Projekt indywidualny – Altana ogrodowa na trapezowej działce

W dzisiejszym wpisie chcę pokazać Wam mój kolejny, indywidualny projekt altany ogrodowej. Jest on o tyle ciekawszy od poprzednich, że musiał zostać dopasowany do trapezowej działki. Jak możecie domyślać się, kąty ostre przy projektowaniu są dość problematyczne. No i nie powiem, miałam też tutaj małą zagwozdkę i trochę kombinowania ;) Wyzwania jednak lubię i finalnie  efekt podoba się zarówno mi jak i Inwestorowi. A po pokazaniu tych wizualizacji przeczytałam w mailu, że tak właśnie Inwestorzy wyobrażali sobie swoją altanę, czyli miód na me serce :D Mam nadzieję, że również  i Wam przypadła ona do gustu. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda usytuowanie tej altany na działce.

Przed projektowaniem dostałam następujące wytyczne:

– projekt ma być w stylu nowoczesnym z płaskim dachem

– w projekcie altany musi znajdować się miejsce na jacuzzi połączone z ladą barową na 3 hokery, tak aby  drinki można było odstawiać nie wychodząc z wody – czyli jacuzzi docelowo musiało być na poziomie posadzki

– ozdobna ścianka wodna

– dodatkowo należało zaprojektować obszar na którym znajdzie się stół na 8 osób oraz miejsce wypoczynkowe i przestrzeń na leżaki

– grill miał być wolnostojący

– musiałam też wkomponować schowek na poduszki, który docelowo miał znajdować się w posadzce

Altana ogrodowa -podział na strefy

Przed rozpoczęciem każdych prac projektowych zawsze w głowie dzielę dany obszar na poszczególne strefy funkcjonalne. Tak też i było w tym przypadku. Na poniższej wizualizacji możecie wyszczególnić przestrzeń z jacuzzi w rogu altany, część jadalnianą z grillem tuż obok oraz obszar wypoczynkowy i część leżakową.

Przestrzeń z jacuzzi

Tuż obok serca altany, czyli części jadalnianej zaprojektowałam obszar z jacuzzi. Tak jak mogliście przeczytać powyżej, samo jacuzzi musiało stać na posadzce aby tuż obok stworzyć miejsce z barkiem. Oznacza to że dojście do jacuzzi musiało być ze schodkami. Ze względu na to że miałam zaprojektować również schowek na poduszki to postanowiłam zrobić konstrukcję ze stopniami.

Ze względu na to, że jest to róg altany z kątem ostrym, to obszar ten był dość spory. Wymyśliłam sobie zatem, że ostatni stopień może służyć jako dodatkowe miejsce do leżenia. Chodzi tutaj o to, że możemy sobie rozłożyć jakieś poduszki czy kocyk i po prostu poleżeć na podwyższonym trasie obok jacuzzi.

Tak jak było to założone, znajduje się tutaj także stołek barowy z trzema hokerami. W projekcie miała znajdować się również ścianka wodna, więc postanowiłam umieścić ją właśnie w tej strefie. Jest tu po prostu bardzo dobry widok z każdej strony altany, a siedząc w jacuzzi  będziemy mieli wrażenie że woda tak naprawdę jest dookoła. Jako ciekawostkę mogę Wam powiedzieć, że jest to ścianka o dość lekkiej wadze, którą można swobodnie przenosić. Niestety na zimę musi zostać schowana w zaciszne miejsce, dlatego poza sezonem może stanowić ozdobę wnętrza domu. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.hydroteka.pl

Przestrzeń jadalniana

Centralnym punktem tego miejsca jest oczywiście stół z krzesłami. Tuż obok zlokalizowałam mobilny grill gazowy z możliwością przemieszczania go w inne miejsca altany. W tym obszarze zaprojektowałam także niewielki blacik, pod którym znajdują się szafki ze stali kwasoodpornej. Jest to miejsce  na przyrządzanie potraw a także na odstawianie zbędnych rzeczy. Cała ta przestrzeń ograniczona jest z jednej strony ścianą z dekoracyjnymi belkami a z drugiej strony donicą z kwiatami. Tutaj akurat proponuje ‚Złocień właściwy’ czyli kwiaty bardzo zbliżone do rumianków.

Przestrzeń leżakowa

Po lewej stronie altany zlokalizowałam łóżko słoneczne, które równie dobrze można zastąpić zwykłymi leżakami.

Nie chciałam szczelnie zamykać tego obszaru, dlatego też użyłam tutaj żywopłotów przecinanych na różnych wysokościach.

Część wypoczynkowa

Nad ozdobnymi belkami przy strefie jacuzzi znajduje się narożna kanapa z niewielkim stolikiem oraz dwa bujane fotele typu ‚cocoon’.

Komunikacyjnie wszystkie obszary altany są ze sobą połączone. Starałam się też, aby projekt altany zakładał wyjścia na zewnątrz w różnych jego częściach. Taki zabieg ułatwia swobodę ruchu i przemieszczanie się z ogrodu do altany.

I jakie są Wasze wrażenia odnośnie tego projektu? Dzielcie się nimi w komentarzach :)

Masz pomysł na projekt altany ogrodowej?

A może sami macie pomysł na projekt altany ogrodowej, który chcielibyście zwizualizować? Jeżeli tak, to zapraszam Was do kontaktu ze mną ;)

Piszcie lub dzwońcie:

karolina@green-design.com.pl

603 444 128

Oprócz wizualizacji, projekt altany ogrodowej zawiera szereg rysunków technicznych wraz z opisem. Poniżej przedstawiam Wam spis komponentów technicznych, które pojawiły się w tej altanie:

-Rzut fundamentów
-Rzut przyziemia
-Rzut nawierzchni
-Rzut więźby dachowej
-Rzut dachu
-Schemat oświetlenia
-Przekroje
-Elewacja północna i południowa
-Elewacja wschodnia i zachodnia
-Detale

Oprócz projektu budowlano-architektonicznego (który jest niezbędny do realizacji obiektu), otrzymujecie również spis elementów wyposażenia wnętrza wraz z propozycją materiałową.

Zapraszam Was serdecznie! :)

24 października 2019|3DS Max, Projektowanie, Projekty, Projekty altan|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments