Frost flower czyli kwiat malowany lodem

Wiele razy podkreślałam, że moim zdaniem zima to piękna pora roku. Przy jednym z wpisów o inspiracjach na dekoracje świąteczne mogliście przeczytać moje zachwyty nad obecną porą roku (znajdziecie je tutaj ). Napisałam wówczas, że postaram się udowodnić wam jak piękna potrafi być zima. Na moje zdjęcia musicie jeszcze trochę poczekać, aż spadnie więcej śniegu ale znalazłam dla Was mroźną ciekawostkę w postaci Frost Flower.

Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem

Frost Flower

Jest to zjawisko, bardzo rzadkie i trudne do zaobserwowania ponieważ wymaga specyficznych warunków meteorologicznych. Lodowe kwiaty, bo tak są potocznie nazywane, tworzą się późną jesienią oraz wczesną zimą. W okresie nagłych przymrozków gdy temperatura powietrza gwałtownie spada a  grunt jest wciąż ciepły, może dojść do formowania lodowych kwiatów.

Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem

Zjawisko to nie jest dokładnie wyjaśnione przez biologów jednak najprawdopodobniej proces tworzenia się Frost Flower polega na tym, że woda zawarta w łodygach roślin, pod wpływem mroźnego powietrza zostaje wyciągana na zewnątrz rośliny tworząc w łodydze spękania. Wydostające się soki zamarzają tworząc małe kryształki, a rzeźba rośnie pod wpływem stale wydostającej się z rośliny wody oraz pod wpływem wilgoci z powietrza. Jak napisałam wcześniej zjawisko jest trudne do zaobserwowania ponieważ lodowe kwiaty są bardzo delikatne i szybko topnieją w promieniach wschodzącego słońca, pojawiają się najczęściej o poranku a najdłużej utrzymują się w miejscach zacienionych.

Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem

Zdarza się że lodowe rzeźby pojawiają się nie tylko na łodygach, ale także na grzybach lub na opadłych gałęziach drzew. W przypadku lodu powstałego na korze zjawisko często nazywane jest Hair Ice gdyż woda nie tworzy kryształków a cieniutkie nitki przypominające włosy.

Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem Green Design Blog Frost flower czyli kwiat malowany lodem

Nie wiem jak dla Was ale dla mnie te mini rzeźby przypominają momentami watę cukrową albo cukrowa masę jak na cukierki :)

 

5 grudnia 2017|Fotografia, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments