Oznaczenia ziół w domowym zielniku

Jakiś czas temu we wpisie Domowy zielnik zachęcałam Was do założenia własnego ogródka ziołowego. Mam nadzieję, że skutecznie i w doniczkach lub na rabatkach już zielenią się pyszne świeże zioła! Dziś kilka słów o tym jak łatwo stworzyć oznaczenia ziół w naszym ogródku, bo to, że my wiemy co jest co, nie oznacza, że na przykład nasi domownicy są zorientowani w temacie. Co zrobić gdy poprosimy męża: ”Kochanie przynieś mi kilka gałązek rozmarynu” a On wróci z bazylią? W takiej sytuacji odpowiednie oznaczenie jest wręcz niezbędne :) ale poza funkcją informacyjną może być jednocześnie piękną ozdobą naszego ogródka.

Znaczniki możemy nabyć gotowe w formie tabliczek, naklejek na doniczki itp. Możemy je również zrobić sami – tu można puścić wodze fantazji wykorzystując niejednokrotnie materiały  z domowych zasobów. Jakich? Niektóre rozwiązania są zaskakujące! Zobaczcie sami… :)

KORKI DO WINA

Ze względu na rozmiar i materiał korkowe oznaczenia ziół proponuję stosować w doniczkowych zielnikach. Korki mogą być z odzysku,  ale jeśli nie jesteśmy miłośnikami wina można je nabyć w sklepie. Ponadto potrzebny nam będzie pisak / długopis, aby odpowiednio opisać korki oraz wiertarka z cienkim wiertłem, bądź gwóźdź aby wykonać otwór. Korkowe znaczniki możemy zamontować na patyczku do szaszłyków lub druciku:

Green_design_oznaczenia ziół2

I gotowe!

Green_design_oznaczenia ziół3

Green_design_oznaczenia ziół1

Bądź też możemy trochę poszaleć i wykonać znaczniki nieco bardziej ekstrawagancko, co możecie zobaczyć poniżej ;)

Green_design_oznaczenia ziół4

KAMIENIE

Ten sposób oznaczenia ziół jest z kolei bardziej przejrzysty, zwłaszcza kiedy ułożymy nasze kamienie na ogrodowych rabatach, bezpośrednio przy danej roślinie.

Green_design_oznaczenia ziół5

Czego potrzebujemy aby je wykonać? Oczywiście kamieni :) oraz pisaków bądź farby aby wykonać napisy. W celu zakonserwowania naszego dzieła przydatny może być impregnat lub bezbarwny lakier, ten prosty zabieg sprawi, że znaczniki będą odporne na warunki atmosferyczne.

Green_design_oznaczenia ziół6

I w taki prosty sposób możemy tworzyć cuda:

Green_design_oznaczenia ziół7

STARE SZTUĆCE

Wykonanie takiego oznaczenia ziół może okazać się nieco bardziej pracochłonne niż wcześniej wspomnianych. Potrzebujemy głównie starych sztućców, a jeżeli nie znajdziemy ich w domowych zasobach możemy wybrać się na targ staroci. Podobnie jak na kamieniach napisy możemy wykonać np. farbami , następnie odpowiednio zaimpregnować. Efektownie wyglądają grawerowane napisy i są również bardzo trwałe. Grawer natomiast ciężko wykonać w domowym zaciszu, chociaż są pomocne ku temu narzędzia:

Green_design_oznaczenia ziół10

Jest również dużo firm świadczących usługi grawerskie i czasami, jeżeli nie mamy czasu zająć się czym sami, to warto po prostu zlecić wykonanie naszych pomysłów komuś innemu ;)

Green_design_oznaczenia ziół8

Znaczniki możemy wykonać również w łatwy, bezproblemowy sposób z drewnianych kuchennych akcesoriów. I ten pomysł oznaczenia roślin, już na pewno bez żadnych trudności, stworzymy w domowym zaciszu :)

Green_design_oznaczenia ziół9

PATYCZKI

Kolejna prosta i efektowna metoda wykonania znaczników to stworzenie ich z gałązek lub drewnianych patyczków. Potrzebujemy oczywiście patyczków lub gałązek, ostrego narzędzia aby stworzyć miejsce, na którym powstanie napis oraz pisaka/ farb.

Green_design_oznaczenia ziół11

W zależności od wielkości takie oznaczenia ziół mogą nam służyć zarówno na rabatach jak i w doniczkach.

Green_design_oznaczenia ziół12

Drewniane patyczki mogą wyglądać również tak:

Green_design_oznaczenia ziół13

TABLICZKI / ETYKIETY

Najczęściej spotykane znaczniki w formie tabliczek to drewniane elementy pomalowane farbą tablicową, a napisy na nich tworzymy specjalnym pisakiem kredowym. Musimy tylko pamiętać, że ze względu na niską trwałość tabliczki lepiej stosować je w domowym zaciszu w doniczkach z ziołami, ponieważ jak możemy domyślić się, w ogrodzie po pierwszych opadach nasze napisy popłyną razem wraz z pierwszymi kroplami deszczu ;)

Green_design_oznaczenia ziół14

Oznaczenia ziół w formie tabliczek mogą  przybierać jednak różne formy i te poniższe przykłady będą akurat idealne do przestrzeni pod gołym niebem :)

Green_design_oznaczenia ziół15

MALOWANE DONICZKI

Podobnie jak w przypadku tabliczek do stworzenia doniczek, które możemy opisywać posłuży nam farba tablicowa, jednak nie jest ona niezbędna , zależy to od efektu jaki chcemy uzyskać.

Green_design_oznaczenia ziół16

Green_design_oznaczenia ziół17

Green_design_oznaczenia ziół18

I na sam koniec jeszcze parę innych rozwiązań :)

Green_design_oznaczenia ziół19

Green_design_oznaczenia ziół20.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments