Styl Hampton – złap nadmorski klimat

Styl Hampton jest trochę moją fascynacją z dzieciństwa, gdy oglądając amerykańskie seriale zachwycałam się pastelowymi, jasnymi domami utrzymanymi w wakacyjnym, ale przytulnym i eleganckim klimacie.

Inspirację do aranżacji ogrodów czerpiemy z wielu źródeł i różnych stron świata. Wielokrotnie zdarza się, że największą inspiracją są dla nas klienci, bo chodź jakiś styl nam się podoba i zachwyca to dopóki nie musimy się z nim zmierzyć zmuszone przez inwestora, pozostaje on tylko fascynacją. Dlatego z dużą przyjemnością podeszłam do naszego nowego zlecenia i podzielę się w Wami moimi poszukiwaniami.

Styl Hampton to nurt wywodzący się z wybrzeży Long Island, a nazwę wziął od grupy ekskluzywnych miejscowości nad oceanem. Jest to styl oddający klimat nadmorskiej willi i choć wywodzi się z wybrzeża to bardzo często pojawia się w innych regionach Stanów Zjednoczonych a coraz częściej także w Europie, a nawet Polsce. Przeanalizuję dla Was jego cechy charakterystyczne bo to punkt wyjścia do aranżacji ogrodu.

Baza czyli kolorystyka

Styl Hampton charakteryzuje się elegancją i „czystością” odbioru. Bardzo ważną rolę odgrywają tu kolory w śród, których bazę stanowi biel, jasny beż oraz jasna szarość, a to wszystko przełamane różnymi odcieniami niebieskości od błękitu aż do głębokiego granatu. W Hampton ważne jest, aby pomimo jasnych przestrzeni zachować ciepło i przytulność. Tworząc przestrzeń w tym stylu musimy pamiętać o poczuciu sielskości, o utrzymaniu wakacyjnego klimatu.

Detale i dekoracje

Bardzo ważną rolę odgrywają dodatki, które możemy podzielić na dwie kategorie: jedna to dodatki marynistyczne kojarzące się bezpośrednio z żeglarstwem oraz oceanem, zaś druga grupa to dodatki naturalistyczne wprowadzające w nadmorski klimat.

I tak w pierwszej kategorii szukamy dekoracji w marynistyczne pasy, mogą to być poduszki, koce czy dywany, dodatkowo łodzie, kotwice, stery, rybackie sieci oraz liny. Drugi motyw odzwierciedla dary natury, jakie znaleźć możemy na wybrzeżu, czyli: muszle, konary drzew, kamienie i głazy a także piasek a nawet niebieskie i zielone szkło przywodzące na wysil przejrzystą wodę i filmowe listy w butelkach.

 

Aby dodać przestrzeniom lekkości i naturalności do tworzenia przesłon i podziałów przestrzeni można wykorzystać zwiewne półprzezroczyste firany i tiule lub moskitiery, zaś wśród materiałów stawiamy na te naturalne jak len i płótno.

Meble i architektura

Meble odgrywają równie ważną rolę, co dekoracje. Liczy się nie tylko ich rozmiar, ale przede wszystkim materiał. Stawiamy na wygodne meble wypoczynkowe, kanapy z dużą ilością poduch, wygodne huśtawki na łańcuchach i leżaki pod parasolem. Jak już wspomniałam istotny jest materiał i styl mebli, powinny być one przede wszystkim eleganckie i wygodne.

 

 

W części tarasowej blisko domu często spotyka się wypoczynki przypominające domowe kanapy. Są to z reguły meble drewniane z siedziskami z materiałów wodoodpornych, a do tego stolik kawowy czasami konsole i minibary.

Ze względu na uzyskanie letniego, nadmorskiego klimatu wykorzystuje się również meble plecione. Niezależnie od materiału (wiklina, rattan, słoma, trawa morska) powinny być w jasnych naturalnych kolorach. Poza meblami można też wprowadzić plecione dywany ze słomy lub trawy morskiej a także lampy i lampiony.

 

 

Decydując się na elementy architektury ogrodowej należy pamiętać przede wszystkim o kolorystyce i materiałach. Stawiamy na drewno naturalne oraz malowane na biało lub jasno szaro. Jeżeli decydujemy się na kamień to także jasny piaskowiec lub granit w przypadku murków oporowych lub ozdobnych ścianek można wykorzystać także biały kwarcyt, cegiełki oraz łupek elewacyjny.

 

Jak to się ma do ogrodu

Teraz pytanie kluczowe, jak styl hampton wprowadzić do ogrodu? Przede wszystkim wychodzimy wnętrzem na zewnątrz. Cóż to znaczy… staramy się stworzyć w ogrodzie „pokoje” czy to na tarasie przedłużając wnętrze domu, czy to wśród roślinności aranżując miejsce wypoczynkowe, na ognisko czy altanę. Wprowadzamy wspomniane powyżej elementy charakterystyczne dla stylu hampton, a wszystko to będzie pięknie kontrastować z zielenią roślinności.

Jeśli już o roślinności mowa to wśród odmian kwitnących dominować powinna biel uzupełniona raczej pastelowymi delikatnymi błękitami, fioletami czy też różem. Królową w Hampton jest hortensja często sadzona w dużych grupach dla podbicia efektu. Jeżeli chcemy postawić na elegancję i klasykę to warto zainwestować w roślinność długo zieloną o dużych liściach, która stworzy stonowaną bazę dla białych kwiatów. Jeżeli zależy nam na sielskim, klimacie to postawmy na wspomniane już pastelowe byliny oraz dużej ilości traw ozdobnych kojarzących się z florą nadmorskich wydm.

W ogrodach w stylu hampton ważne jest umiarkowanie. Nie liczy się to ilość odmian szaleństwo barw i różnorodność kwiatów. Stawiamy na stonowana bazę zieleni i uzupełniamy ją jednokolorowymi, dużymi plamami.

Pamiętajcie, że choć styl wywodzi się z wybrzeża i swą stylistykę zawdzięcza inspiracji rodem z oceanu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go na polskie przedmieścia. Ważna jest we wszystkim konsekwencja i spójność przestrzeni. Ogród musi korespondować z wnętrzem domu oraz elewacją budynku. Styl Hampton to przede wszystkim dom otwarty na ogród, który umożliwia nam spędzanie większości czasu na świeżym powietrzu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
2 lat temu

super pieknie :)

Karolina
CEO
Karolina
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz  Kamil

dziękuje! :)

GrazynaBialoszewska
GrazynaBialoszewska
4 lat temu

zdecydowanie trafia to w moje gusta bo uwielbiam styl marynarski no i fajnie że teraz w każdym sklepie można znaleźć takie dekoracje.

Karolina
CEO
Karolina
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz  GrazynaBialoszewska

ja Pani Grażyno również uwielbiam ten styl <3 i takze cieszę się, ze jest on coraz bardziej dostrzegany :)