Uzdrawiająca moc ziół – czyli praktyczne zastosowanie roślin leczniczych.

Czy przydomowy ogród może leczyć? Oczywiście, że tak! Ogrody mogą pełnić nie tylko funkcję estetyczną czy rekreacyjną, ale również pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ogromna siła tkwi w roślinach, które znajdują się tuż obok nas, dlatego też chcę Was wprowadzić w świat roślin leczniczych rozpoczynając cykl wpisów „Lecznicza moc roślin”.

JAK DZIAŁAJĄ ZIOŁA I CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OD PREPARATÓW APTECZNYCH?

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _01

Większość preparatów aptecznych to pojedyncze substancje lub zestaw kilku substancji wyizolowanych z surowców naturalnych albo uzyskanych w wyniku przeprowadzenia reakcji chemicznych w zakładzie przemysłowym. Ich działanie jest silne i nakierowane na tłumienie konkretnych skutków choroby. Stosując medykament w gratisie dostajemy całe mnóstwo skutków ubocznych. Rośliny natomiast działają zupełnie inaczej. Zawierają setki, a nawet tysiące nieprzypadkowo powiązanych ze sobą substancji, które wzajemnie na siebie oddziałują i wzmacniają swoje działanie. Ich stosowanie jest bezpieczniejsze i często też tańsze, szczególnie w przypadku samodzielnej hodowli ziół.

BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA ZIÓŁ

Stosowanie ziół zgodnie z zaleceniami literatury jest bezpieczne. Efekty uboczne stosowania ziół są rzadkie, a jeśli występują – to są niegroźne.  Kilka z podstawowych zasad zapewniających bezpieczeństwo stosowania:

– nie wolno łączyć ziół z silnymi lekami, mogą wzmocnić lub osłabić ich działanie, w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub zaczerpnij wiedzy z fachowych źródeł

– pozyskuj zioła w odpowiednich miejscach, na przykład z własnej hodowli, te rosnące w  publicznych miejscach mogą być skażone przez zanieczyszczone środowisko

– odstaw wszelkie zioła przed zabiegami chirurgicznymi

– mniej więcej po okresie półrocznego, systematycznego stosowania ziół zrób przerwę

– przed zastosowaniem warto sprawdzić, stosując niewielką dawkę rośliny leczniczej, czy organizm nie ma alergii na daną roślinę

 

JAK ZBIERAĆ I SUSZYĆ ZIOŁA?

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _02

Zioła zbieramy od wiosny do jesieni. Zazwyczaj optymalnym terminem jest czas tuż przed kwitnieniem rośliny, natomiast owoce i nasiona należy zbierać po jesiennym dojrzeniu. Zbiór należy przeprowadzać przed południem, by rośliny były pozbawione porannej rosy i by popołudniowe słońce nie doskwierało zbyt bardzo. Zebrane rośliny należy dokładnie przejrzeć i pozbyć się tych uszkodzonych, pożółkłych i chorych.

Po przeprowadzeniu selekcji zioła rozkładamy na przykład na gazetach, ściereczkach lub gazie aby przeschły, by potem związać je w luźne bukiety, zawiesić łodygami do góry i poddać właściwemu procesowi suszenia. Zioła można również rozłożyć na koszach, tak by była zapewniona cyrkulacja powietrza.

Suszenie roślin zaleca się przeprowadzać w zacienionych, przewiewnych miejscach. Temperatura suszenia nie powinna przekroczyć 35°C.

Okres suszenia może trwać od kilku dni do około dwóch tygodni. Po wysuszeniu materiał roślinny w całości, bądź same liście, jak przekładamy do szczelnych pojemników.

W przypadku braku miejsca i warunków, zioła w krótkim czasie można wysuszyć w piekarniku, który nagrzewamy do około 30°C.

 

W JAKI SPOSÓB STOSOWAĆ ZIOŁA?

Zioła mogą działać błyskawicznie lub dopiero po długim okresie stosowania. To zależy od rodzaju dolegliwości, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość i zaufać naturze. Możliwości stosowania ziół jest wiele. Oto niektóre z nich:

1. Napary z suszonych ziół

 

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _03

 

Suszony materiał roślinny należy zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać, określony dla poszczególnych rodzajów ziół, okres czasu. Nigdy nie dosładzaj naparów! Taki zabieg może zmienić ich działanie! Gdy jednak nie możesz obejść się bez słodkiego smaku, możesz zastosować stewię, zupełnie nieszkodliwą substancję słodzącą, nieingerującą w żaden sposób w organizm, lub sproszkowany korzeń lukrecji. Ten drugi specyfik należy stosować z umiarem, bo w nadmiernych ilościach powoduje m.in. nadciśnienie.

Warto skomponować własną, niepowtarzalną herbatę ziołową dodając suszone kwiaty i owoce. Takie herbaty cieszą nie tylko kubki smakowe, ale też tworzą piękne, barwne kompozycje.

2. Napary ze świeżych ziół

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _04

 

Wystarczy zalać wrzątkiem świeże liście ziół, ewentualnie dodać naturalny słodzik i delektować się aromatem świeżych ziół.

3. Zimne napoje ze świeżymi ziołami

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _05

Idealna, zdrowa opcja na letnie upały! Do dzbanka z wodą dodajemy porwane liście ziół. Świetnie się tu sprawdzi melisa, szałwia czy mięta. Napój można urozmaicić sokiem z cytryny lub limonki i kostkami lodu.

4. Nalewki alkoholowe

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _06

Najczęściej drobno pokrojonymi liśćmi luźno wypełnia się przeźroczystą butelkę, a następnie zalewa do pełna 40% wódką. Zakręconą butelkę należy postawić w ciepłym miejscu na dwa tygodnie (lub więcej w przypadku konkretnych ziół), codziennie wstrząsając nią. Po tym okresie masę liściową odcedza się i wyciska, a nalewkę wstawia się do półki. Napój można dosłodzić na przykład miodem.

5. Wino ziołowe

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _07

Garść posiekanych liści wrzuca się do gotującego się wina i ściąga z ognia. Po ostudzeniu dodaje się miodu (miód traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze).

6. Dodatek kulinarny

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _08

Zioła można dodawać do sałatek, kanapek, masełek roślinnych, kostek lodu… Wybór zależy wyłącznie od twoich upodobań.

7. Kąpiele w naparze z ziół

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _09

Zioła zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia i tak utrzymujemy przez pół godziny. Cedzimy, po czym wlewamy do wanny z wodą o temperaturze 38 stopni Celsjusza. Substancje lecznicze ziół wnikają do krwiobiegu przez gruczoły potowe i łojowe rozmieszczone w skórze. Warto poczytać o właściwościach, ziół, dobrać odpowiedni dla naszych potrzeb zestaw i przygotować kilkunastominutową, ciepłą kąpiel w wannie by w przyjemny sposób zadbać o swoje zdrowie.

8. Okłady

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _10

Zioła są niezastąpione w przypadku ran skórnych, podrażnień czy opuchlizn. Na zmęczone, opuchnięte oczy polecany jest okład z zaparzonego wcześniej, suszonego rumianku.

9. Olejki eteryczne

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _11

Aromaterapia jest nie tylko przyjemna, ale też skuteczna! Do tego działa błyskawicznie. Same zalety. Przygotowanie własnych olejków eterycznych  procesie maceracji wbrew pozorom nie jest takie trudne! Ale o tym innym razem.

Lecznicza moc ziół Green Design Architektura Krajobrazu _12

Z ziół można przygotować również niesamowite preparaty kosmetyczne! Maści, maseczki, toniki, perfumy…

 

Mamy nadzieję, że ten post rozbudził w Was chęć odkrywania potencjału drzemiącego w roślinach i w Waszych ogrodach! A to dopiero początek… Tymczasem zapraszamy do lektury naszych poprzednich wpisów nawiązujących do tematu: w tym wpisie Martyny możecie przeczytać jak założyć ogródek ziołowy, a tutaj możecie zaczerpnąć pomysłów dotyczących przechowywania ziół i poznać proste przepisy kulinarne z ziołami w roli głównej. Niech moc (ta roślinna moc i nie tylko ;) ) będzie z Wami!

 

Źródła: http://portalporad.pl/podstawy-ziololecznictwa/; http://www.swiatkwiatow.pl/; www.pinterest.com; http://poznajziola.pl/; http://www.nowiny24.pl/.

Zapisz

23 sierpnia 2016|ABC ogrodnika, DIY ;), Lifestyle, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments