Facelia błękitna – fioletowe pola w polskim krajobrazie

O facelii błękitnej pierwszy raz usłyszałam w Dworzysku. Będąc rok temu na majówce u Uli i Grześka dowiedziałam się, że ich sąsiad ma zamiar zasiać swoje pola facelią błękitną i będzie wszędzie fioletowo. I wtedy pomyślałam sobie…”hmmm fioletowo? Jak to jest możliwe, że  ja jeszcze tego nigdy na żywo nie widziałam? Tym bardziej, że w kwiatach, fioletowy jest moim ulubionym kolorem obok różowego i białego, więc na pewno bym zauważyła fioletowe łany facelii. Traf i przypadek chciał jednak tak, że miesiąc później jadąc na pierwsze spotkanie do Starogardu Gdańskiego zgadnijcie co ukazało się moim oczom ;)

facelia błękitna

To jak to wyglądało na żywo, to był obłęd… Myślałam, że oczopląsu dostanę :P

facelia błękitna

Facelia błękitna – uprawa

Przeczesując Internet udało mi się wychwycić Wam kilka ciekawostek o facelii. W większości roślina ta uprawiana jest tylko i wyłącznie na pożytek pszczół. I wtedy oprócz miodu nie ma z niej dodatkowego pożytku oprócz produkcji paszy dla zwierząt z części zielonych. W porównaniu zatem do drzew owocowych czy rzepaku, które oprócz miodu w późniejszym etapie dają dodatkowe plony, jej uprawa jest najbardziej nastawiona na pszczelarstwo. Co jednak ciekawe można ją wysiewać nawet na glebach ubogich.  Należy jednak przy tym pamiętać, że na glebach żyznych będzie bujniejsza i wydajniejsza.

facelia błękitna

Facelia błękitna wschodzi po około tygodniu od zasiewu, a po 50 dniach zakwita. Wychodzi na to, że ta ‚moja’ ze zdjęć została wysiana gdzieś na początku kwietnia, ponieważ foty zostały zrobione na początku czerwca. Kwitnienie facelii trwa natomiast około 5-6 tygodni, czyli pszczoły mają zapewniony obfity pożytek przez co najmniej półtora miesiąca.

facelia błękitna

Poniżej przedstawiam Wam dodatkowo lokalizację gdzie znalazłam te pola facelii: Jest to przy drodze ze Starszyna do Starogardu Gdańskiego (droga numer 222).

facelia błękitna

Może w tym roku również pojawią się tutaj piękne fioletowe pola? Jak będziecie gdzieś w okolicy i zobaczycie coś fioletowego, to polecam obejrzeć to bliżej na żywo, bo serio warto ;)

facelia błękitna

A poniżej jeszcze mały backstage, który potwierdza, że nie kłamię :D

facelia błękitna

facelia błękitna

facelia błękitna

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments