Domki z piernika – inspiracje na niesamowite świąteczne dekoracje

Piernik to kolejny z elementów świąt, który dodaje magii. Ich zapach roznoszący się podczas pieczenia napawa radością i dopełnia czas oczekiwania. Minęły już dwa lata od mojego ostatnie wpisu o piernikach, dlatego postanowiłam wrócić do tego tematu. Tym razem chciałam Wam opisać pokrótce proces powstawania domków z piernika oraz trochę inspiracji. No dobra, nie trochę. Masę! Uwielbiam te domki. Moje cudowne dwie Karoliny, które gorąco pozdrawiam, dostarczają mi swoje dzieła. Jedna tworzy duże, druga małe. Idealnie się w tym uzupełniają :) Zapraszam Was więc w podróż po krainie domków z piernika!

Od czego zacząć?

Tworzenie domku z piernika jest złożone z kilku etapów. Możecie stworzyć go w ciągu jednego dnia, jednak podzielenie sobie całości na kilka dni na pewno Wam wszystko ułatwi. Przede wszystkim zacznijcie od znalezienia idealnego przepisu na piernik. Następnie możecie znaleźć inspiracje w Internecie na domek i wytnijcie z brystolu lub kartonu szablony. Ułatwią Wam odpowiednie wycięcia ciasta. Zagniećcie ciasto, rozwałkujcie i wytnijcie przy pomocy szablonów wszystkie potrzebne części. Upieczcie je w piekarniku i pozostawcie do wystygnięcia. Na przygotowanych wcześniej szablonach możecie również przygotować sobie szkic dekoracji. Ułatwi Wam to późniejsze lukrowanie. 1/3 prac za Wami. Pozostaje dekorowanie i sklejenie wszystkich części w całość :)

Domki tradycyjne

W Internecie można znaleźć masę inspiracji na ich dekoracje. Króluje na nich lukier, odrobina cukru pudru przypominająca śnieg oraz przebijający brąz piernika. Te domki same w sobie są urocze, więc nie potrzebują dodatkowych dekoracji. Jeżeli już jakieś chcemy dodać raczej postawmy na minimalizm. Mały mikołaj czy choinka będą wystarczające. Zazwyczaj to właśnie w prostocie tkwi największe piękno :)

Domki miniaturki

Są niesamowite, prawda? Ich ścianki i dach są miniaturowe, a maleńkie dekoracje urocze. Idealnie nadadzą się jako prezenty dla najbliższych. Albo jako dodatek do głównych prezentów, czy też upominek dla klientów. Jeżeli oczywiście ktoś z Was obdarza swoich klientów na święta :) Można z nich także stworzyć dekoracje na kubki z gorącą czekoladą. Nie tylko dzieci będą nimi zachwycone, gwarantuje!

Domki z piernika w kolorze

Każdy ma inny gust, więc nie wszystkim ten rodzaj dekoracji domków z piernika przypadnie do gustu, ale czyż one nie wyglądają niezwykle? Kto by pomyślał, że połączenie ze sobą, aż tylu kolorów może dać taki efekt :) Oczywiście ten rodzaj domków nie może obejść się bez dodatków. Mile widziane są choinki, mikołaje, dziadki do orzechów, babeczki, ciasteczka, laski cukrowe i cukierki. Im więcej tym lepiej nabiera tutaj nowego znaczenia. Chyba, że lubicie kolor, ale nie za dużo, możemy wykonać je w jednym kolorze. Akurat znalazłam inspiracje przedstawiające różowe domki, ale również dobrze mogą być całe białe, niebieskie lub w wybranym przez Was kolorze :)

Domki z piernika na wypasie

Te domki to już wyższa szkoła jazdy. Nie składają się z czterech ścian i prostego dwuspadowego dachu. Wymagają przygotowania kilkunastu elementów i złożeniu tego w całość. Udekorowanie aż tyle elementów również może zająć trochę czasu. I może też wymagać ogromu cierpliwości oraz niesamowitych zdolności, których ja sama nie posiadam. Może dlatego takie dzieła mnie zachwycają. Podziwiam osoby tworzące takie cuda :)

Piernikowe domki – latarenki

Przyznam szczerze, że ten typ domków z piernika skradł moje serce. Przepiękna forma, a do tego „okienka” rozświetlone światełkami z wnętrza. Niektóre z nich mają najprostszą formę, inne zaś składają się z wielu elementów i mają powycinanie nawet najdrobniejsze okienka. Myślę, że dalszy opis będzie zbędny, podziwiajmy je razem. Są urocze, prawda?

A jak tam Wasze domki z piernika? :)

4 grudnia 2022|Bez kategorii, DIY ;), Inspiracje, Lifestyle, Przemyślenia|1 komentarz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments