Styl ogrodu – jak go zdefiniować

Kilka słów wstępu

W architekturze oraz wnętrzarstwie jest mnóstwo ugruntowanych stylów oraz nowych trendów. W architekturze krajobrazu natomiast, sprawa ma się nieco inaczej. Mamy wyraziste style wynikające z epok historycznych, co w dzisiejszych realiach się nie sprawdza i w ogrodach przydomowych najczęściej nie ma zastosowania.

Jest tak, ponieważ jak już wielokrotnie podkreślałyśmy na Blogu, ogród powinien być przedłużeniem domu. Tak, więc wprowadzenie jakiegoś stylu do ogrodu, nadanie mu charakteru, powinno być tożsame z tym, co się dzieje we wnętrzu lub przynajmniej z ogólnym wizerunkiem budynku.

styl ogrodu - pastelowe kwiaty

styl ogrodu - rośliny w szarościach

Idąc tym tropem jak widzicie, możemy od razu stwierdzić, że stylów ogrodowych jest mnóstwo i można je umiejętnie łączyć znając ich podstawowe cechy wyróżniające.

styl ogrodu - biel w ogrodzie

Pracując z inwestorami prywatnymi często słyszymy, że chcą mieć ogród nowoczesny albo naturalny i jest to pierwszy podstawowy podział. Ale gdy zaczynamy dyskutować, przerzucać się inspiracjami i oczekiwaniami oraz analizować ich styl życia, pracy oraz wnętrze domu, okazuje się, że nieświadomie hołdują pewnym trendom, o których nie wiedzieli, że mogą istnieć także w odniesieniu do ogrodu.

styl ogrodu ogród industrialny loft garden

styl ogrodu - ogród angielski klasyka w ogrodzie

O tym, że nowe nie zawsze znaczy nowoczesne pisałam już dawno temu, a pojęcie ogród naturalny naprawdę ciężko zdefiniować. Osobiście rozumiałabym go, jako naturalistyczny, jednak z doświadczenia wiem, że mało, kto chce naturalistyczny ogród i jest to rarytas trafić na takiego klienta.

styl ogrodu ogród nowoczesny

styl ogrodu ogród naturalistyczny

Podsumowując

Jaki cel ma ten wpis? Pokazać Wam jak dużo jest możliwości. Chciałabym uświadomić wszystkim Wam, poszukiwaczom inspiracji ogrodowych, że nie musicie ich szukać tylko w ogrodach. Jeżeli traficie na dobrego architekta krajobrazu, kogoś ambitnego i z wizją to przedstawcie mu przede wszystkim swoje oczekiwania, co do funkcji ogrodu. Pokażcie, co Wam się podoba i nie podoba w ogrodach, ale także zbierzcie inspiracje dotyczące wnętrz, dekoracji, miejsc, w których byliście i czuliście się komfortowo. To powinno pomóc stworzyć Wam niepowtarzalna przestrzeń.

Ten wpis jest także wprowadzeniem do kolejnych, które będą się pojawiać na Blogu w celu pokazania Wam jakie możliwości macie poszukując stylu dla Waszego ogrodu.

styl ogrodu etno taras

20 lipca 2018|Praktyczne porady, Projektowanie, Style ogródów|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments