Altana ogrodowa w stylu Gardenhouse – funkcje i wyposażenie

Altana ogrodowa  vs. codzienność

Kiedyś nasze babcie przy domach miały tzw. letnie kuchnie, jednak pełniły one zwykle funkcje czysto praktyczne – gotowało się w nich latem, aby dom się nie nagrzewał, wykonywano tzw. brudne prace, aby nie brudzić w domowej kuchni itd. Dziś altana ogrodowa kojarzy nam się z żartobliwie zwanymi RODOS (Rodzinnymi Ogródkami Rodzinnym Otoczonymi Siatką :) ) czy też letnimi posiadłościami. W związku z tym, że są one „tymczasowym” domem  zazwyczaj łączą funkcję wypoczynkowo-sypialną , jadalnianą oraz kuchenną.

green_design_-altana-ogrodowa

Altana ogrodowa – nowe trendy

Zauważyliście zapewne, że na naszym blogu coraz częściej prezentujemy Wam projektowane przez nas altany ogrodowe . Tu idea jest nieco inna. W związku z faktem, że zwykle powstają one jako element ogrodu przydomowego projektowane są  w oparciu o idee Garden House, czyli miejsca łączącego w sobie kilka funkcji, w zależności od potrzeb inwestora. Przenikające się wnętrza stwarzają miejsce inspirowane wnętrzami domu. I właśnie na takie rozwiązania w swoich ogrodach przydomowych coraz częściej decydują się zgłaszający się do nas Klienci.

green_design_altana-ogrodowa-10

Bardzo często słyszymy – „Widzieliśmy projekt Państwa altany i mamy pytanie czy da się ją przekształcić, zrobić większą/mniejszą /bez części kuchennej …”. Co odpowiadamy? OCZYWIŚCIE, ŻE SIĘ DA ! :)

I tu się zaczyna cały wachlarz możliwości – altana ogrodowa może być całkowicie bądź częściowo zadaszona, otwarta bądź zamknięta, może łączyć różne funkcje… I właśnie o tym dzisiaj. Postaram się ułatwić Wam odpowiedź na pytanie jakie funkcje może pełnić taka altana oraz, co za tym idzie, jak możemy ją wyposażyć.

Od czego zacząć?

  • Podstawą jest przede wszystkim, jak przy każdej inwestycji, ustalenie budżetu.

Mówią, że pieniądze to nie wszystko, ale zazwyczaj to od budżetu się wszystko zaczyna :) No chyba, że jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że budżet dopasujemy do inwestycji – patrz punkt 2 :)

  • Kolejną ważną decyzją jest dobór funkcji jakie ma spełniać altana ogrodowa – a tu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia (no i niekiedy budżet :) ).

Funkcji jakie możemy zamknąć w ogrodowym pawilonie jest na prawdę wiele, od tych oczywistych do nieco ekstrawaganckich. Do wyboru mamy funkcje :

– kuchenno-jadalnianą

green-design-blog_altana-ogrodowa-1

– wypoczynkową

green-design-blog_altana-ogrodowa-2

– rekreacyjną

green-design-blog_altana-ogrodowa-3

– gospodarczą

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_07

– sanitarną

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_08

I te mniej oczywiste :

– sportowo-rekreacyjna

green-design-blog_altana-ogrodowa-4

– biurowa

green-design-blog_altana-ogrodowa-5Na tym punkcie mam bizka! Takie moje małe marzenie :) biuro w uroczym zakątku ogrodu!

green_design_altana-ogrodowa-11 green_design_altana-ogrodowa-12 green_design_altana-ogrodowa-13

  • Skoro znamy już budżet i funkcję możemy ustalić metraż

Przy doborze metrażu istotnym jest aby pamiętać, że kwestie prawne dotyczące altan reguluje Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 1409 ze zm.) z nowelizacją ustawy. Od 28 czerwca 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, można postawić na działce altanę bez pozwolenia na budowę. Do rozpoczęcia budowy wystarczy jedynie zgłoszenie.  Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, to do wykonywania robót budowlanych można przystąpić w terminie 30 dni od zgłoszenia budowy.

Zgłoszenie obejmuje:

– wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki,

– wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki,

Jeżeli istnieje taka konieczność (ze względu na metraż) nasze projekty są przygotowywane tak aby spełniały wymogi dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia:

– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – tu też urzędy przeważnie posiadają gotowe druki

– kopia aktualnej mapy geodezyjnej, na której zlokalizowane są zgłaszane roboty budowlane,

– odpowiednie szkice lub rysunki określające zakres planowanych robót budowlanych,

– opis sposobu wykonania robót budowlanych,

– pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane innymi przepisami.

  • Najprzyjemniejsze na koniec – określenie stylu i oczekiwań względem wyposażenia

Tu warto zwrócić uwagę aby altana została zachowana w stylu w jakim zaprojektowany ogród, aby komponowała się z całością założenia. Zatem ile stylów ogrodowych tyle możliwości w temacie altany :) Co do wyposażenia, to jest ono ustalane indywidualnie zgodnie z  wymaganiami Inwestora oraz funkcją. O tym jakie sprzęty i elementy wyposażenia możemy umieścić w altanie szerzej poniżej….

d21c931b9e5f7a2f02aece2ce86636a08eb12b08

green_design_altana-ogrodowa-15 green_design_altana-ogrodowa-16 green_design_altana-ogrodowa-17

Altana ogrodowa – wyposażenie

Idąc za funkcją wyposażenie altany może przypominać nieco urządzanie powierzchni mieszkalnych.

W części kuchenno-jadalnianianej możemy umieścić podstawowe urządzenie grillujące, ale może być to równie dobrze wędzarnia. Możemy też porwać się na rozbudowany aneks kuchenny, jednak w tym przypadku warto uwzględnić fakt, że altana powinna być zamykana ze względu na dbałość o sprzęty AGD. Ogrodowy aneks kuchenny może być wyposażony niemalże jak domowa kuchnia – kuchenka, bądź płyta grzewcza, lodówka, zmywarka, drobne sprzęty AGD. Strefa jadalniana wyposażona będzie oczywiście w stół i krzesła. Ważnym elementem w części kuchenno- jadalnianej jest odpowiednie oświetlenie – w tym temacie więcej dowiecie się z wpisu Marty.

green_design_altana-ogrodowa-18 green_design_altana-ogrodowa-19green_design_altana-ogrodowa-20 green_design_altana-ogrodowa-21 green_design_altana-ogrodowa-22

W części wypoczynkowej główną rolę odrywają oczywiście meble wypoczynkowe – kanapy i fotele ogrodowe. Temat ten już wcześniej przybliżyła Wam w swoim wpisie Magda. Ważnym elementem jest również oświetlenie oraz elementy dekoracyjne (poduszki, zasłony, lampiony, panele dekoracyjne, donice, biokominki). W zamykanej altanie funkcję wypoczynkową możemy poszerzyć o funkcję sypialną, tworzymy wtedy taki mały domek gościnny :) Pomysłów jest na prawdę wiele :)

green_design_altana-ogrodowa-23 green_design_altana-ogrodowa-24 green_design_altana-ogrodowa-25green_design_altana-ogrodowa-26

W części rekreacyjnej mogą znaleźć się sprzęty związane ze sposobem spędzania wolnego czasu przez Inwestorów, czyli szerokie spektrum :) I tak oto w altanach może znaleźć się:

  • miejsce na ognisko

green_design_altana-ogrodowa-27

  • jacuzzi

green_design_altana-ogrodowa-28 green_design_altana-ogrodowa-29

  • sprzęty fitness

green_design_altana-ogrodowa-30

  • „kino letnie”

green_design_altana-ogrodowa-32 green_design_altana-ogrodowa-31

  • ogrodowy parkiet :)

green_design_altana-ogrodowa-33

  • stolik do gier planszowych

green_design_altana-ogrodowa-34

Część gospodarcza może być zamknięta bądź półotwarta, ważne aby była zadaszona. Umieszcza się w niej zazwyczaj regały do przechowywania przetworów,  sprzętów ogrodowych, drewna kominkowego itp.

Część sanitarną stanowi zazwyczaj mała toaleta (aby uniknąć częstego chodzenia pomiędzy altaną a domem), w której w zależności od potrzeb może znaleźć się oczywiście miska ustępowa, umywalka oraz akcesoria toaletowe i oczywiście oświetlenie.

Altana ogrodowa według Green Design

Jak już wspominałam, ostatnio w naszych projektach coraz częściej pojawiają się altany. Po wcześniejszej dawce inspiracji pokażę Wam jak dobór wyposażenia do funkcji wychodzi nam w praktyce.

Na początek świeżynka ze Starogardu Gdańskiego.

Green Design_Altana ogrodowa

Zgodnie z życzeniem Inwestora stanowi ona połącznie funkcji kuchenno- jadalnej (część zamknięta) z wypoczynkowo- rekreacyjną (miejsce na ognisko w zagłębieniu). Dodatkowo zaprojektowano część gospodarczą oraz sanitarną.

Green Design_altana ogrodowa

Cały ogród projektowany był w stylu nowoczesnym więc modernistyczna altana wkomponowała się tu znakomicie.

Wyposażenie altany opieraliśmy głównie na meblach jadalnianych oraz wypoczynkowych firmy Oltre.

Green Design_altana ogrodowa

Umieściliśmy również produkty firmy CookKing  – wędzarnie oraz palenisko ogrodowe, które dla mnie osobiście jest odkryciem roku no. 1 :)!  Część sanitarna wyposażona została na bazie produktów firmy Deante.

W projektach przekazywanych Inwestorowi zawsze proponujemy konkretne modele,  konkretnych producentów (szczegółowy opis znajdziecie we wpisie dotyczącym altany).

Z najnowszych propozycji przedstawię Wam również koncepcje altany, którą przygotowaliśmy dla Klientów spod Torunia.green_design_altana-ogrodowa-6

 

Na niewielkiej przestrzeni została tu połączona funkcja wypoczynkowa z rekreacyjną. Altana wyposażona jest  w meble wypoczynkowe firmy Oltre, oraz mini basen – jacuzzi firmy Hydropool. Więcej szczegółów na temat tego projektu z pewnością pojawi się niebawem na naszym blogu.

green_design_altana-ogrodowa-8

 

Z wcześniejszych projektów altan przypomnę Wam jeszcze dwa – nowoczesnej altany w typie Gardenhouse  oraz altany ogrodowej z pawilonem. Oba projekty zakładają połączenie przestrzenie takich jak: kuchnia, jadalnia oraz salon. Z ciekawych elementów wyposażenia, o których jeszcze nie mówiłam, są huśtawki firmy Miloo oraz panele dekoracyjne wykonywane na zamówienie wg wzoru projektowanego przez nas.

Mam nadzieję, że spodobała Wam się idea Garden House :) Jeżeli chcielibyście abyśmy zaprojektowali altanę lub też cały ogród specjalnie dla Was, to dzwońcie  na numer 603 444 128  lub piszcie na karolina@green-design.com.pl, postaramy się udzielić Wam szczegółowych informacji jak przebiega współpraca z nami :)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments