Wiosennie – formowanie i terminy cięcia lawendy

Dzisiaj opowiem Wam jak dbać o lawendy, aby swoim pokrojem i intensywnym kwitnieniem zdobiły nasze ogrody, a nie działały drażniąco. Na wstępie chciałbym zachęcić do zadawania pytań w komentarzach, chętnie pomogę w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, „kto pyta nie błądzi” ;)

Po pierwsze musimy pamiętać, że nieregularne przycinanie lawendy powoduje, iż jej pokrój stanie się mało zwarty, a kwitnienie będzie coraz mniej obfite. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat stają się coraz bardziej rozpierzchłe, łysieją w środku i znacznie tracą na urodzie. Warto więc poświęcić im trochę czasu i regularnie je przycinać, a na pewno odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i zwartym pokrojem. Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają pola lawend, które są systematycznie pielęgnowane.

lawenda

I pamiętajcie, że każdy może mieć w swoim ogrodzie takie piękne lawendy, musicie je tylko regularnie przycinać. Postaram się przybliżyć Wam trochę temat pielęgnacji tych wdzięcznych roślin.

Młode rośliny w pierwszych miesiącach od posadzenia nie wymagają zbytniego cięcia, ponieważ są już zazwyczaj uformowane w szkółkach. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda idealna sadzonka lawendy, która przy odpowiedniej pielęgnacji (i oczywiście odpowiednio dobranym stanowisku posadzenia) ma szansę na piękny rozrost.

156cbc86846f6a47c4f8cbf5b834224321190

Jeżeli w naszym ogrodzie znajdą się takie młode sadzonki, to w trakcie trwania sezonu musimy dbać tylko o to aby systematycznie ucinać przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu nasza lawenda będzie ‚wypuszczała’ nowe zawiązki kwiatowe, a zatem przedłużymy jej kwitnienie.

schemat cięcia lawendy-kwiatostany

lawenda_04

lawenda_06

W pierwszych 2-3 latach od posadzenia, przed zimą musimy pamiętać o okryciu naszych sadzonek agrowłókniną. Ten zabieg zapobiegnie przemarzaniu pędów. Następnie pierwszej wiosny po posadzeniu, kiedy są już plusowe temperatury, zaczynamy właściwe cięcie lawendy. Wtedy też skracamy nasze krzewinki mniej więcej o 1/3 długości, tak jak na schemacie poniżej.

schemat cięcia lawendy

Nie bójmy się tego ‚radykalnego’ cięcia, ponieważ nasza lawenda, będzie miała dzięki temu więcej miejsca na tworzenie nowych łodyg. Ten zabieg sprawi, że nawet u podstawy krzewinki wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę.

W trakcie kwitnienia, jak już wspomniałem wyżej, należy obcinać przekwitnięte kwiatostany, by wydłużyć czas pojawiania się nowych zawiązków kwiatowych.

Jeżeli w trakcie sezonu zajdzie potrzeba, to możemy przeprowadzić niewielkie cięcia formujące: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt. Pamiętajmy jednak, aby takie zabiegi wykonywać najpóźniej do września, ponieważ  lawenda musi mieć czas na zabliźnienie ran po cięciu.

W następnych latach każdej wiosny, rośliny należy przycinać o 1/2 długości zeszłorocznych pędów. Pomoże to zachować ładny pokrój i pobudzi nasze krzewinki do wzrostu.

Jeżeli będziemy pamiętać o systematyczności przycinania, to nasze rośliny na pewno będą cieszyły pięknymi kwiatami przez całe lato.

Jeszcze raz zachęcam do zadawania pytań, służę pomocą :)

9- lipiec 2013

 Zagospodarwanie tarasu-8

lawenda_08

Pamiętajmy też o niezwykłym zapachu lawendy. Ścięte kwiatostany możemy związać w pęczki i powiesić np. na tarasie lub w domu, a ich intensywny zapach na pewno  przypomni lato. Poniżej możecie zobaczyć kilka lawendowych inspiracji, w których zastosowano ścięte kwiatostany.

lawenda_07

lawenda_01

lawenda_05

Jak widzicie poniżej lawenda ma również zastosowanie w gastronomii :)

lawenda_02

lawenda_03

Źródła zdjęć: pinterest.com