styl etno – afrykański powiew z sawanny

Ten sezon obfituje w etniczne trendy, w szczególności w ubiorze i wnętrzach, dlatego postanowiłam pokazać Wam jak styl Etno wprowadzić także do ogrodu czy na balkon. Jeżeli to nie „Wasza bajka” to ostatnio pisałam o tym jak poszukiwać własnego stylu dla ogrodu.

Odrobina podstaw

Zacznijmy od tego, że styl Etno to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ już sama nazwa pochodzi od etnografii, czyli nauki o społeczeństwach, o zgłębianiu kultur ludowych i zachowań grup etnicznych. Samo słowo natomiast wywodzi się od greckiego Etno, co oznacza plemię.

Idąc tym tropem, styl etno to kulturowy miszmasz, który czerpie inspiracje ze wszystkich stron świata. Możemy stworzyć przestrzeń inspirowaną Afryką, Dalekim Wschodem, czy Ameryką Południową. Jest to styl charakterystyczny dla danego regionu lub danej kultury. We wnętrzach architekci często decydują się na jeden styl (region), ale zdarza się także mieszanie wzorów.

W tym wpisie skupię się na afrykańskich klimatach, ponieważ są coraz częściej wykorzystywane w dekoracji wnętrz i łatwo je wprowadzić także do ogrodu. Ponad to jest to wyrazisty styl Etno, więc na początek łatwo mi będzie Wam go przedstawić.

Podstawy

Bazą dla wzorów, tekstur i materiałów powinno być stonowane tło. Przestrzenie wypoczynkowe w ogrodzie musimy zaprojektować tak, aby dominowała w nich biel, szarość i beż. Ważna jest naturalność można wprowadzić jasne kruszywo, bielone lub postarzane drewno, beżowy kamień. Na takim tle wprowadzone dekoracje oraz meble będą wyraziste, to na nich będzie się skupiała uwaga użytkowników ogrodu.

Meble

Jak zawsze odgrywają bardzo ważna rolę, bo to jedne z większych elementów ogrodowego wyposażenia przestrzeni. Styl Etno rodem z Afryki charakteryzują meble wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina czy rattan. Ważne żeby miały lekką formę.

W przestrzeni wypoczynkowej mile widziane są hamaki, huśtawki oraz wiszące fotele w stylu kokon.

Formy mebli mogą być unowocześnione i płynnie łączyć się z tym, co tradycyjne. Tworząc przestrzeń na ognisko możemy np. zdecydować się na siedziska drewniane, ale samo palenisko zrobić w formie nowoczesnej misy.

W architekturze dobrze też sprawdzi się korten, ponieważ przynajmniej mi, przywodzi na myśl skojarzenie z czerwonym piaskiem.

Dekoracje i tekstylia

To kwintesencja danego stylu. To dzięki dekoracjom nadajemy przestrzeni ostateczny charakter. W stylu Etno skąd by nie pochodził najważniejsze jest wzornictwo.  Wprowadzamy poduchy, koce czy dywany z charakterystycznymi dla Afryki wzorami. Możemy zdecydować się także na motyw roślinny lub zwierzęcy, grunt żeby na pierwszy rzut oka przywodziły skojarzenie z Afryką.

Mile widziane są drewniane lub stalowe rzeźby, wiklinowe lampiony, a jeżeli mamy także możliwość wykorzystania ścian to możemy się pokusić o obrazy lub wiszące rzeźby.

Często wykorzystywanym we wnętrzach w stylu Etno motywem jest makrama. Ta charakterystyczna ozdoba, to sztuka wiązania sznurów i choć wywodzi się z Syrii idealnie wkomponowuje się w nasz styl.

Wśród tkanin i materiałów dominują te naturalne: Len, bawełna, sznury konopne, bambusy. Na dywany, kosze czy osłony donic często wykorzystywane są słoma, trawa morska czy hiacynt wodny. Są to materiały bardzo oryginalne, ale stonowane.

Oświetlenie

W wyposażeniu ogrodu nie może zabraknąć oświetlenia. Ostatni na rynku pojawiło się dużo pięknych lamp inspirowanych klimatami Etno. Mamy do wyboru oprawy wiszące, lampy stojące oraz szeroką gamę lampionów. Wszystko wykonane z rattanu, wikliny albo drewnianych listewek. Światło powinno być ciepłe, a ażurowe oprawy spowodują, że rozproszone promienie będą rzucać dekoracyjne cienie.

Można tez przełamać styl wprowadzając nieco bardziej surowe oświetlenie np. lampy przewieszkowe czy surowe, stalowe lampy. Doda to przestrzeni więcej nowoczesności.

Roślinność

A teraz kwestia w ogrodzie najważniejsza, czyli rośliny. Styl Etno opiera się na kontraście pomiędzy stonowanym otoczeniem a wzornictwem. Rośliny odgrywają bardzo ważną rolę i mamy dwie możliwości. Albo decydujemy się na zieleń, intensywna zieleń przywodzącą na myśl tropiki. Albo stawiamy na stonowane barwy bardziej pasujące do pustynnej sawanny.

W pierwszej opcji rośliny musza być intensywnie zielone o dużych liściach i tworzyć piętrowość szaty roślinnej. W części wokół domu fajnie pokusić się o rośliny tropikalne w donicach, które w sezonie letnim będą ozdobą ogrodu zaś na jesień i zimę będą chowane do domu. W takim ogrodzie możemy się pokusić o oryginalne odmiany o egzotycznym wyglądzie jak np. trytoma, paciorecznik czy lilia ogrodowa. Ich kwiaty będą perełką wśród zielonych liści.

Druga opcja jest trochę bardziej afrykańska, ponieważ dominują tu „zmyte barwy”. Bazą jest dużo traw ozdobnych, do tego byliny o delikatnym szarawym zabarwieniu, które wyglądają jak wypłowiałe od słońca. Dobrze jest wprowadzić drzewa wielopniowe o pokroju parasolowatym. Całość dobrze będą dopełniały głazy narzutowe i roślinność płożąca z rodziny sukulentów, gruboszowatych jak rojnik czy rozchodnik.

Zatem….pora sucha czy deszczowa?

Podsumowując

Styl Etno wywodzący się z obszarów afrykańskich jest jasny, naturalny i lekko egzotyczny. Ważna jest tu stonowana baza, użycie odpowiednich wzorów oraz dobranie naturalnych najlepiej jasnych materiałów. Wszystko dopełniamy roślinnością i w zależności od jej wyboru możemy stworzyć przestrzeń egzotycznie zieloną, lub stonowaną sawannę. I to nic, że jesteśmy w centrum Europy a nasz klimat jest umiarkowany, bo można stworzyć słoneczną przestrzeń, odpowiednio ją aranżując.

26 lipca 2018|Praktyczne porady, Projektowanie, Style ogródów|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments