Aglonema – łatwa w uprawie piękność

Pochodzenie

Aglonema to zielona (lub czasem kolorowa ;) piękność. To jest fakt, nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Jak każda kobieta ma wiele twarzy, to znaczy odmian ;) Pochodzi z wilgotnych tropików południowo-wschodniej Azji Indii Wschodnich i Archipelagu Malajskiego. Rośnie pod konarami drzew, gdzie docierająca ilość światła słonecznego jest bardzo ograniczona.

Charakterystyka

Aglonemy z naszych parapetów osiągają z reguły wysokość do 50 cm. Są to zazwyczaj rośliny o zwartym pokroju i gęstym ulistnieniu. Liście mają gładkie, szerokie, owalne, często są nakrapiane. Aglonemy kwitną niepozornymi ukrytymi wśród liści kwiatami o białym lub zielonkawym zabarwieniu. Z pewnością zafascynuje Was wielość różnokolorowych wzorów na liściach tej rośliny.

Gatunki

W uprawie najczęściej spotykane są gatunki:

  • Agloenema commutatum – aglonema pospolita

Jej pędy dorastają do 50 cm i są gęsto ulistnione na wierzchołku. Popularne odmiany to: ‚Silver Queen’, ‚Silver King’, ‚San Remo’, ‚Silver Bay’.

Agloenema commutatum ‚Silver Bay’

  • A. pictum

Agloenema pictum ‚Tricolor’

  • A. rotundum

Aglonemy, popularne odmiany hybrydowe:

  • Agloenema ‚Cutlass’
  • Agloenema ‚First Diamond’
  • Agloenema ‚Lady Valentine’

Wymagania

Ta zielona piękność lubi stanowisko o rozproszonym oświetleniu, z pewnością najlepiej będzie czuła się w półcieniu. Jednakże w zbyt ciemnym miejscu jej liście tracą efektowne cętki i ciemnieją. W okresie letnim temperatura, w której czuje się najlepiej to 20-25 stopni, natomiast zimą 16-18 stopni Celsjusza. W czasie wzrostu warto nawozić roślinę co dwa tygodnie nawozem bez zawartości wapnia. Rośliny te mają płytki system korzeniowy, dlatego nie potrzebują wysokich doniczek. Aglonema w przyjaznych dla siebie warunkach, w ciągu sezonu wegetacyjnego, wytwarza nawet do 6 liści.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że aglonema jak prawie każda roślina doniczkowa nie lubi przelania, skutkuje to najczęściej żółknięciem liści.

Na koniec warto wiedzieć, że liście aglonemy zawierają toksyczny sok, który może powodować podrażnienie śluzówki, skóry, a nawet wywołać zaburzenie pracy serca, czy uszkodzenie układu nerwowego. Pamiętajcie, by pielęgnować roślinę w rękawiczkach, a także utrzymywać ją z dala od swoich pupili.

 

Jeśli już zaopatrzyliście się w ten piękny kwiat doniczkowy, pamiętajcie by go odpowiednio wyeksponować. Jeśli chcielibyście się podszkolić w tym temacie,  możecie o nim poczytać tutaj.

Zdjęcia:

growjungle, pinterest,

Źródła:
Ćwiczenia z roślin ozdobnych, Cz. 3 Rośliny doniczkowe, Jadwiga Waźbińska, Urszula Puczel, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie
A-Z ENCYKLOPEDIA ROŚLINY OGRODOWE BOTANICA, KONEMAN, 2005

 

30 kwietnia 2021|ABC ogrodnika, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments