Kwiaty w domu zajmują różne miejsca, najbardziej oczywistym z nim jest przyokienny parapet. Szczęśliwi ci, którzy mają dużo miejsca, by zmieścić swoje kwiaty na parapetach. Jest to dobre usytuowanie z dostępem do światła słonecznego, które jest niezbędne do fotosyntezy. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym możemy ustawić nasze rośliny. Współczesne domy są często budowane z dużymi przeszkleniami, oknami do samej podłogi. Powstaje wtedy pytanie gdzie postawić kwiaty?
Półki, półeczki
Kiedy parapetu brak, a na podłodze też nie za dużo miejsca, możemy ustawiać kwiaty na półkach. Ciekawy efekt możemy uzyskać, jeśli aranżacje zieleni planujemy na etapie projektu, np. na specjalnie zaprojektowanym regale, a nawet „zielonej ścianie”. Taka duża plama zieleni będzie działać kojąco na Wasze zmysły (o ile pamiętacie o jej podlewaniu ;)
Mini półeczki też mają swój urok, nieprawdaż?
Kwietniki
Na ryku jest bardzo duży wybór kwietników. Wyższe, niższe, mocowane do ścian, czy wolnostojące. Z donicą w komplecie lub bez. Kiedyś funkcjonowało pojęcie żardiniery (fr. jardin – ogród). Żardiniera to rodzaj stolika, który przeznaczony był do ustawiania kwiatów. Kwietniki są przydatne, kiedy macie dużą ilość kwiatów w domu i chcecie je pogrupować. Sprawdzą się szczególnie przy kwiatach o wiszącym pokroju. Poza funkcją praktyczną mogą tworzyć naprawdę fajną dekorację wnętrza.
Na stronie Pakamery, u projektanta o wdzięcznej nazwie Kwietniki znalazłam ciekawe… kwietniki nawiązujące do stylistyki lat 70tych, które są produkowane w Polsce. Spodobają się każdemu miłośnikowi wnętrz retro :)
A teraz dawka inspiracji z podlaskiej ziemi – ręcznie wykonywane drewniane kwietniki od Wood from Farmhouse.
Doniczka vs osłonka
Doniczka to pojemnik na kwiat, w którym jest dziurka. I to jest właśnie ta różnica, dzięki której możemy rozróżnić te dwa pojęcia. Osłonka nie ma dziurki. Zazwyczaj wstawia się w nią doniczkę, dzięki czemu wypływająca woda jest zatrzymywana i nie zalewa powierzchni pod osłonką. Czy można sadzić kwiaty w osłonce? Teoretycznie można, jeśli zapewnimy roślinie odpowiedni drenaż. Ale praktycznie rzecz biorąc nie polecam, jeśli mamy wybór to proponuję wstawić kwiat w plastikowej doniczce do osłonki. Wtedy łatwo jest kontrolować wilgotność podłoża, czy nawet stan korzeni.
doniczka z podstawką / osłonka
Obecnie modne są podstawki pod osłonki wykonane z drewna lub metalu, które optycznie odciążają kwiaty, dodają lekkości takiej kompozycji. Aby wzmocnić efekt dekoracyjny warto jest zakomponować kilka sztuk.
Systemy nawadniające
Systemy nawadniające odkryłam całkiem niedawno, ale muszę przyznać, że jest to doskonałe ułatwienie, jeśli uprawiacie kwiaty w domu. System składa się z pojemnika, podzielonego na dwie części. W górnej sadzimy roślinę, a w dolnym znajduje się rezerwuar wody z zamontowanym wizjerem, który podpowiada kiedy należy uzupełnić jej brak. To taka pół hydroponiczna uprawa kwiatów.
Wiszące kwiaty w domu
Kwiaty w domu można zakomponować też pod sufitem. Dla chcącego nic trudnego – jak mawiają. Pamiętajcie tylko, by umieścić kwiaty na takiej wysokości, żeby do podlewania nie było trzeba używać umiejętności alpinistycznych :)
Kwiaty w domu
Pamiętajcie. Nawet niepozorny kwiat w odpowiednio dobranej osłonce, który stoi/ lub wisi w odpowiednim miejscu potrafi zdefiniować charakter wnętrza.
Zdjęcia: Pinterest, Wood from farmhouse, Pakamera, Pracownia Wnętrz Naturalnych
Witam, gdzie można kupić taką metalową siatkę z półkami na kwiaty jak na zdjęciu w środku artykułu?
w artykule zaznaczyliśmy, ze można było znaleźć je na portalu Pakamera :)