Projekt altany ogrodowej – dlaczego warto zaufać specjaliście?

Często na naszym blogu poruszamy temat altany ogrodowej – przedstawiamy Wam nasze projekty, inspirujemy i może nieco edukujemy (przynajmniej się staramy). W moim ostatnim wpisie w temacie altan poruszyłam kwestię ich funkcji i wyposażenia. Idąc dalej tym tropem dziś przedstawię Wam niejako następny krok. Co mam na myśli? Gdy już zdecydowaliśmy, że w naszym ogrodzie chcemy zbudować altanę, wiemy jaką funkcję ma spełniać i w jakie sprzęty chcemy ją wyposażyć powinniśmy się zastanowić nad projektem.

green-design-blog_altana8

green-design-blog_altana10green-design-blog_altana12

Po co nam właściwie projekt altany?

Może się wydawać, że to przecież kawałek zadaszonej wiaty z grillem, stołem i krzesłami. Cóż trudnego, po co zatrudniać do tego cały sztab ludzi? Oczywiście to zależy tylko od Was jako Inwestorów. Warto jednak przemyśleć czy nie skonsultować się z kimś kto nam pomoże zaplanować nasze miejsce do wypoczynku w ogrodzie. W końcu ma ono nam służyć latami, nie robimy tego na sezon czy dwa, jest to też często spora inwestycja jeżeli chodzi o nakład finansowy, więc warto mieć pewność, że za rok czy dwa nie stwierdzimy, że jednak w naszej idei coś poszło nie tak.

green-design-blog_altana1green-design-blog_altana4

Pamiętacie mój ostatni wpis o funkcji i wyposażeniu altan? Wspominałam tam, że obecnie coraz częściej Inwestorzy idą w kierunku budowy altany w typie Garden House, czyli miejsca łączącego w sobie kilka funkcji, w zależności od potrzeb. Przenikające się wnętrza stwarzają miejsce inspirowane wnętrzami domu. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Zapomnijcie na chwilę o obowiązujących przepisach administracyjnych i budowlanych (tak, wiem, to piękne) – czy wyobrażacie sobie planowanie domu bez architekta?

green-design-blog_altana2

Owszem, da się. Przecież każdy z nas funkcjonuje w lepiej lub gorzej zorganizowanej przestrzeni domowej, każdy wie co powinno się w domu znaleźć. Ale czy tak na prawdę wiemy jak to wszystko ustawić, żeby było wygodnie i ładnie  a do tego jeszcze funkcjonalnie?

green-design-blog_altana6green-design-blog_altana9green-design-blog_altana11

Przyznam się Wam do czegoś. Gdy powstawał projekt mojego domu sama (a właściwie z mężem, bo to nasza wspólna przestrzeń) chciałam być mądrzejsza od całego świata. Przecież jestem architektem (krajobrazu, ale zawsze :) ), a co! A pstro! Niby wiedzieliśmy co w domu ma być, niby wiedzieliśmy w jakim układzie i w jakim stylu, ale błądziliśmy jak dzieci we mgle. Może i ostateczny układ pomieszczeń wydawał się  być ok, ale jednak rozmowa z architektem uzmysłowiła nam wiele mankamentów naszych planów. Morał z tej bajki jest taki, aby każdy zajmował się tym na czym się zna :) a inne sprawy powierzyć należy specjalistom :)


green-design-blog_altana5

Tą samą sytuację możemy przełożyć na sprawę projektu altany ogrodowej. Może mniejsza skala, ale sytuacja wygląda podobnie. Więc, może warto trochę do tej inwestycji trochę dołożyć i zaufać specjaliście? A może dokładanie w ostatecznym rozrachunku wcale nie będzie konieczne, bo gdy coś jest źle zaplanowane to często jest przeinwestowane….:)

green-design-blog_altana7green-design-blog_altana13 green-design-blog_altana14

Altany ogrodowe od Green Design

Jak już wspominałam,ostatnimi czasy zainteresowanie projektami altan znacznie wzrosło, nasi Klienci coraz częściej decydują się na poszerzenie projektu ogrodu właśnie o altanę. W związku z tym mamy przyjemność prezentować Wam na blogu coraz to nowe wersje Garden House’ów. Wraz z oczekiwaniami naszych Klientów wciąż się rozwijamy i inspirujemy.

altana_18

altana_22

altana_03

Jak wygląda współpraca z Green Design – projekt altany ogrodowej

Projekt altany może powstać jako indywidualny produkt oraz wraz z kompleksowym projektem ogrodu. W obu przypadkach nasza praca co do altany wygląda tak samo – na dobry początek potrzebujemy od Inwestora mapy działki, na której planuje inwestycję.

Na tym etapie mamy dwie możliwości :

– adaptację do miejsca lub modyfikację (dodanie bądź usunięcie danej strefy) jednego ze stworzonych projektów altan ;

– stworzenie od podstaw indywidualnego projektu altany.

green-design-blog_altana18Następnie ustalamy oczekiwania Inwestora co do funkcji, wyposażenia, stylu oraz wymiarów altany i przystępujemy do tworzenia koncepcji. Zazwyczaj przedstawiamy dwie koncepcje do wyboru. Możliwe jest też połączenie elementów obu koncepcji w projekcie. Po wyborze przez Inwestora ostatecznej wizji altany przystępujemy do tworzenia projektu technicznego. Na poszczególnych etapach powstawania projektu konsultujemy detale takie jak np. dobór materiałów wykończeniowych.

W ostatecznej wersji Inwestor otrzymuje dwa egzemplarze projektu, który składa się z części opisowej oraz załączników graficznych i zawiera:

  • dane ogólne o miejscu inwestycji
  • opis techniczny do projektu architektoniczno- budowlanego (przeznaczenie budynku i jego charakterystyka, podstawowe dane techniczne)
  • rozwiązania konstrukcyjne ( fundamenty, ściany, słupy itp.)
  • rozwiązania materiałowe (izolacje, zabezpieczenia, materiały wykończeniowe)
  • wyposażenie i przyłącza (sprzęty, meble, mała architektura, oświetlenie)
  • wizualizacje

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej od Green Design – czy tylko w Białymstoku i okolicy?

Coraz częściej od Klientów  słyszymy również pytanie czy jest możliwa współpraca na odległość. Odpowiadamy zgodnym chórem : OCZYWIŚCIE, ŻE TAK!

Jeżeli współpraca ma dotyczyć samego projektu altany to nie ma najmniejszego problemu (zarówno w przypadku adaptacji istniejącego projektu do warunków terenowych jak i tworzonego od podstaw). Jeżeli natomiast myślicie o projekcie altany wraz z kompleksowym projektem ogrodu konieczna będzie nasza wizyta na miejscu inwestycji w celu wykonania szczegółowej inwentaryzacji terenu.

Projekt altany ogrodowej

W tym sezonie powstał pewnie dobrze Wam znany  modernistyczny Garden House w Starogardzie Gdańskim – wypoczynkowo rekreacyjny z bardzo ciekawe zaaranżowanym miejscem na ognisko, w tym przypadku wraz z projektem altany powstał również projekt ogrodu. Stworzyliśmy również projekt mniejszej przestrzeni w Toruniu – wypoczynkowo rekreacyjny z jacuzzi, o którym Wam niebawem opowiemy . A w naszym najnowszym projekcie, który powędruje do Klientów z Berlina, a realizowany będzie w Słubicach , na miejsce rekreacyjno wypoczynkowe zaaranżowaliśmy kontener budowlany, temu projektowi również towarzyszy zaaranżowanie całego ogrodu w stylu modernistycznym – o tym też szerzej niebawem.

Jak widzicie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych!

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej – sprawy formalno-administracyjne

W wpisie o funkcji altan ogrodowych poruszałam już tą temat metrażu . Przypomnę, że przy doborze metrażu istotnym jest aby pamiętać, że kwestie prawne dotyczące altan reguluje Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 1409 ze zm.) z nowelizacją ustawy. Od 28 czerwca 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, można postawić na działce altanę bez pozwolenia na budowę. Do rozpoczęcia budowy wystarczy jedynie zgłoszenie.  Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, to do wykonywania robót budowlanych można przystąpić w terminie 30 dni od zgłoszenia budowy.

Zgłoszenie obejmuje:

– wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki,

– wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki,

Jeżeli istnieje taka konieczność (ze względu na metraż) nasze projekty są przygotowywane tak aby spełniały wymogi dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia:

– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – tu też urzędy przeważnie posiadają gotowe druki

– kopia aktualnej mapy geodezyjnej, na której zlokalizowane są zgłaszane roboty budowlane,

– odpowiednie szkice lub rysunki określające zakres planowanych robót budowlanych,

– opis sposobu wykonania robót budowlanych,

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej

Projekt altany ogrodowej

Jeżeli też myślicie o altanie w swoim ogrodzie zapraszamy do współpracy ! Jeżeli chcielibyście abyśmy zaprojektowali altanę lub też cały ogród specjalnie dla Was, to dzwońcie  na numer 603 444 128  lub piszcie na karolina@green-design.com.pl, postaramy się udzielić Wam szczegółowych informacji jak przebiega współpraca z nami :)

green-design-blog_altana15

green-design-blog_altana19

green-design-blog_altana17

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments