – długowieczne byliny ogrodowe

Dziś przywitam Was kolejnym wpisem z cyklu – rośliny z przydomowych ogródków. Piwonie (nazywane inaczej peoniami), bo o nich właśnie opowiem, należą do moich ulubionych bylin ogrodowych.

Peonie

Piwonie są długowiecznymi bylinami lub krzewami, w zależności od gatunku. Rodzaj Paeonia składa się z 33 gatunków występujących zazwyczaj w klimacie umiarkowanym Europy i Azji. Uprawiane są w krajach, w których występują mroźne zimy, jedynie bowiem po przejściu takiego okresu spoczynku zawiązują obficie pąki kwiatowe. Niektóre odmiany piwonii drzewiastej w Chinach dorastają do 2,5 m a ich kwiaty osiągają średnicę nawet do 30 cm. Najbardziej rozpowszechnionym i znanym w Polsce gatunkiem jest piwonia chińska – Paeonia lactiflora.

Uprawa

Piwonie preferują stanowiska osłonięte w pełnym słońcu lub lekkim cieniu, gleby żyzne a zarazem przepuszczalne. Mieszańce piwonii chińskiej wykształcają ozdobne, początkowo purpurowe, z czasem ciemnozielone liście. Pachnące kwiaty ukazują się wiosną w kolorach od bieli przez róż do ciemnej czerwieni. Najczęściej uprawiane są piwonie chińskie, lekarskie oraz coraz bardziej popularne piwonie drzewiaste.

Paeonia officinalis – piwonia lekarska

Bardzo popularny gatunek nazywany „old fashion paeony”, czyli stara odmiana piwonii, piwonia lekarska. Dorasta do 60 cm wysokości i szerokości. Mam w swoim rodzinnym ogrodzie, ciemnoczerwoną odmianę ‚Rubra Plena’. Kwitnie najwcześniej ze wszystkich moich okazów, zazwyczaj na Dzień Matki.

Paeonia lactiflora – piwonia chińska

Gatunek, który posiada bardo dużą ilość odmian ogrodowych, tak zwanych mieszańców. Mają kwiaty pełne, pojedyncze w różnych barwach. Naprawdę trudno się zdecydować, którą z nich zaprosić do swojego ogrodu :) Jest to gatunek mrozoodporny, łatwy w uprawie i bardzo efektowny.

 

Bardzo popularna jasno różowa odmiana piwonii chińskiej ‚Sarah Berhnard’.

Piwonia ‚Festiva Maxima’, o pełnych białych kwiatach,  z lekkimi różowymi przebarwieniami.

‚Coral Charm’ – o pięknym intensywnym koralowym kolorze.

Paeonia suffruticosa – piwonia drzewiasta

Jest to okazały krzew o sezonowym ulistnieniu pochodzący z Chin. Dorasta do wysokości i szerokości około 1-2 m. Paeonia suffruticosa preferuje stanowiska słoneczne, zacisze, nie narażone na zimne wiatry. W naszych warunkach klimatycznych warto wybierać odmiany bardziej odporne na mróz. Krzew ten posiada kwiaty w szerokiej gamie kolorystycznej. Możemy zobaczyć białe, kremowe, czerwone, łosiowe, czy żółte odmiany.

Piwonie to jedne z kwiatów, które bardzo często towarzyszą pannom młodym i trudno znaleźć inny gatunek, który miał by tak okazałe i  pachnące kwiaty. Nie są bardzo trwałe, ale za to niesamowicie piękne.

Źródła:
A-Z Encyklopedia Rośliny ogrodowe Botanica, Koneman, 2005
Byliny rabatowe Beata Grabowska, Tomasz Kubala, 2008

zdjęcia pixabay

26 maja 2020|Bez kategorii, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments