Wiosenne nasadzenia roślin cebulowych

Wiosna coraz bliżej

Wiosenne nasadzenia wciąż chodzą mi po głowie. Zbliża się wiosna, a z jej nadejściem mam coraz większy głód kwiatowy. Najszybciej można go zaspokoić za pomocą… kwitnących roślin cebulowych. Kwiaty wiosenne mają wiele plusów. Są tanie, łatwo dostępne, kolorowe i pachnące. Zimowe miesiące odzwyczaiły nas od kolorów i żywej zieleni roślin. Dopóki wiosna na dobre się nie rozgościła, możemy przywitać ją w domu za pomocą kompozycji z użyciem roślin cebulowych.

Rośliny cebulowe

Jak nazwa wskazuje wyrastają z… cebulki <zaskoczenie> ;) Najbardziej popularne rośliny cebulowe to hiacynty, narcyzy, tulipany, krokusy i szafirki. Myślę, że każdy z Was zna je doskonale, jednak gwoli przypomnienia pokażę ich fotografie.

Wiosenne dekoracje na zewnątrz

Najprostszą formą ekspozycji roślin są nasadzenia w naczyniach. Jeśli wykonujemy nasadzenie na zewnątrz będzie ono dłużej atrakcyjnie wyglądać, ze względu na niższą, niż w mieszkaniu temperaturę. Jestem miłośniczką takich… konkretnych nasadzeń. W domu możecie postawić kilka hiacyntów, ale na zewnątrz to trzeba zadziałać większą plamą koloru. Pokażę Wam, jakie wiosenne nasadzenia oglądałam kilka lat temu w holenderskim ogrodzie pokazowym Keukenhoff.

Fajnie jeśli posiadacie jakąś dużą, reprezentatywną donicę. Zależnie od jej kształtu można zrobić jednorodne nasadzenie lub  zróżnicować wielkość i gatunki zastosowanych przez Was roślin.

Donica może być w neutralnym kolorze, ale jeśli chodzi o wiosenne nasadzenia można pokusić się o jakiś soczysty kolor.

Bardzo lubię odcienie różu w kwiatach, czy Wam również ten odcień przypadł do gustu? W kompozycji po prawej wyraźnie widzicie fajne połączenie różowych hiacyntów i tulipanów, z ciemniernikiem i morelowo-różowymi pełnymi tulipanami. Całość dopełnia różowy jaśmin, który jest uprawiany u nas jako pnąca roślina doniczkowa.

 

Doskonałym naczyniem do nasadzeń mogą stać się wiklinowe kosze, puszki,  czy skrzynie. Stare garnki, czy gliniane naczynia również, a nawet… taczka :) Należy pamiętać o tym, by w szczelnych naczyniach umieścić drenaż w postaci keramzytu lub pobitych doniczek glinianych. W przeciwnym wypadku nadmierna ilości wody w donicy może doprowadzić do gnicia korzeni.

Przygotowanie kompozycji

Kompozycję z roślin cebulowych możecie przygotować na dwa sposoby.

  • posadzić cebulki w docelowym pojemniku jesienią, przez zimę przechowywać w chłodnym miejscu, delikatnie podlewać. Następnie na wiosnę  wystawić na zewnątrz (można też zadołować doniczkę w gruncie)
  • sposób dla niecierpliwych: kupić rosnące cebulki na wiosnę i posadzić wprost do donicy.

Wybór należy do Was. Na jaką kompozycję się zdecydujecie?

Żródła:

Pierwsze zdjęcie:  pixabay

5 marca 2020|Balkony i tarasy, Inspiracje|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments