Drewniana przestrzeń w naszym ogrodzie czyli tarasy bez tajemnic – część 2: pielęgnacja drewna

W moim ostatnim wpisie przedstawiłam Wam rodzaje drewna na tarasy, które możecie spotkać na naszym rynku. Jest ich oczywiście o wiele więcej, ale starałam się wybrać tylko te najbardziej popularne.

Po wybraniu odpowiednich desek, kolejną rzeczą o której musicie pamiętać jest impregnacja surowego drewna. Nie należy mylić tego procesu ani z olejowaniem ani z lakierowaniem, ponieważ impregnacja jest czynnością, którą wykonujemy przed nałożeniem oleju lub lakieru. Najskuteczniejsza jest oczywiście impregnacja metodą ciśnieniową (preparat wtłacza się w głąb drewna pod dużym ciśnieniem) i niektóre deski gotowe do sprzedażny są już w ten sposób zaimpregnowane.

deska-tarasowa-ryflowa-swierkowa-impregnowa-cisnieniowo

Deska tarasowa-świerkowa impregnowana ciśnieniowo

W warunkach domowych impregnację można przeprowadzić przez nanoszenie środka pędzlem. Pierwszą warstwę na surowe drewno jako podkład/grunt najlepiej nałożyć impregnatem bezbarwnym, ponieważ nie zawiera on środków, które hamują wnikanie wgłąb drewna tak jak impregnaty kolorowe, które pokrywają jedynie bardzo cienką warstwę drewna.

impregnowanie_2

Impregnacja w warunkach domowych

Należy pamiętać również o tym, że jeżeli kupujemy drewno egzotyczne to w większości przypadków jego impregnacja jest zbędna, ponieważ struktura tego drewna posiada naturalne olejki.

Alternatywą ‘zwykłej’ impregnacji może być impregnacja termiczna w której powstaje termo drewno (ang. thermowood). Najczęściej wykorzystuje się przy tym drewno jesionu. Wykształca się ono w wyniku modyfikacji drewna przy zastosowaniu wysokiej temperatury (170 – 220°C) i pary wodnej. Proces „wygrzewania” odbywa się w specjalnej komorze. Drewno po obróbce termicznej ma nieco ciemniejszy odcień, ale jest bardziej trwałe, odporniejsze na niekorzystne działanie wody i czynników biologicznych.

deska-tarasowa-thermo-jesion-21x120-mm

Termo drewno – jesion

Musimy mieć jednak świadomość, że nawet drewno impregnowane trzeba corocznie pielęgnować. Mówiąc o pielęgnacji mam na myśli między innymi olejowanie. Zabieg ten powinniśmy wykonywać po każdej zimie, ponieważ wtedy nasz taras ulega procesowi tzw.: ‘szarzenia’. I dzieje się tak na wszystkich rodzajach drewna bez względu czy jest to drewno egzotyczne czy nasze rodzime oraz bez względu na to jaki rodzaj impregnacji zastosowaliśmy. Nie powinniśmy się jednak obawiać procesu ‘szarzenia’, ponieważ jest to naturalna reakcja drewna na niesprzyjające warunki zewnętrzne, a barwa zmienia się jedynie w warstwach przypowierzchniowych i nie wpływa na zmniejszenie wytrzymałości całej konstrukcji tarasu. Proces ten związany jest zarówno z promieniami UV, opadami deszczu oraz z zalegającym śniegiem. Nawet jeżeli taras będzie zaolejowany na jesień, to i tak po zimie wierzchnia warstwa zszarzeje. Ale nie ma się czego bać, ponieważ tak jak napisałam wyżej jest to proces naturalny.

A co trzeba zrobić żeby taras odzyskał swój kolor? Wystarczy kilka kroków i znowu możemy ciszyć się piękną przestrzenią. Musimy tylko pamiętać, że olejowanie tarasu musi się odbyć przy sprzyjającej pogodzie, kiedy nie pada i nie wieje wiatr.

-Na samym początku zmywamy zanieczyszczenia z powierzchni tarasu ( możemy użyć do tego wody ze szlaucha lub też myjki ciśnieniowej)

renowacja_drewnianego_tarasu_1

-Po całkowitym wyschnięciu przy ryflowanych deskach najbezpieczniej jest jeszcze taras odkurzyć lub zamieść, ale jeżeli nie macie na to czasu to ten etap możecie pominąć ;)

krok_iv_oczyszczenie_i_mysie

-Kolejnym i finalnym etapem jest olejowanie. Etap ten wykonujemy 1-2 razy w dobowym odstępie czasu. Ilość warstw zależna jest od oleju jaki kupimy (producent na pewno sprecyzuje na opakowaniu swoje zalecenia)

konserwacja-tarasu

Olejowanie tarasu po zimie

I te 3 etapy wystarczą żeby cieszyć się pięknym tarasem przez kolejny sezon :)

Pewną alternatywą dla oleju podczas konserwacji tarasu drewnianego są wcześniej wspomniane już lakierobejce (lakiery nadające drewnu pełniejszy kolor).

DIY_Deck-001-553x800

Dzięki nim można dopasować barwę desek tarasowych do barwy desek elewacyjnych. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o tym, że większość lakierobejcy do drewna znajdującego się na zewnątrz nie jest odporna na ścieranie. Chcąc uniknąć wytarć w miejscach największej eksploatacji drewnianego tarasu (na przykład przy drzwiach), powierzchnię pokrytą lakierobejcą trzeba utrwalić lakierem, który jest przeznaczony do podłóg okrętowych. Poza tym wybierając lakier na deski tarasowe (zwłaszcza te, które nie znajdują się pod zadaszeniem), należy zdawać sobie sprawę z tego, że z czasem zacznie się łuszczyć. Spowodowane jest to tym, że lakier utrzymuje się tylko na powierzchni deski (oleje natomiast wnikają wgłąb struktury drewna). I w przypadku tarasów lakierowanych okresowa konserwacja (co kilka lat) wiąże się z koniecznością dokładnego usunięcia starej powłoki przed położeniem nowej warstwy, co moim zdaniem dyskwalifikuje lakierobejce pod względem praktyczności.

Wybór powłoki jest oczywiście również kwestią gustu, jednak jeżeli chcemy mieć mniej pracy przy pielęgnacji tarasu to powinniśmy wybrać olejowanie. W sklepach są różne odcienie olejów i myślę, że bez problemów dobierzecie odpowiedni kolor.

I tak na koniec, poniżej prezentuję Wam jeszcze trochę ‚drewnianych’ inspiracji :)

drewniany taras_04

drewniany taras_01

drewniany taras_02

drewniany taras_03

drewniany taras_05

drewniany taras_06

źródła: muratordom.pl, dombal.com.pl, polskiedrewno.pl, tarasyzdrewna.com, pinterest.com

4 marca 2015|Praktyczne porady|1 komentarz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
MajkaZ
MajkaZ
4 lat temu

Zainspirował mnie Twój wpis do działania, mam niezagospodarowaną przestrzeń koło domu i fajnie byłoby z tym cos zrobić fajnego.