Pomysły na kreatywne zabawy w ogrodzie – Dzień Dziecka

Mówi się, że Dzień Dziecka powinien obchodzić każdy, bo to właśnie w każdym z nas tkwi pierwiastek dziecka. Przyznacie mi jednak racje, że to jednak mniejsze dzieci mają największą radochę z tego święta. Mają atrakcje w przedszkolu, w szkole, w domu, często też prezenty, więc dla nich ten dzień jest niesamowicie wyjątkowy i pełen wrażeń. Pisaliśmy już o malowaniu kamieni oraz o prezentach na dzień dziecka, więc dzisiaj przychodzę do Was z propozycją na kreatywne zabawy w ogrodzie :) Mogą sprawdzić się nie tylko w dniu dziecka, ale także podczas urodzin czy weekendowych zabaw na świeżym powietrzu. Zatem do dzieła!

Stwórzmy wodną ścianę!

Słyszeliście kiedyś o wodnych ściankach? Natknęłam się na nie przypadkiem i stwierdzam, że wyglądają super! Oczywiście angażują też dzieci, ale tutaj pomoc rodzica jest niezbędna. Przy tworzeniu pobudzają również kreatywność, zdolności manualne i… endorfiny! Do jej wykonania potrzebna jest coś, co będzie służyło za ściankę (karton, plexi, drewniane deski, kawałek starej siatki, ogrodzenie, itp.), butelki, wężyki, gąbki, pojemniczki, sitka, a także coś, czym to wszystko przymocujemy (tyrtytki, uchwyty plastikowa, zszywki, kawałek drucika). Instalacja może mieć dowolną formę, fajnie jednak będzie jak woda „puszczona” od góry przepłynie przez kilka „przeszkód” i wyleci na samym dole.

Tor przeszkód

Ohh jak cudownie jest pokonywać tor przeszkód! Pamiętacie czasy jak sami po takich chodziliście? A co najlepsze, najfajniejsze były takie, które tworzyło się samemu. Czemu więc nie stworzyć takiego toru swoim dzieciom? :) Nie potrzebujemy do tego wymyślnych rzeczy, wystarczą sznurki, liny, meble ogrodowe, butelki po napojach, pieniek, kamienie, szyszki, gałązki i co Wam tylko przyjdzie do głowy. Z toru mogą korzystać nie tylko dzieci – zaangażujcie całą rodzinę (psy, chomiki i żółwie również), a dobra zabawa gwarantowana! Zaangażujcie dzieci w cały proces powstawania toru przeszkód. Zacznijcie od projektowania, szukajcie wspólnie pomysłów na przeszkody, stwórzcie na kartce lub kartonie plan Waszego toru, a następnie przejdźcie do realizacji. Nagrodą będzie pokonanie wspólnie całego toru :)

Poszukiwacze skarbów

Poszukiwanie ukrytego w ogrodzie skarbu to świetna zabawa, ale i przygoda. Najważniejsze jest tutaj przygotowanie przeróżnych wskazówek. Do tego mogą przydać się patyki i kamienie – do stworzenia strzałek. Wskazówki można zapisać na kartkach – ile muszą przejść kroków, gdzie się skierować najpierw, a gdzie później lub w formie zagadki. Fajną opcją może być tutaj także mapka z planem ogrodu, na której będą zaznaczone kluczowe miejsca ;) Pamiętajcie, że znaleziony skarb nie musi być pokaźny. Najważniejsze w zabawie będzie prawidłowe odczytanie wskazówek i sam fakt dotarcia do ukrytej niespodzianki.

Stwórzmy szałas!

Fajnie jest mieć swoją kryjówkę, prawda? A jeśli może ona też pomieścić wszystkie skarby, staje się miejscem, do którego niechętnie zaprasza się rodziców. Natomiast bardzo chętnie pokazuje się ją koleżankom i kolegom :) Taki szałas/domek/kryjówka może być stałym elementem ogrodu, aby dzieci w każdej chwili mogły z niego korzystać. Przy okazji Dnia Dziecka można dodatkowo wyjątkowo udekorować, a w środku przygotować niespodzianki – mały poczęstunek, upominek, grę planszową. Ale także można taki szałas/domek tworzyć „od święta”, aby dzieci wiedziały, że akurat tego dnia będzie czekać na nich coś fajneg :)

Zadania do wykonania

Tutaj może nas ponieść nasza kreatywność :) Zabawa polega na tym, aby dziecko otrzymywało polecenia. Możemy je wymyślać na bieżąco, możemy je wcześniej spisać i zrobić z tego listę lub stworzyć kartoniki do losowania. Ważne, aby dopasować zadania do możliwości dzieci. Jeśli mamy dzieci w różnym wieku, podzielmy je na grupy i stwórzmy coś w rodzaju rywalizacji albo zabawę na zasadach współpracy. Nawet jedna bazowa zabawa może dawać wiele możliwości do dalszych pomysłów :) Przykładowe zadania do wykonania dla dzieci:

  • policz wszystkie białe kwiaty w ogrodzie,
  • znajdź najdziwniejszy kamień,
  • przynieś coś niebieskiego,
  • znajdź coś kolorowego,
  • przynieś coś, co lubisz,
  • przynieś gałązke z czterema liśćmi,
  • zrób dwa okrążenia wokół ogrodu.

A może by tak własna grządka?

Zabawa ta będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 7-10 lat. Do jej przygotowania otrebujecie kawałka ziemi, podstawowych narzędzi ogrodniczych, nasion lub sadzonek. Dalsze kroki są raczej dla wszystkich jasne – wytyczamy miejsce, kopiemy rowki, siejemy lub sadzimy, obficie podlewamy i pielęgnujemy grządki, aż do wzrostu roślin :) Pojawiła się w Waszej głowie myśl, dlaczego pojawiło się to w tym wpisie? Po pierwsze, jest to zajęcie na parę godzin. Drugi plus rodzic może spędzić czas z dzieckiem i świetnie się bawić. Po trzecie dzieci obcują z naturą oraz poznają nowe rzeczy. Po czwarte będzie to źródło niesamowitej satysfakcji dla dzieci. Jest jeszcze jeden plus – przy tej okazji możemy zaznajomić dzieci z pojęciem odpowiedzialności i cierpliwości. Na praktycznym przykładzie pokazujemy, że trzeba pamiętać o podlewaniu (odpowiedzialność) oraz czas oczekiwania na zebranie plonów z nasion lub sadzonek (cierpliwość).

Macie ochotę ich spróbować? A może znacie super zabawy, które pokochały Wasze dzieci? Czekam z niecierpliwością na komentarze :)

27 maja 2022|Ciekawe wydarzenia, Inspiracje, Lifestyle|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments