Po wiosennym okresie bujnie kwitnących roślin cebulowych w naszych ogrodach przyszedł czas na ostatniego reprezentanta tej grupy roślin, który właśnie z początkiem czerwca rozpoczyna okres bardzo dekoracyjnego kwitnienia. Piękne i okazałe fioletowo-liliowe kuliste kwiatostany czosnku ozdobnego, bo o nim właśnie mowa, przyciągają uwagę chyba każdego z nas :) Jeżeli zastanawiacie się nad tym czy warto je mieć w swoim ogrodzie, to odpowiadam z czystym sumieniem, że tak! Musicie tylko pamiętać, że aby mieć takie okazy, to dobra jakościowo cebulka to podstawa. My wszystkie rośliny cebulowe kupujemy w firmie Benex, którą polecamy każdemu :)
Dzisiejszym postem reaktywujemy na blogu serię krótkich wpisów dotyczących portretów roślin pochodzących z ‘naszych’ ogrodów. Będą to wpisy o roślinach ozdobnych, które zostały przez nas zasadzone, sprawdzone i są godne polecenia :) Wpisy stanowić będą garść informacji m.in.: o wyglądzie danej rośliny, stanowisku i warunkach glebowych jakie preferuje, terminie kwitnienia oraz niezbędnej pielęgnacji. Całość dopełnią wykonane przez nas fotografie :)
Czosnek ozdobny ‘Globemaster’
Wygląd:
- Roślina posiada jasnozieloną rozetę liści, z której wyrasta sztywny, długi i gładki pęd kwiatowy zakończony kulistym kwiatostanem.
- Kwiatostan tej rośliny cebulowej osiąga średnicę 15-20 cm, a budują go liczne drobne kwiaty o gwiazdkowatym kształcie.
- Czosnek ozdobny‘Globemaster’ kwitnie od końca maja do czerwca osiągając wysokość ok. 75-100 cm.
Stanowisko:
- Czosnki ozdobne wymagają stanowiska słonecznego oraz przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej gleby.
- W lekkim półcieniu również zakwitną, ale rośliny będą miały wtedy mniej okazałe kwiatostany.
Sadzenie:
- Czosnki ozdobne sadzimy w terminie jesiennym tj. wrzesień-październik na głębokości ok. 3-krotnie większej od wielkości ich cebul. Posadzone przez nas zbyt głęboko mogą nie wypuścić pędów.
- Rośliny te są idealnym uzupełnieniem rabat bylinowych, tworzą również ciekawą kompozycję posadzone wśród kęp traw ozdobnych.
Pielęgnacja:
- Suche kwiatostany regularnie usuwamy (pomimo tego, iż w teorii nadal w takim stanie mogą być ozdobą rabaty), ponieważ przekwitnięte kwiaty osłabiają cebule i w przyszłym roku roślina słabiej zakwitnie.
- W czasie kwitnienia liście czosnków ozdobnych zamierają tracąc ładny wygląd, warto zatem w pobliżu czosnków posadzić rośliny ukrywające ten ich mankament – dobrym sąsiedztwem będą np. trawy ozdobne.
- Czosnki ozdobne uprawia się również na kwiat cięty, nadają się też doskonale do zasuszenia i wykorzystania w kompozycjach suchych bukietów.
Mam nadzieję, że zdjęcia chociaż trochę przekonały Was do czosnków ozdobnych :) Jeżeli chcecie zobaczyć je na żywo, to nie zapomnijcie odwiedzić www.cebule-kwiatowe.pl/allium-czosnek/ i posadzić je w swoim ogrodzie czy balkonie. A efektami koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach! :)
Piękne rośliny, ale gdzie mogę kupić dobre sadzonki ?
Panie Darku, cebule czosnków ozdobnych zostały zakupione przez nas w hurtowni cebul kwiatowych Benex. Potwierdzamy zarówno jakość cebul jak i zgodność odmian oferowanych przez tego producenta.