Podpory pod pnącza – od tradycji po nowoczesność

Odpowiednio dobrane podpory pod pnącza będą w stanie wydobyć z nich to, co najpiękniejsze. Ukażą w pełni ich urok, ale przede wszystkim zapewnią im swobodne wspinanie się po nich będąc bezpieczną i trwałą konstrukcją. Wybierać możemy spośród kratek, drabinek, linek, bramek, pergoli metalowych czy drewnianych. Poniżej zebraliśmy dla Was wiele propozycji i inspiracji na podpory dla pnączy :)

Pnącza w doniczkach

Świetnie sprawdzają się, jeśli chcemy przyozdobić ganek, kawałek werandy czy wejście do domu. Stelarze do donic można kupić w internecie zlecić do wykonania stolarzowi, w przypadku drewnianych, bądź spawaczowi, jeśli chcemy go wykonać z metalu. Ale fajną opcją jest wykonanie ich własnoręcznie albo przy pomocy mężczyzny złotej rączki (DIY znajdziecie na samym końcu artykułu).

Altany i łuki

Pnącza od zawsze kojarza mi się z filmem „Tajemniczy ogród”. Mnogość roślinności i pnączy każdorazowo mnie zachwyca i sprawia, że chciałoby się mieć taki swój prywatny Tajemniczy Ogród :)

Wracając do altan i łuków, drewniane elementy są naturalnie piękne, a przy okazji wtapiają się w ogrodową przestrzeń. Będą pasować do ogrodów rustykalnych, wiejskich, ale i naturalistycznych. Pamiętajcie, aby odpowiednio dbać o drewniane elementy i właściwie je zabezpieczać.

Nowoczesne formy

Pnącza można wykorzystać na milion sposób i stworzyć z nich, np. piękne zielone „instalacje”. Geometryczne formy najłatwiej wykonać z metalu, wyginając go lub spawając tworząc pożądane przez nas kształty i wielkości.

Metalowe podpory są trwalsze niż drewniane, jednak trzeba uważać, aby nie uległy korozji. Co jakiś czas należy poddać je pracom konserwacyjnym, żeby mogły niezminnie zdobić nasze ogrody czy domy.

Prawie niewidoczne

Omówiliśmy już podpory drewniane metalowe, więc przyszedł czas na te mniej typowe, ale równie zachwycająco wyglądające. Z linek można tworzyć bardzo ciekawe instalacje, które staną się ozdobą smutnej ściany domu, brzydkiego, betonowego płotu czy być po prostu dopełnieniem tych rzeczy. Kiedy pnącza już je oplotą w całości linki są niedostrzegalne dla oka ;)

Zrób to sam

Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, poniżej przedstawiamy Wam inspiracje na wykonanie podpory pod pnącza samemu. Możemy to zrobić z przyklejonych haczyków lub wkręcanych, drewnianej ramy i siatki, drucików i metalowego stelaża.

A może macie jakieś swoje autorskie realizacje, które zdobią ogrody i nie tylko? Pochwalcie się nimi w komentarzach! :)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments