Wawrzynek wilczełyko – trująca piękność chroniona w Polsce

Kwitnie wtedy, kiedy na jego pędach nie ma jeszcze liści. Potrafi zakwitnąć w styczniu lub lutym, kiedy zima jest łagodna. A mowa tutaj o wawrzynku wilczełyko. Występuje na terenie całego naszego kraju, jednak najczęściej można go spotkać w Polsce południowej, wschodniej i północnowschodniej. Niestety, urywanie ukwieconych gałązek wczesną wiosną sprawiło, że  gatunek ten stał się rzadki, a także został objęty ścisłą ochroną. Wawrzynek posiada wiele właściwości leczniczych. Stosuje się go w homeopatii w chorobach skóry, egzemach, wysypkach, czy półpaścu (kiedyś używany był także w przeciwreumatycznym smarowaniu i nacieraniu). Ta piękna roślina ma swoją małą „tajemnicę”, którą poznacie na końcu wpisu :)

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to krzew z pięknymi, białymi lub różowymi kwiatami. Zakwita jako jeden z pierwszych, zazwyczaj w towarzystwie leszczyny. Jako, że roślina ta naturalnie występuję w naszym klimacie, nie boi się mrozów, nawet tych silnych, bez problemu przetrwa całą zimę, nie tracąc przy tym pąków kwiatowych. Należy jednak pamiętać, że rozwiniętę już kwiaty są bardzo wrażliwe na spadki temperatury, szczególnie te poniżej zera.

Wygląd

 • Niewielki krzew osiągający wysokość 1-1,3 m oraz taką samą średnicę.
 • Kwiaty są różowe o średnicy 1-1,5 cm, skupione w pęczkach na całej długości jednorocznych pędów.
 • Latem pędy zdobią wąskie liście oraz owoce.
 • Jego kwiaty zapachem przypominają hiacynty, a odczuwalny jest nawet z kilkudziesięciu metrów.

Kwitnienie

 • III-IV

Stanowisko

 • Preferuje miejsca półcieniste bądź zacienione.
 • Preferuje podłoże lekko kwaśne, obojętne lub lekko zasadowe, natomiast nie radzi sobie w kwaśnym.
 • Nie przepada za glebą suchą i nagrzewającą się.

Uprawa

 • Roślina ta lubi ziemię próchniczą, a przed posadzeniem warto na dno dodać trochę kompostu z liści lub ziemi ogrodowej z domieszką odkwaszonego torfu.
 • Wawrzynek nie lubi suszy – reaguje na nią słabym wzrostem i znacznie ograniczonym kwitnieniem.

Pielęgnacja

 • Wawrzynek nie przepada za przesadzaniem, więc dobrze przemyślmy miejsce, w którym go zasadzimy.
 • Nie lubi także przycinania – długo dochodzi do siebie i nowe gałązki nie wyrastają tak szybko. Jeśli jest to jednak konieczne, należy to zrobić po przekwitnięciu, skracając gałązki o połowę.

Zastosowanie

 • Polecany jest szczególnie do małych ogrodów, ze wględu na wysokość i powolny wzrost.
 • Dobrze prezentuje się pod koronami drzew oraz krzewów, a posadzony przy tui zyskuje piękne, zimozielone tło dla różowych kwiatów.
 • Przy wawrzynku warto posadzić rośliny, które kwitną mniej więcej w tym samym czasie, np. pierwiosnek lekarski, białe przebiśniegi, złociste ranniki czy botaniczne krokusy. Pięknie prezentuje się także w towarzystwie ciemierników.
 • W związku z tym, że krzew słabo się rozgałęzia, warto posadzić w jego otoczeniu barwne odmiany cisa lub sezonowe niecierpki.

Odmiany

Rubrum

Alba

Alba Plena

Czy wiesz, że …

Wawrzynek wilczełyko jest rośliną silnie trującą. Najwięcej trujących związków zawierają owoce – zjedzenie ok. 10 owoców może doprowadzić do zgonu (dla dzieci śmiertelne będą nawet 2 owoce). Owoce są czerwone lub żółtopomarańczowe (w zależności od odmiany) i dojrzewają na przełomie czerwca i lipca. Wyglądem swym przypominają porzeczki, dlatego też moga być atrakcyjne dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że tak na prawdę wszystkie części tej rośliny są trujące, a nawet samo jej dotknięcie może powodować zaczerwienienie skóry. Pamiętajmy więc, aby po spotkaniu z wawrzynkiem umyć dokładnie ręce.

Czy wiesz, że … v2

Nie mogłam się powstrzymać przed kolejną ciekawostką. Wiecie już, że wawrzynek jest trujący dla człowieka, za to ptaki, np. kosy, mogą zjadać jego owoce do woli. A co ciekawe, pożytek z jego kwiatów czerpią również owady. Pszczoły czy motyle korzystają z jego nektaru na przedwiośniu, a przy tym zapylają kwiaty :)

Macie wawrzynka w swoim ogrodzie? Czy raczej go unikacie ze względu na trujące substancje?

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments