Kilka słów o ogrodzeniach

Któregoś dnia, przeglądając otchłanie internetu natchnęło mnie i przyszedł mi pomysł na temat posta. Tak, czasami właśnie tak się to odbywa, niczym istne olśnienie ;p Najciekawsze jest, że wpis jest banalny, bardzo życiowy i co ciekawsze w naszej pracy już wielokrotnie spotkaliśmy się z pytaniami tej natury, i nie rozumiem czemu ten pomysł przyszedł do mnie dopiero teraz… ale lepiej późno niż wcale. Czasami przychodzi nam zmierzyć się z pytaniami w stylu: Jakie zrobić ogrodzenie? czy mogę postawić mur? czy muszę uzgadniać z sąsiadem? czy mogę niskie na tyle… wysokie na tyle…? a czy możemy tak, czy tak…? Postaram się rozwiać wszelkie niedomówienia i co najważniejsze pokażę Wam dużo inspiracji na ciekawe płoty.

Ogrodzenie działki wydaje się banalną sprawą a jednak często nie przywiązując do niego odpowiedniej uwagi można zepsuć wizerunek domu albo narobić sobie kłopotu na przyszłość. Na początek skupmy się na przyjemniejszej części wpisu czyli wyglądzie ogrodzenia :) W Polskim prawie nie ma większych ograniczeń jeżeli o to chodzi. Dla ciekawych i wnikliwych wspomnę, że wytyczne dotyczące wyglądu ogrodzenia reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (obwieszczenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Wynika z niego, że co do wyglądu ogrodzenia musimy pamiętać tylko o czterech, a w większości trzech aspektach i są to:

  • ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt
  • umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione
  • bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki
  • furtki w ogrodzeniu przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej nie mogą utrudniać dostępu do nich osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich
  • szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Dokumentem, który może mieć jakikolwiek wpływ na wygląd ogrodzenia jest miejscowy plan zagospodarowania terenu, o ile takowy istnieje. Jeżeli działka leży w obrębie objętym miejscowym planem jest duże prawdopodobieństwo, że zawiera on informację odnośnie wytycznych co do wyglądu ogrodzenia, jego wysokości, ażurowości bądź materiału. Takie informacje można uzyskać w gminie w referacie planowania przestrzennego.

Pozostałe kwestie to sprawa czysto estetyczna. Coraz częściej do ogrodzenia przywiązuje się dużą wagę. To bardzo dobrze bo pomysłów na jego zaaranżowanie jest całe mnóstwo i warto wykorzystać je jako dodatkowy element dekoracyjny.

Jedna z najpopularniejszych form ogrodzenia są płoty drewniane. Jak widać na poniższych inspiracjach są to elementy, które mogą być ciekawe, ładne i przyciągające wzrok. Od nas zależy czy wybierzemy rozwiązanie poziome, pionowe, pełne, ażurowe czy może w formie żaluzji.

drewniane 5

Ogrodzenie żaluzjowe jest bardzo ciekawe gdyż od kąta i układu desek zależy jak duża będzie widoczność przez ogrodzenie. Deski można zamocować tak aby widok otwarty był z ogrodu na zewnątrz podczas gdy z ulicy czy od sąsiada widać niewiele.

drewniane 1 drewniane 3 drewniane 4 drewniane 6

drewniane 2 pionowe 4 pionowe 1 pionowe 2

Pionowe ogrodzenia wykonane mogą być również z innych materiałów jak np. kamień, beton czy metal. Wszystko zależy od pomysłowości oraz, nie oszukujmy się, środków finansowych. Pionowe ogrodzenia są też dobrym przykładem przypominającym o tym, że płot ma być po prostu przeszkodą, jeżeli ktoś nie czuje potrzeby odgradzania się od otoczenia może się pokusić na lekką, bardziej dekoracyjną formę płotu.

pionowe 3

Teraz kilka przykładów ogrodzeń z materiałów łączonych.

ogrodzenia 1 drewno-kamień 1 drewno-kamień 2 ogrodzenia 9 ogrodzenia 8

Bardzo trwałym materiałem na ogrodzenia jest też stal. Właściwości oraz uniwersalność tego materiału daje duże możliwości i bardzo często pozwala na osiągnięcie oryginalnego efektu.

stalowe 2 stalowe 3 stalowe 1 ogrodzenia 4

Jeżeli ktoś ma możliwości finansowe oraz trochę polotu może pokusić się o wprowadzenie do ogrodzenia elementów o charakterze bardzo dekoracyjnym. Na to także znajdziecie w Internecie dużo przykładów. Pamiętajmy tylko aby przy takich zabiegach skonsultować się z kimś kto nam doradzi w kwestii estetyki, najlepiej aby był to architekt bądź architekt krajobrazu. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tego typu elementy muszą być dobrze dobrane do stylistyki domu czy ogrodu i tworzyć z nimi spójną całość. W przeciwnym wypadku element będzie wydawał się przypadkowy i może oszpecić nam przestrzeń a nawet wzbudzać śmieszność.

ogrodzenia 7 ogrodzenia 6 ogrodzenia 5

Jako architekt krajobrazu zachęcam oczywiście wszystkich do wprowadzania zieleni wszędzie, także w ogrodzenia. Jest na to tyle ciekawych sposobów, że ogromne, straszące zewsząd, klaustrofobiczne „tuje” stają się bezguściem i sprawiają, że w duszy krzyczę „Boże dlaczego?!„.

ogrodzenia 3 ogrodzenia 2

W trakcie poszukiwań inspiracji zaplątało mi się kilka zdjęć obrazujących przykłady białych ogrodzeń. Uważam, że to ciekawy pomysł gdyż biel poprzez kontrast bardzo podbija kolor roślin więc jasne ogrodzenie może stanowić dobre tło. Idealnie nadaje się też do ogrodów minimalistycznych czy niedużych ogrodów nowoczesnych.

białe 1

Na koniec kilka przykładów bramek :)

bramki 1 ogrodzenia 10

Po omówieniu aspektów wizualnych wspomnę jeszcze kilka słów o sprawach formalnych. Każdą inwestycję możemy ogrodzić jednak nie możemy tego robić w sposób samowolny. Należy pamiętać o uwzględnieniu racji sąsiada oraz przepisów prawnych. Tych drugich na szczęście jest niewiele a sąsiada też da się obejść. Jednak apeluję raczej o polubowne załatwianie takich spraw bo po co komu w życiu sytuacje niczym z „Samych swoich” :)

Jeżeli chodzi o formalności to postawienie ogrodzenia nie wymaga posiadania pozwolenia na budowę jednak w niektórych przypadkach może wymagać zgłoszenia. Taka potrzeba zachodzi gdy: inwestycja będzie miała miejsce od strony placów, dróg, ulic, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych bądź gdy wysokość ogrodzenia przekracza 2,2 m (niezależnie od tego czy jest ono umiejscowione od drogi, czy działki sąsiada).

W praktyce załatwianie spraw formalnych wygląda tak, że w terminie minimum 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót należy dokonać zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się w starostwie powiatowym w wydziale architektoniczno-budowlanym. W zgłoszeniu należy określić: zakres, rodzaj i sposób wykonywania robót, a także termin ich rozpoczęcia. Wymagane jest również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W zależności od potrzeb, wymagane mogą być również szkice lub rysunki, których może zażądać urząd. Mogą one zostać wykonane samodzielnie, przez inwestora. Jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu to po upływie 30 dni od dokonania zgłoszenia można przystąpić do budowy ogrodzenia.

Usytuowanie ogrodzenia zależne jest od położenia działki względem sąsiedztwa. Od ulicy ogrodzenie nie może przekraczać linii rozgraniczającej. Planując budowę płotu dobrze jest zapobiegawczo sprawdzić czy w planie miejscowym nie przewidziano poszerzenia drogi. Jeżeli tak to rozsądnie było by odnieść się do planowanego pasa drogi i odsunąć ogrodzenie w głąb działki. W przyszłości władze będą wymagać przesunięcia ogrodzenia co może wiązać się z niemałymi kosztami. Przy działkach położonych przy skrzyżowaniach dobrze upewnić się czy ogrodzenie nie wymaga ścięcia narożnika, gdy ogrodzenie ogranicza widoczność ograniczając tym samym bezpieczeństwo Starosta ma prawo zgłosić niedopatrzenie. Od strony sąsiada natomiast, przebieg ogrodzenia jest kwestią umowną. Najlepiej dla obu stron aby płot był dokładnie na osi granic dziełek, wymaga to ustaleń pomiędzy obiema stronami i dojścia do porozumienia. Jeżeli sąsiad nie jest skory do współpracy, można postawić ogrodzenie na własną rękę jednak trzeba pamiętać aby nie przekraczało ono granicy naszej posesji.

Często w przypadku ogrodzenia planowanego na granicy z sąsiadem ważną i sporną kwestią są koszta. Realia są takie, że polskie przepisy prawne nie regulują kwestii dotyczących finansowania budowy ogrodzeń w związku z czym nie ma żadnej podstawy prawnej pozwalających na obciążenie sąsiada kosztami budowy ogrodzenia. Zatem jeżeli nie dojdziemy z sąsiadem do porozumienia co do kosztów ogrodzenia musimy je wykonać na własną rękę. Dopiero gdy ogrodzenie istnieje regulacje prawne pozwalają nam wymagać do sąsiada współfinansowania wszelkich napraw i konserwacji (o ile ogrodzenie jest na granicy działek). Problem pojawia się po raz kolejny gdy ogrodzenie wymaga całkowitej wymiany, gdyż do tego sąsiad ponownie nie jet zobowiązany.

Wydaje mi się, że poruszyłam wszystkie najważniejsze kwestie związane z budową ogrodzenia. Mam nadzieje, że inspiracje się Wam podobały a opisane informacje przydadzą się komuś w praktyce. W razie pytań zapraszam do komentowania, postaram się pomóc :)

Źródła: pinterest.com , styloweogrodzenia.pl

18 marca 2015|Inspiracje architektoniczne, Mała architektura|7 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
3 lat temu

Ciekawy artykuł pytanie czy jeśli jest już płot pomiędzy sąsiadami to mogę ustawić po swojej stronie płot z paneli drewnianych. Dodam że .plan zagospodarowania przestrzennego podaje 70% przezroczystości płotu.

Kinga
Kinga
3 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Ola

W takim przypadku może Pani postawić płot z paneli drewnianych na swojej części działki, dostosowując go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wymagane jest 70% przeźroczystości płotu, to może warto pomyśleć o panelach ażurowych :) 

Lucky
Lucky
7 lat temu

Solidnie napisany artykuł. Na prawdę sporo się można dowiedzieć :)

Karolina
CEO
Karolina
7 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Lucky

Dziękujemy za miłe słowa :)

Remigiusz
Remigiusz
7 lat temu

Tyle tych treści w internecie, a musiałem przetrzepać cały internet w poszukiwaniu czegoś wartościowego.

Karolina
CEO
Karolina
7 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Remigiusz

Jak to się mówi: ‚Szukajcie a znajdziecie’ ;) I cieszymy się, że dotarł Pan do nas ;) Pozdrawiam!

Lode
Lode
9 lat temu

Aspekt wizualny jak wspomniałeś robi ogromne wrażenie. Widać, że ogrodzenia mogą być swego rodzaju sztuką.